• openai'nin abartıldığını düşünüyorum. bir bilgisayar her ne kadar midde dendi sumail arteezy'yı 1 vs 1 sf maçında yenmiş olsa da, final maçına dendi değil gamer kulaklığı takmış bir puppey ile çıksaydı kesinlikle hiç şansı olmazdı
  • bir international turnuvası daha bitti.--- spoiler ---

newbeeyi 3 - 0 yenen team liquid şampiyon oldu. ve herkesin beklediği gibi miracle artik bir ti winner. bence sonuna kadar hak etmişti bu eleman tabiiki diğet 4üyle birlikte. kuro çinlileri tokatladi yine .gh desen herif über op. mind control ve matumba desen harbi rüya takim gibiydi liquid ve heal metasiyla bu turnuvayi kazandılar
    --- spoiler ---
  • 2.5k mmr sahibi olarak yeniden birkaç eleştiri yapacağım oyun. aslında çok da eleştiri değil daha çok istek gibi ya da saçmalığı söylemek de denebilir.

daha önce (bkz: #67911836) entryimde baya bir sallamıştım yeni haritaya ve talent sistemine. daha sonra bir arkadaş harita değişikliklerinin gelecek heroyla alakalı olduğunu, su altı teması vb. şeylerin de yeni gelecek su herosuyla alakalı olduğunu söylemişti. dedikleri mantıklıydı ama olmadı. iki adet lolden fırlamış gibi duran hero tanıtıldı. bu başka bir entry konusu olabilir.

şimdi gelelim bu gün bu entryi yazmamdaki sebebe. biliyorsunuz the international 2017 gibi güzel bir turnuva geride kaldı. 4 hero dışında bütün hepsi seçildi, banlandı. op hero yok değildi fakat çok da fazla değildi. eski turnuvalardaki meta kavramı bana göre çok fazla yoktu. yeri geldi erken push oyun kazandırdı, yeri geldi oyunu uzatıp farm yapmak. fakat bunların hepsi olurken bir şey dikkatimi çekti. o da yeni talentlerde kimsenin ikileme düşmemesi. daha çok metada kendisine fazla yer edinen herolarına değineceğim, tabii ki her level talentlerinde bu şekilde değil ama bir bakalım:

weaver talent listesi şu şekilde:

+200 shukuchi movement speed (25) +35% magic resistance
    +15 agility (20) +200 health
    +7 all stats (15) +25 damage
    +30 shukuchi damage (10) +6 strength

şimdi baktığınız zaman seviye 20 olmuş bir heronun karşısında iki seçenek var. ya 200 can ya da 15 çeviklik. çok çok geriye düşmediği zaman kimse can seçeneğini seçmez ki seçmedi de.

queen of pain talent listesi şu şekilde:

60% spell lifesteal (25) 550 aoe shadow strike
    +300 health (20) +100 attack range
    +90 gold/min (15) 12% cooldown reduction
    +10 strength (10) +25 damage

15.seviye talentinde 90 altın/dakika var. support bir hero olsa düşünülebilir belki fakat bu hero early gamede çok güçlü bir hero ve %12 cooldown karşısında kimse altını seçmez. aynı şekilde 25 level talentine baktığımızda da 550 birimlik alana atılabilen bir shadow strike görüyoruz ki o dakikalarda supportlar dışında kimseye etki etmeyen bir yetenek. %60 yeteneklerden büyü çalma karşısında hiçbir şansı yok.

son olarak phantom assassin talen listesi şu şekilde:

double strike stifling dagger (25) +25 agility
    +10 all stats (20) +35 attack speed
    +20 movement speed (15) 10% lifesteal
    +15 damage (10) +150 health

15, 20, ve 25. seviye talentleri tamamen sıkıntılı. seviye 15'te kimse hareket hızı almaz çünkü bu hero adamı koşarak yakalayan bir hero değil. zıplayabiliyor ve yavaşlatabiliyor. seviye 20 talentine baktığımız zaman 35 saldırı hızı veya 2150 altın değerinde stat seçeneği var ve bu hero saldırı hızı veren bir yeteneğe sahip. 10 stats varken kimse attack speed almıyor tabii ki. son olarak 25. seviye seçimine bakarsak 2 adet dagger yollayan bir seçenek var ki kahraman önceliği bile yok. tamamen bir israftan başka bir şey değil. karşısında ise 3200 gold değerinde bir eşya kadar değerli bir seçenek var. benim oynadığım seviyelerde çoğu kişi tabii ki iki dagger seçiyor fakat bir işe yaradığından değil. 3k üzeri ise kimse seçmiyor çünkü bir özelliği yok.

dikkat ettiyseniz absürd olanlardan bahsetmedim bile. support herolardaki +50-100 saldırı gücü veya puck'taki dakika başına 420 altın ekstra vb. yani.

işsizliğimden bahsedebilirsiniz fakat bana kalırsa durum bu şekilde. uğraşsam en az 20 tane daha bulabilirdim. çoğu heronun da talentlerinde ekstra bir özellik yok ki bu daha kötü bana kalırsa. icefrog queen of pain'e %60 spell lifesteal koymuş fakat tiny kardeşimize neredeyse işe yaramayacak iki adet talent koymuş. adaletli davranmamış yani. zaten the international 2017'ye baktığınız zaman da tiny 1 kere bile seçilmemiş. sadece 1 oyunda banlanmış o kadar.

entry başında 2.5k mmr olduğumu söyledim ama aslında öyle olduğumu düşünmüyorum. oyuna ilk başladığımda hiç bir şeyden haberim yoktu ve 1400 mmr açtım. sonra kendim 2500 mmr seviyesine çıkardım ama gerçekten baygınlık verdi çünkü farkı yok. iki mmr seviyesi de tamamen aynı. allahtan yeni dergi içerisinde yeniden sıralama vardı da onunla birlikte 3.5k mmr oldum.

çok güzel oyun hala daha rakiplerinden bana kalırsa fersah fersah ötede ama yenilik getirmek uğruna çok başarılı olduğu konuları kaybediyor gibi. belki sadece bana öyle geliyordur bilmiyorum ama umarım bir çaresini bulurlar.

edit: birkaç noktalama işareti hatasını düzelttim.
  • magic johnson, liquid'i tebrik etmiş. çocukluğumda hayal ettiğim şeyler gelecek 5-10 yılda gerçek olacak sanırım..
  • eğer rahat olursanız ve bunun sadece bir oyun olduğunu hatırlarsanız, aslında bayağı eğlencelik şeyler bulabiliyorsunuz oyunun içinden.

sanırım şu ana kadar en çok güldüğüm pub olayı şu oldu.
  • sumail için og'ye gideceği söylentileri yayılmaya başlamış. giderse pis küfür ederim.

tanım:mikemmel bir oyun.
  • 200-300 mmr ortalamalı ranked all pick maçlarda habire storm spirit banlanan oyun. amk basit right click herolarla oynamayı beceremeyen adamlarız. pa falan banla, ss ne? intenational da çok mu ss seçtiler de onların gazına mı geliyorlar?
  • (bkz: #70261868) 4k civarındaysanız size ne kalıyorsa onu oynamanızı tavsiye etmem. zira hep support kalacaktır. son 2 haftada ti'ın gazıyla +50 maç atmışımdır ve sadece 1 oyunda core hero alınmadı haliyle şaşırdım ve takıma "siz kafayı mı yediniz bu nasıl 4k" şeklinde serzenişte bulundum. kendimi azıcık anlatmam gerekirse hep support oynayan biriyim o yüzden bu mmr'da kaldım. ben support oynuyorum siz oynamayın arkadaşlar, gerçekten kasamazsınız. ha şöyle 5k ve üstü mmr iseniz alın supportu kazandıran siz olursunuz oyunu fakat 3-4k için özellikle bu geçerli hiç ama hiç değil. burayı daha fazla -kanıtlarla,örneklerle- ağlama duvarı yapabilirim ama yapmayacağım. almayın lan işte support, gidin 5. core heroyu da siz alın ve emin olun kazanma ihtimaliniz support aldığınızdan fazla olur.
  • arada sırada özlediğim oyun.

fakat sonra 1.5k lık, supporttan başka bir rol oynayamadığım biri olduğum aklıma gelince vazgeçiyorum
  • soner kendi chatine dahi söven bir adam. norm tarzı bi karekteri yada karektersizligi var
    ilginç bir şekilde bu kimilerinin hoşuna gidiyor delikanlı buluyorlar kimileri ise sevmiyor. twitch'deki türk yayıncıların genel sorunu bu, sevilmiyorlar ama malesef dil dezavantajından dolayı belirli izleyici kitlelerine ulasabiliyorlar,
    ti7'de canko'nun sevilmemesine rağmen okadar izleyiciye ulaşmasının sebebide yine dil sorunundan kaynaklanıyor, ellerinde kemik bi izleyici kitlesi oluncada bu onları kibar tabirle 'rahatlatıyor' malesef.

edit: bide roccodota var. izleyin.
hesabın var mı? giriş yap