• dota 2 "bile" copyright'dan sıçmasından dolayı adam gibi dota tadını vermezken lol ne ola ki. dota 2 de, kaç senedir oynadığımız w3 karakterlerinin yandan yemişini görünce zaten kalbimiz kırıldı, bide lol hon gibi saçma sapan çakma oyunları karşımıza çıkarmayın gözünüzü seveyim.
 • ranked team match yapmadan lol ve ranked team match yaparak lol'u karşılaştırmak gerekir önce. şayet tek başınıza girdiyseniz rus/liseli türkler sizi oyundan bezdirecektir. fakat takım halinde takıma karşı oynuyorsanız dünyanın en iyi online oyunu loldür.

  edit: kabul etmem gereken bir şey varsa şudur: lol'ün yaş ortalaması 12'dir (euw); tr'de ise 8'dir; dota 2 ise bir 13-14'e kadar çıkıyor

  not:lol'deki konuşma eksikliğine değinilmiş. ılk champion ashe'in birkaç konuşması varken son çıkan vi'nin ondan fazla var. ayrıca son çıkan championların neredeyse hepsinde karşılıklı diyaloglar eklendi.

  not2: summoner level, rune, mastery hem bir ilerleme hissi veriyor. hem de banlanan troll/liseli/rusların çabuk dönmelerini engelliyor.

  sonuç olarak lol'ün tek eksiği kaliteli oyuncu kitlesidır ki dotada da aynı eksik var.

  edit: dota'da minionlar dışında kendi takımınızdakilerin öldürülebildiğini öğrendiğimde şok oldum. her 10 oyundan birinde epic escape gerçekleştiren biri olarak deny'ın kendinden gelen saçmalığı dışında bu yönünü de çok saçma bulmaktayım

  edit: lol'de karşıma gelin deny oluyor muymuş olmuyor muymuş gösterebilirim. özellikle mid'de minion öldürmeye çalışan rakibin canını yarıdan yukarı çıkardığım nadiren görülmüştür.
 • lol'de de deny vardır. hem de daha çok çaba sarfetmeniz gerekir. rakibi doğru zamanda harass ederek zorlayabilirsiniz. tutup da çoluk çocuk ile lol oynamanız sizi kötü düşünmeye teşvik edebilir ancak kaliteli rakipler ile gerçek strateji ve zevki tecrübe edebilirsiniz. o yüzden sırf kötülemeye çalışmayın.
 • önemsiz bir karşılaşmadır. oyun sektörü sonuçta eğlence odaklı olduğundan neyin iyi neyin kötü olduğunu kafaya takmadan, sadece zevk aldığınız oyunu oynamak bence en doğru seçimdir. ben 2006-2010 yılları arası w3 dota sonra 2 yıl lol, şimdi de dota 2 oynuyorum, hepsinden aldığım zevk başka. şu an lol yerine dota 2 oynamamın asıl sebebi ise lol'ün yıllardır süre gelen ve oldukça sıkıcı olan metagame'i. en azından bana çok formülize geliyor her oyun aynı lane'de aynı tip adamları görmek ama dediğim gibi iş zevk almaktadır gerisi hikaye.
 • artık gına gelen kıyaslamadır. iki oyun da moba olmasına rağmen ikisinin de dinamikleri farklıdır. bu iki oyunu bence karşılaştırabileceğimiz tek nokta grafikleridir ki dota2'de ben creep ile bazı heroları karıştırıyorum ya da kullanılan bazı skiller belli olmuyor ancak lol bu konuda çok daha başarılı. ben adamın ne yaptığını açık açık görebiliyorum ki bilgisayarım kötü olduğu için düşük grafiklerle oynarım 2 oyunu da.

  not: benzeri bir karşılaştırma da parth of exile ve diablo 3 arasında yapılıyor ki path of exile her türlü alır

  not2: dota ilk moba değildir ilk moba aeon of strife'dır
 • dota 2:mekanikleri zordur. oyuna alışmak zordur. uzun bi süre boyunca karşınızdakiyle aranızdaki farkı hanginiz oyun mekaniğine daha adapte olmuş daha az hata yapıyor bu olur.
  lol:mekanikleri kavraması kolaydır. çok uzun olmayan bi süre sonunda karşınızdakiyle aranızdaki farkı sizin heronuzu bilme karşıya "fake atma" dediğimiz şeyler oyunu izleme gibi kişisel yetenekleriniz belirler. yani oyun mekaniği sizi kısıtlamaz.
  genelde dotacılar lol'ün çok kolay olduğunu dotanın zor ve yetenek gerektirdiğini söyler. fakat player versus player'a dayalı bi türde zorluğu oyun mekaniğiyle sağlamak pek mantıklı değil. tamam herolar arasında zorlk farkı olur ve zor olan oynandığında getirisi yüksektir demek istediğim bu değil. genel oyun mekaniğinden bahsediyorum. casual oyuncuların zaten öğrenme süreci kısa olduğundan lol seçmesi mantıklıdır.
  profesyonel oyuncular içinse tr için geçerli olmak üzere, lol'de yükselmek çok kolay. yani şuanda turnuvaları domine eden bi kaç takım var ve aslında öyle çok epic oyuncular değiller. yani türkiye'nin en iyisi denilen dp, dreamhackte böyle arkadaş grubu tarzı takımları yenip cw karşısında ezildi ve 2. oldu. sonra bunu büyük başarı olarak gösterdiler. ama orda nerdeyse cw'den başka düzgün takım yoktu. ki rekkles direk olarak ezdi dp'yi. neyse konumuz bu değil. yani yeneteği olan biri lol'de türkiye'de gayet raat takıma girebilir yada bi takım oalrak oynuyolarsa turnuvalara katılabilir. dota2'de benim bildiğim lol kadar ödüllü turnuva yok. eğer varsa yeşilimi yakarsanız düzeltirim. bu yüzden türkiye için profesyonel oyuncular da lol seçmeli. ama tabi ben the international'a giderim diyosanız o zaman şimdiden başarılar.