şükela:  tümü | bugün
  • atari ile ondan sonraki nesil televizyon oyun konsollarının arasındaki farkı göstermek için söylenilmiş bir cümle.

peki atari nedir? atari 1980'lerin ortalarında türkiye'ye girmiş olan bir oyun konsoludur, kendi hafızası içinde onlarca oyun bulundururken, ekstradan kartuş (cartridge) desteğiyle sizde bulunmayan oyunları da oynamanıza olanak sağlamıştır. kontrolleri joystickler ile sağlanmaktaydı, basit bir sistem, 4 yöne hareket etmenizi ve oynadığınız oyun ne gerektiriyorsa (ateş etmek ya da zıplamak) onu yapmanızı sağlardı. atari döneminin popüler oyunları, river raid, space invaders, pacman ve benzerleriydi.

micro genius ise, (daha önce belirttiğim üzere) atari'den sonraki nesil televizyon konsolları arasında bulunur. bu sistemde hafızada kayıtlı oyun yoktur, oyunarı yine kartuşlar (cartridge) yardımıyla oynardınız. kutu içinden 2 tane joypad benzeri kontrol ve 1 tane de tabanca çıkardı. bu joypad benzeri kontrol sayesinde oyunları daha akıcı oynayabilirdiniz. kontrol tuşları dışındaki tuşların fonksiyonları çoğalmıştı. bu sayede futbol, basketbol gibi simülasyon oyunları (arcade ortamda simülasyon oyunu.. hmmm..) da oynanabilir konuma gelmişti. bu furyanın popüler oyunları ise super mario bros, megaman, captain tsubasa, duck hunt, goal 3 ve benzerleridir.

maalesef 90 sonrası doğumlu nesil atari dediği şeyin aslında micro genius olduğunu bilmemektedir. atari farklı bir dünyaydı onu anca yaşayanlar bilir. bu durumun herhangi bir traş bıçağına jilet veya permatik demekle aynıdır - veya herhangi bir kağıt mendile selpak demek gibi- . markanın anonimleşmesine her zaman karşıyım, neden bilmiyorum gıcık bir kişilik yapısında olduğum için olabilir. bunun kullandığımız dili fakirleştiren bir durum olduğunu düşünüyorum.

not: benimki hala çalışıyor sanırım :/ tozlu raflara bakmam lazım... ama uyumlu joystick bulamam muhtemelen, gene emülatöre kaldık...

büdü: bazı arkadaşlar nes falan demişler, doğrudur, orijinali nes olabilir ancak ben türkiye'de neredeyse hiç görmedim nes, 1. elden taklidi olan micro genius'lar vardı hep.
  • (bkz: kara kutu)
    (bkz: atari 2600)
    (bkz: 8 bit)
  • yıllardan çok eski, 93-94 falan olsa gerek, aterim vardı, ateri derdik her yurdum insanı gibi, atari olduğunu bilmezdik adının, ateri okuyup ateri yazardık. siyah bir kutuydu, 2 joysticki vardı, kırmadan önce onlar ne güzeldi, kırmızı tuşlarıyla, ufacık elimizi doldururdu. sonraki nesil aterilerden, yani bu micro geniuslardan alana kadar bilemedim o kart yerinin ne işe yaradığını, çünkü içinde oyunları vardı, o oyunalrdan ibaret sanardım ateriyi, oynardım, oynardım, bıkmadan, usanmadan, bitirene kadar, ki o zamanlar, bize "az olanın değerli olduğu" gerçeğini öğretmişti. şu an micro genius'um var hala, hala oynuyorum 90 tank'ı, super mario'yu, street fighter'ı, road fighter'ı ve bilimum bir sürü oyunu. ama biliyorum ki bu gerçek ateri değil. bir zamanlar ateri vardı, ufacıktık, çok sevinçliydik, azıcık oyunumuzla dünyanın tek hakimiydik. bir zamanlar...
  • (bkz: dostum atari demişsin ama bu bildiğin nes)
    micro genius fake nes üreten bir markadır. ürettikleri alet aslında nes olup, nintendo'nun nes'i türkiye'ye getirmemesinin kaymağını yemişlerdir.
    her nes gitmeyen ülkede bunun gibi bu işin kaymağını yiyen bir marka bulunur.