• türk halk müziğinin en zarif hanımefendi sanatçılarından olan avukat ve türkiye'nin ilk halk müziği profesörü can etili ile büyük ozan arif sağ'ın beraberce de seslendirdikleri bir türkü. güzel.

ahmet kaya, musa eroğlu, gülay gibi pek çok sanatçı tarafından da seslendirilmiştir.

bin cefâlar etsen almam üstüme (oy)

gayet şirin geldi dillerin dostum (oy)

varıp yad ellere meyil verirsen (oy)

kış ola bağlana yolların dostum (oy)

ilâhi onmaya yardan ayıran (oy)

bahçede bülbüller ötüyor uyan (oy)

kula gölge olsa allah'a ayan (oy)

senden ayrılalı gülmedim dostum (oy)

pir sultan abdal'ım gülüm dermişler (oy)

bu şirin canıma nasıl kıymışlar (oy)

ister isem dünya malın vermişler (oy)

sensiz dünya malın neylerim dostu (oy)

edit: sevgili machetazo'ya nazik hatırlatışı için çok teşekkür ederim. söz ve beste kısmında bir karışıklık olmuştu. sildim.
  • sözlerine hiç bir insan evladının yüreği dayanmaz, inanıyorum, hani sen de üzülmüşsündür ama benim şu çiğer komple gitti sözü anlam bulur.

"sensiz dünya malı neyleyim"
    cem adrian-mabel matiz den gelsin
  • bir aşık mahzuni şerif türküsü. insanın içine dokunan sözleri ise şu şekildedir;

işten güçten dertten gamdan dolayı
    allah bir deyişim yılda bir defa ey
    ben düğün görmedim bilmem balayı
    yırtık çul giyişim yılda bir defa
    dostum dostum dostum
    dostum dostum dostum
    dostum gel hele...
    yırtık çul giyişim yılda bir defa
    dostum dostum dostum
    dostum dostum dostum
    dostum gel hele...

bir gün doyduğum an hacıyım hacı
    böyle geldi gitti anaynan bacı
    ekmek yemeğe yetmez soğan baş tacı
    benim et yiyişim yılda bir defa
    dostum dostum dostum
    dostum dostum dostum
    dostum gel hele...

hey dost... hey dost

mahsuniyim ben cahile uymam yar
    beynim neyi dinlesede duymam yar
    vallah billah ben insana kıymam yar
    hayvana kıyışım yılda bir defa
    dostum dostum dostum
    dostum dostum dostum
    dostum gel hele...

o da bayram olursa tabi...

dostum dostum dostum
    dostum dostum dostum
    dostum gel hele...
  • seslendiren hemen herkesin harika söylediği eserdir. bu durum eserin kendisinden kaynaklanıyor.

insanın gerçekten de dostu öldükten sonra yüzü gülemez oluyormuş. mayıs 2016 tarihinde hayata veda eden can dostum hemen her gün aklıma gelir. çok zor yokluğu. her evden dışarı çıktığımda, her sigara alışımda, her internet cafelerin önünden geçtiğimde, her yumurtalı menemen yediğimde, her arabaya binip uzaklara kaçmayı düşündüğümde, her satranç oynayışımda... her şeyde rahmetli var aklımda.

dostlarınızı yadırgamayın, yargılamayın, kazıklamayın, unutmayın; affedin ve ona sahip olduğunuz için şükredin. buluşmanıza iki hafta kala hayattan göç edince çok büyük boşlukta kalıyorsunuz. planlarınız, gitmek ve yapmak istedikleriniz hep yalan oluyor. tabutunun uçaktan indirilişinden defin anına kadar yanında; sonrasında anılarınızda oluyorsunuz.
  • bir insanın hiç dostu olmasa bile, sanki yıllardır varmış hissi veren türkü. olmayana bir ağıt gibidir.

"bu şirin canıma nasıl kıymışlar " bunu kim bilebilir bir dosttan gayri. acıdan beller insanın yakındaşı.

“ senden ayrılalı gülmedim dostum” gülse de insan bir dostta yankısını bulur: dostum dostum boşuna sıkça tekrarlanmıyor.
  • sözleri pir sultan abdal'a, bestesi ali sultan'a ait olan versiyonu şahane olan türkü. (dinleyiniz dinlettiriniz efenim)
  • selda bağcan yorumuna doyum olmayan harika türkü.
  • kanımca üzerinde çok fazla oynanmaması ve mümkün mertebe özüne sadık bir şekilde çalınıp söylenmesi gereken türkü.
  • bildiğim kadarıyla sözleri h.hüseyin korkmazgil'e ait değildir, ayrıca ahmet kaya'da bestelememiştir. yukarıdaki türküyle öyle bir yerdeyim ki karıştırılmıştır zira ikisi bambaşka türkü/şarkılar.

edit: minnoklokumcuk saygılar(:
hesabın var mı? giriş yap