• dota 2 "bile" copyright'dan sıçmasından dolayı adam gibi dota tadını vermezken lol ne ola ki. dota 2 de, kaç senedir oynadığımız w3 karakterlerinin yandan yemişini görünce zaten kalbimiz kırıldı, bide lol hon gibi saçma sapan çakma oyunları karşımıza çıkarmayın gözünüzü seveyim.
 • ranked team match yapmadan lol ve ranked team match yaparak lol'u karşılaştırmak gerekir önce. şayet tek başınıza girdiyseniz rus/liseli türkler sizi oyundan bezdirecektir. fakat takım halinde takıma karşı oynuyorsanız dünyanın en iyi online oyunu loldür.

  edit: kabul etmem gereken bir şey varsa şudur: lol'ün yaş ortalaması 12'dir (euw); tr'de ise 8'dir; dota 2 ise bir 13-14'e kadar çıkıyor

  not:lol'deki konuşma eksikliğine değinilmiş. ılk champion ashe'in birkaç konuşması varken son çıkan vi'nin ondan fazla var. ayrıca son çıkan championların neredeyse hepsinde karşılıklı diyaloglar eklendi.

  not2: summoner level, rune, mastery hem bir ilerleme hissi veriyor. hem de banlanan troll/liseli/rusların çabuk dönmelerini engelliyor.

  sonuç olarak lol'ün tek eksiği kaliteli oyuncu kitlesidır ki dotada da aynı eksik var.

  edit: dota'da minionlar dışında kendi takımınızdakilerin öldürülebildiğini öğrendiğimde şok oldum. her 10 oyundan birinde epic escape gerçekleştiren biri olarak deny'ın kendinden gelen saçmalığı dışında bu yönünü de çok saçma bulmaktayım

  edit: lol'de karşıma gelin deny oluyor muymuş olmuyor muymuş gösterebilirim. özellikle mid'de minion öldürmeye çalışan rakibin canını yarıdan yukarı çıkardığım nadiren görülmüştür.
 • dota 2'nin sadece deny olayından bile üstün geleceği karşılaşma.
 • lol'de de deny vardır. hem de daha çok çaba sarfetmeniz gerekir. rakibi doğru zamanda harass ederek zorlayabilirsiniz. tutup da çoluk çocuk ile lol oynamanız sizi kötü düşünmeye teşvik edebilir ancak kaliteli rakipler ile gerçek strateji ve zevki tecrübe edebilirsiniz. o yüzden sırf kötülemeye çalışmayın.
 • önemsiz bir karşılaşmadır. oyun sektörü sonuçta eğlence odaklı olduğundan neyin iyi neyin kötü olduğunu kafaya takmadan, sadece zevk aldığınız oyunu oynamak bence en doğru seçimdir. ben 2006-2010 yılları arası w3 dota sonra 2 yıl lol, şimdi de dota 2 oynuyorum, hepsinden aldığım zevk başka. şu an lol yerine dota 2 oynamamın asıl sebebi ise lol'ün yıllardır süre gelen ve oldukça sıkıcı olan metagame'i. en azından bana çok formülize geliyor her oyun aynı lane'de aynı tip adamları görmek ama dediğim gibi iş zevk almaktadır gerisi hikaye.
 • karşılaştırılması gereksizdir, saçmadır. dota bmw ise lol doğan'dır. gerek oynanış, gerek grafikler, gerekse gerçekten üzerinde düşünülen bir oyun olan dota'nın yanında lol'un lafını etmek günahtır, yanarsınız. zaten orjinal bir warcraft modu olan dota'yı taklit edip "başkan bizim grafikler daha güzel gel sen şöyle hele" diyerek çaldıkları dota oyuncularını da valve sağolsun dota 2 ile geri kazanmıştır. dota 2'deki eventleri ( international 1 -2 vs) saymıyorum bile. futbol maçı izler gibi dota maçı izliyoruz artık sağolsunlar.

  ayrıca lol'de hangi hero storm'un dediği gibi "oooh, who is that handsome devil" diyebiliyor ki?
 • biri blake lively iken diğeri sinem kobal dır.*

  bu tarz oyunlarla* lol ile tanışmış bir insan belki sevebilir lol'ü. ama dota'nın yıllarına saygı duyan bir insan sadece gereksiz, itici bir kopya olarak görür.

  (bkz: gossip girl)
  (bkz: küçük sırlar)
 • dota lolle kıyaslanamayacak kadar iyi bir oyundur.

  dota oynayan adam ilk oynayışında bile lolde akar. lol oynayan adam ilk dota oynayışında acı ezilir.

  öncelikle deny sistemi oyuncuyu daha çok zorlayan bir sistem oldugundan iyi oyuncunun ortalama bir oyuncuyla farkını ortaya koyar. lolde böyle birşey yok.

  ölünce gold gitmesi oyuncuyu daha dikkatli olmaya iter. loldeki kule dibine girip, adamı alıp ölmek dotada sökmez. dotada asıl mesele ölmemektir. lolde ölünce gold gitmez. ayrıca dotadaki taşaklı itemlar pahalıdır, yapımı zordur. iki kere üst üste ölmek adamı gg edebilir.

  lol dota çakmasıdır. heroların skilleri, item isimleri, hatta baron nashor roshanın tersten yazılmışıdır.

  herolar dotada farklı item dizilişleriyle çok farklı tarzlarda oynanabilir. itemlar ve hero skilleri daha komplikedir. lolde ise bi heroyu 1-2 taş çatlasın 3 farklı tarzda oynayabilirsiniz.

  lolü çok oynayan inek oyuncu bir adım öndedir yetenekli ama inek olmayana kıyasla. çünkü lolde karşındakine ve takımına göre hero seçebilmek için, runelarını ayarlayabilmek için ıp'ye ihtiyacın vardır, ıp oyun oynadıkca gelir. veya para basarsın alırsın bunları, hoş değil. dotada her hero açıktır, heroda uzmanlaşmak loldeki kadar kolay değildir ve ayrıca gereksizdir. her heroya hakim olmak ise hayatı olan insanlar için çok zordur.

  dotadaki grafikler, karakter monologları, karakterlerin karşılıklı diyalogları loldekine göre çok daha üst seviyedir. ayrıca item düşme olayı loldeki skin olayından bin kat daha keyif veren ve beleş sistemdir.

  dota ilktir.
 • artık gına gelen kıyaslamadır. iki oyun da moba olmasına rağmen ikisinin de dinamikleri farklıdır. bu iki oyunu bence karşılaştırabileceğimiz tek nokta grafikleridir ki dota2'de ben creep ile bazı heroları karıştırıyorum ya da kullanılan bazı skiller belli olmuyor ancak lol bu konuda çok daha başarılı. ben adamın ne yaptığını açık açık görebiliyorum ki bilgisayarım kötü olduğu için düşük grafiklerle oynarım 2 oyunu da.

  not: benzeri bir karşılaştırma da parth of exile ve diablo 3 arasında yapılıyor ki path of exile her türlü alır

  not2: dota ilk moba değildir ilk moba aeon of strife'dır