1. dota 2 "bile" copyright'dan sıçmasından dolayı adam gibi dota tadını vermezken lol ne ola ki. dota 2 de, kaç senedir oynadığımız w3 karakterlerinin yandan yemişini görünce zaten kalbimiz kırıldı, bide lol hon gibi saçma sapan çakma oyunları karşımıza çıkarmayın gözünüzü seveyim.
  2. dota 2'nin sadece deny olayından bile üstün geleceği karşılaşma.
  3. lol'de de deny vardır. hem de daha çok çaba sarfetmeniz gerekir. rakibi doğru zamanda harass ederek zorlayabilirsiniz. tutup da çoluk çocuk ile lol oynamanız sizi kötü düşünmeye teşvik edebilir ancak kaliteli rakipler ile gerçek strateji ve zevki tecrübe edebilirsiniz. o yüzden sırf kötülemeye çalışmayın.
  4. önemsiz bir karşılaşmadır. oyun sektörü sonuçta eğlence odaklı olduğundan neyin iyi neyin kötü olduğunu kafaya takmadan, sadece zevk aldığınız oyunu oynamak bence en doğru seçimdir. ben 2006-2010 yılları arası w3 dota sonra 2 yıl lol, şimdi de dota 2 oynuyorum, hepsinden aldığım zevk başka. şu an lol yerine dota 2 oynamamın asıl sebebi ise lol'ün yıllardır süre gelen ve oldukça sıkıcı olan metagame'i. en azından bana çok formülize geliyor her oyun aynı lane'de aynı tip adamları görmek ama dediğim gibi iş zevk almaktadır gerisi hikaye.
  5. dota 2, yılların efsane warcraft mapinin, başlı başına oyun olmuş halidir. bir yaşam tarzidir, nefes alip vermektir. multitasktır, internet cafelerin müdavimi olma sebebidir.
    lol ise mario'dan hallicedir. bu cümlem de mario'ya hakarettir.
  6. dota 2:mekanikleri zordur. oyuna alışmak zordur. uzun bi süre boyunca karşınızdakiyle aranızdaki farkı hanginiz oyun mekaniğine daha adapte olmuş daha az hata yapıyor bu olur.
    lol:mekanikleri kavraması kolaydır. çok uzun olmayan bi süre sonunda karşınızdakiyle aranızdaki farkı sizin heronuzu bilme karşıya "fake atma" dediğimiz şeyler oyunu izleme gibi kişisel yetenekleriniz belirler. yani oyun mekaniği sizi kısıtlamaz.
    genelde dotacılar lol'ün çok kolay olduğunu dotanın zor ve yetenek gerektirdiğini söyler. fakat player versus player'a dayalı bi türde zorluğu oyun mekaniğiyle sağlamak pek mantıklı değil. tamam herolar arasında zorlk farkı olur ve zor olan oynandığında getirisi yüksektir demek istediğim bu değil. genel oyun mekaniğinden bahsediyorum. casual oyuncuların zaten öğrenme süreci kısa olduğundan lol seçmesi mantıklıdır.
    profesyonel oyuncular içinse tr için geçerli olmak üzere, lol'de yükselmek çok kolay. yani şuanda turnuvaları domine eden bi kaç takım var ve aslında öyle çok epic oyuncular değiller. yani türkiye'nin en iyisi denilen dp, dreamhackte böyle arkadaş grubu tarzı takımları yenip cw karşısında ezildi ve 2. oldu. sonra bunu büyük başarı olarak gösterdiler. ama orda nerdeyse cw'den başka düzgün takım yoktu. ki rekkles direk olarak ezdi dp'yi. neyse konumuz bu değil. yani yeneteği olan biri lol'de türkiye'de gayet raat takıma girebilir yada bi takım oalrak oynuyolarsa turnuvalara katılabilir. dota2'de benim bildiğim lol kadar ödüllü turnuva yok. eğer varsa yeşilimi yakarsanız düzeltirim. bu yüzden türkiye için profesyonel oyuncular da lol seçmeli. ama tabi ben the international'a giderim diyosanız o zaman şimdiden başarılar.
  7. lol çoluk çocuğu dota'dan uzaklaştırarak bir nevi amme hizmeti yapmaktadır. onun için lol'u koruyalım kollayalım. dota2 zaten yeterince bebe barındırıyor bünyesinde.

dota 2 vs lol hakkında bilgi verin