şükela:  tümü | bugün
 • doğru değil. görüntüdeki üzeri buz kaplamış sakin gölün altında dehşet dalgalar olabilir. sonuçta her insan başlı başına birer dünyadır ve o kafada aslında neler dönüyor asla bilemeyiz.
 • daha da genişletip "dünya klasiklerini okumayı seven insandan zarar gelmez" denmeli, çok daha anlamlı olur.
 • dostoyevksi hayranı biri olarak kesinlikle katılmadığım düşünce. güven olmaz bunlara bir bakmışsın yarı yolda kalakalmışsın.
 • saçma bir önerme daha. sana gelmez, bana gelir anasını satiim. dostoyevski (ad aktarması: dostoyevski eserleri) severim ama bir sürü insana zararım dokunmuştur illa ki. hadi buradan yak.
 • dostoyevski'nin sizofren oldugunu bilmeyen kisi iddiasi. ne de olsa deli deliyi imam oluyu sever cocuklar.
 • "dostoyevski bile seven insandan zarar gelmez. artık o herkesi sevebilecek kıvamdadır." şeklinde düzenlenmesi gereken başlık.

  peki neden? dostoyevski ve dostoyevski'nin karakterleri birbirinden zıt uçtaki duygu durumlarına göz kırpma hızıyla geçerler. tutarlı değildirler. inanılmaz derecede şüphecidirler. (kuruntucudırlar? paranoyaktırlar?)

  ama dostoyevski sevilmelidir. ve dostoyeski seven insandan zarar gelmez. yanında bir ömür geçirseniz de çözmesi zor bir adam olsa gerek dostoyevski. aşağılık kompleksinin diplerinden narsist bir zirveye bir cümlede tırmanabilen bu adam kafasına sığdırdığı onca ayrı insan sayesinde bu derece "bütün" romanlar yazmıştır. dostoyevski sevebilen insan, insanlığı da sevebilmiştir denilebilir doğal olarak.

  iyisiyle kötüsüyle, aşağılığıyla yücesiyle biraz fazla bilinçlidir dostoyevski karakterleri. dostoyevski sevmek hümanizm'e meyil değildir. dostoyevski seven "bilinci" sevmiştir, davarvari insanımsıları değil.

  özetle; dostoyevski seven insandan zarar gelmez önermesi duyulabilecek en saçma önermelerden biridir. dostoyevski seven insan en büyük zararları planlayacak bilince sahipse, ayrıca sevdiği dostoyevski'den azıcık fazla cesarete sahipse ve buna bağlı olarak hayatını "yazmak" yerine "yaşıyorsa" vay halinize.*

  zarar gelmeyecek gerçek insan tanımı için; (bakınız:koca vücutlu, koca kafalı, güngörmüş bakışlı, çekingen ve melez sokak köpeği seven insan)

  düzeltme ve ek : dostoyevski ile eserlerini ayrı algılamak dostoyevski'ye sövmek için yapılabilecek en sert hareketlerden biridir.
 • doğru bir önerme. bir insan bir suç işleyip veya kötü bir davranış sergileyip bunun cezasının, yaptırımlarının, neticelerini olduğunu bilip bunu benimserse, yani vicdan muhakemesi yapabiliyorsa, yani dostoyesvki seviyorsa, ne sana, ne de başkasına kolay kolay zararı dokunmaz.
 • katılmadığım önermedir.

  adam kendisi kumarbazdı zaten.