şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yüksek olan prolaktin hormonu seviyesini düşürmek için de kullanılan, fiyatıyla oha falan oldurtan ilaç. pfizerden.
  • prolaktin inhibitörü. tablet tablet yutulmaz, prolaktin seviyesine göre hafta iki - bir veya yarım tablet, kesinlikle doktorun önerdiği şekilde kullanılır. yan etkilerinden biri mışıl mışıl uyutmasıdır. bu sebepten akşam vakti içilmesi tavsiye olunur. 2 ve 8 tabletlik kutularda satılır.
  • doğum sonrası annenin emziremeyeceği durumlarda ya da bebek canlı doğmadığı zamanlarda süt salgılanmasını kesmek* için de kullanılanılır.
  • hayvanlarda da kullanılıyor. yaklaşık 30kg bir köpek için günlük çeyrek tablet yeterli. mide bulantısı yapabildiği için açken verilmesi tavsiye edilir. eğer yine de kusma görülüyorsa, dostinex'ten 1 saat önce ulcuran vurulması iş görecektir.
  • bu ilacı doktorunuz size söyledi de aldınız biliyorum.
    kullanmaya başlamadan doktora her bir yan etkisini sorun, söylemezse araştırın, okuyun.
    mümkünse, az sayıdaki türkçe olan deneyimleri değil yabancı sitelerdekilerini de okuyun.
    kullanan herkeste aynı yan etkiler görülmüyor.ama görülürse de hayatı karartıyor.
    çok güçlü bir ilaç olduğundan haftada 2 gün ve yarım doz öneriliyor.
    yarım dozla başladığınız halde aniden ilacı bırakma noktasına gelebilirsiniz.
    başdönmesi denilen yan etki, sıradan baş dönmesi filan değil; yerçekimi kayboluyor, vücut ayakta duramıyor, dünya dönüyor, sağa git diyorsun sola gidiyor.
    aynı anda başka ilaçlar alıyorsanız, hassasiyetiniz olan şeyler varsa aman diyim emin olmadan kullanmayın.
    bu ilaç, yan etkilerinin anında göründüğü türden de değil, bir garip.emilimi yavaş imiş.
    ilacı aldıktan 2 gün sonra tüm yan etkiler tepenize binebiliyor.
    prospektüse şöyle yazmışlar :
    araç ve makina kullanmaya etkisi :
    dostinex'in taşıt, motorlu araç ya da benzeri makina kullanma yeteneğini
    olumsuz yönde etkilemesi beklenmemektedir.

ben buna nevrotik kahkahalarla gülüyorum misal.
  • yine alacağım seni. yine mr isteyecek doktorum. ağlıyorum ya, "neden?" demiyorum artık ama uğrama bana n'olur.
  • sabahin korunde resmen midemi alt-ust edip donduren ilac. an itbariyle uyuyamama sebebim.
  • içtikten iki gün sonra hayatımda ilk defa bayılarak doktora gittiğim ilaç. önceleri tesadüf olduğunu düşünsem de biraz araştırdıktan sonra ilaçtan kaynaklı olduğunu sanıyorum. yemek yeme isteğimin gidişi, başımın fır fır dönmesi, gözlerimin ferinin gitmesi... yoo dostum bunların hiçbiri tesadüf olamaz.