şükela:  tümü | bugün
 • son bir kaç haftadır bağımlılık yapan oyun. çinli bir grup geliştirici tarafından yapılmış ve yapıldığı günden itibaren sürekli güncellemeler ve yamalar alarak iyileşmeye, gelişmeye devam eden custom oyun modu.

  eksikleri çok fazla olmasına rağmen warcraft 3 ten bir oyun modu olarak çıkan dota nin beta zamanlarını anımsatan oyun. bu da ileride leauge of chess gibi bir oyun tarafından gölgede bırakılmaz umarım. lul

  dota 2 ile alakası olmayan pek çok twitch yayincisinin dikkatini çeken ve artifact ve hearthstone u en azından çıkış yaptığı ilk ayında geride bırakmış görünen oyun umarım gelişerek büyümeye devam eder.
 • popüler olmasına karşın "valve'in her güncelleme ile tüm özel oyunları perişan etmesi" rutininden nasibini alıp yok olacaktır.
 • öyle bir mod ki, artifact yerine valve bunu çıkarsa şuan yılın oyunu olmuştu.
 • nasıl oynanacağına dair türkçe bir rehber aradığım dota 2 modu
 • son yıllarda, herhangi bir oyunda oluşturulmuş, en iyi custom oyun modu. acemi kardeşlerim buradan az çok kombolar hakkında bilgi sahibi olabilirler.
 • dota auto chess nedir ?
  hem eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar öğrenmesi basit ama ustalaşması zor bir dota modudur.

  amacımız nedir şimdi bizim

  8 kişi olarak başladığımız oyunda sona kalıp 1. olmak. her tur unitlerimiz(minyonlarımız) creeplere ya da oyunculara karşı savaşıyor. her kalan düşman oyuncu sayısı kadar canımız düşüyor. (eğer herolardan birinin leveli yüksekse daha çok can düşer) tur aralarında ise 30 saniyelik bir strateji esnası var. bu esnada da yeni herolar satın alıp yerlerini dizebiliriz.

  https://d2sbsqqdu2ofn4.cloudfront.net/…-950x950.jpg

  ekonomi nasıl yürüyor

  oyunda bi popülasyon limiti var bu da sahada en fazla 10 tane heromuz olabilir. bu yüzden güçlü bir deste dizmenin en iyi yolu herolarımızı geliştirmekten geçiyor.
  üç tane 1 yıldızlı aynı heroyu sahaya koyduğumuz vakit 2 yıldızlı bir hero kazanıyoruz. üç tane 2 yıldızlı hero sahaya koyduğumuz vakit ise 3 yıldızlı heroumuz oluyor. 3 yıldız bir hero için en üst seviye.

  örnek:
  1 level drow ranger+ 1 level drow ranger + 1 level drow ranger = 2 level drow ranger
  2 level drow ranger + 2 level drow ranger + 2 level drow ranger= 3 level drow ranger

  yüksek seviye herolar tabikide daha güçlü oluyor. çünkü 3 tane 1 level hero sahada 3 yer harcarken 1 tane 2 level bir hero ile 2 yer kazanmış oluyoruz.

  https://d2sbsqqdu2ofn4.cloudfront.net/…-950x950.jpg

  ee ekonomi tamamda para nasıl geliyor şimdi?

  şimdi her tur kazandığımız belli başlı sabit bir para var
  1 fazladan gold her kazandığımız tur başına
  3 gold ise win streak bonusunuz varsa ya da lose streak varsa
  bi de her tur başlangıcı faiz geliyor. nedir bu faiz diye sorarsanız; ne kadar fazla goldunuz varsa o kadar fazla gold gelir elimize. goldun üstüne gelince yazar orada %10 interest diye.
  veee unutmadan söyleyeyim 50 goldun aşağısına düşmeyin ki maksimum 5 interest alın.

  en iyi para kazanma yolu ise tabikide uzun bir winstreak devam ettirmek ve tabikide en zoruda şüphesiz bu.

  en kolay ve ironik olan yoluda üst üste kaybetmekten geçiyor.

  yani oyun başı %30lara %20 canlara düşen heriflerin oyun sonu bir anda coşmasının en büyük sebebi bu. bir bakıma ruhlarını satıp oyunu late'e taşıyor şerefsizler.

  kullanmadığımız heroları satabiliyor muyuz?

  evet, level 1 heroları aynı fiyattan satabilirsiniz. yani yedek külübesini dolduracak kadar çok fazla hero satın alın ki hep upgrade edersiniz sonra hemde zarar etmemiş olursunuz. 8 kişilik yedek külübemiz var bol bol hero alın, gelmeyenleri satın zarar etmiyorsunuz arkadaşlar.

  bu da satın alma kısmı:
  https://d2sbsqqdu2ofn4.cloudfront.net/…-950x950.jpg

  ha ayrıca diyelim ki paranız kalmadı, soldaki kilit tuşuna basarak sonraki tura kadar satış şeyini kilitleyebiliyorsunuz. ama sonra açmayı unutmayın ha.

  istemediğiniz herolar geldiyse yenileyebiliyorusunz 2 gold verip. ancak bu yeni oyuncuların yaptığı en büyük hata. kullanmayın arkadaşlar bu özelliği oyun başı. o 2 gold ileride çok önemli olacak. late'te hem seviye geliştiremezsiniz hemde kumar gibi birşey bir nevi oyun başı.

  ve altın değerinde bir bilgi daha vereyim
  diğer oyuncuların sahip olduğu heroları inceleyin. ne kadar bi herodan fazla varsa satın alma kısmına o kadar daha az gelir o hero. hangi oyuncu ölürse, onun tüm herolarıda tekrar satın alma kısmına gelir yani bir oyuncunun ölmesinden faydalanıp upgrade edemediğiniz heroları upgrade edebilirisiniz.
  yani rakibin hiç sahip olmadığı heroları satın alıp kolayca level 3 yapabilirisinz. :)

  hero listesi
  https://gamepedia.cursecdn.com/…2e2c7ab6997908eecfe

  hero ücretleri ne kadar yüksekse daha nadir ve daha güçlü oluyor. bu yüzdende upgrade etmesi daha da zorlaşıyor.

  deste stratejisi:

  işte gelelim en büyük ve en önemli özelliğe.
  herolar 3 yolla birbirleriyle sinerji kurar. türü (species), sınıfı (class), ve yetenekleriyle. (abilities)
  ana strateji ise aynı tür ve sınıftan herolar sahada varsa daha güçlü oluyor.
  örneğin tür olarak sahada 2 ork'a sahipseniz canları 250 daha fazla artıyor. 4 e yükseltirseniz ork sayısını 250'ye ek olarak 350 can daha ekleniyor.

  sınıf stratejisi olarakta, sahada 3 tane warrior'a sahipseniz armorları 8'e yükseliyor. 6 tane varsada 10 daha yükseliyor.

  genel olarak temel strateji ise aynı sınıftan hepsini toplamak. ama tek bir şey üzerine yoğunlaşırsanız bunların sakıncalarıda olabilir tabi fazla abartmamak lazım sonra bir bakmamışsınız gelmemiş.

  örnek olarak güçlü bir ordu kurmak için en kolay yol çok fazla warrior'dan oluşan bir ordu kurmak. ama tabi warriorlar armor artırdıkları için mage'lere karşı daha zayıf oluyorlar. çünkü armor fiziksel damage engeller ama mage'ler büyü hasarı vurur. ama aynı zamanda mage'lerde assasinlere karşı zayıftır çünkü assasinler hem sahada hızlı hemde mage'lerin canları çok az olduğu için assasinler çok yüksek damage vurur. ama assasinlerde işte warriorlara karşı zayıf çünkü yüksek can ve armor yüzünden vsvsvs .

  işte bu yüzden oyun çok derin bir içeriğe sahip oluyor. ve kuracağınız ekipte kombin yapabileceğiniz species ve class'lar olduğu kadar aynı zamanda farklı kombinlerde oluşturmalısınız.

  yetenek(ability) stratejisi ise biraz dotaya aşina olmaktan geçiyor. işte bazı skiller diğer skillerle kombine oluyor falan filan. ama korkmayın dota bilmiyorsanız bile öğrenirsiniz 1 güne.

  en çok oynan ekipler:

  warrior -
  axe,kunkka,tusk,juggernaut,slardar,lycan,doom,troll warlord
  hem basit hem güvenilir ancaaak eğer ki destenizi diğer sınıflarla çeşitlendirmezseniz top 3 içine zor girersiniz. genellikle latei güçsüzdür.

  knights-
  luna,abaddon,chaos knight,batrider,omni knight,dragon knight
  upgradelemesi pahalı gayet güçlü olan knights oluşturmanız için çok güçlü ekonomiye sahip olmanız gerekir. paranızı oyun başı reroll yapmaya ve level atlamaya harcamayın, interest yani faize atın sonra da paranızı hero upgradelerine harcayın. abaddon oyunun en güçlü tanklarından biriyken aynı zamanda lunada oyunun en güçlü damage dealer (hasar verici) herolarından biri. lunaya dps (hasar verici item)lar verin ki sizi kazandırsın. oyun sonu lich alırsanız undead bonusuda alırsınız ve gayet güçlü bir takımınız olur.

  druids-
  knightsların tersi olarak druidler upgrade edilmesi gayet kolay bi sınıftır. çünkü hem ucuzlar hem de druidin özel yeteneği upgrade etmeyi kolaylaştırıyor. yani eğer takımınızda iki druid varsa 2. level için 3 değil 2 hero kullanıyorsunuz. eğer 4lerseniz level 3 için sadece 2 tane level 2 hero kullanıyorsunuz. evet biliyorum biraz karıştı, hadi örnekleyelim:

  masamızda treant ve enchantress var. 1 level treant + 1 level treant = 2 level treant etti
  masamızda hem treant hem lone druid hem enchantress hem furion var. 2 level treant + 2 level treant = 3 level treant

  tamamdır toparladığımıza göre druidi birazcık anlatalım. bireysel olarak druidler güçlü olmasına karşın diğer sınıflar gibi ekip olarak herhangi bir gücü yoktur. enchantress bireysel healiyle hem tank hem de damage dealer rolü üstlenebilir. furionun summonları(ağaçları) ise oyun başlarında ve ortasında gayet güçlüdür. druidler genel olarak sahada üstündür ancak damageleri çok kısıtlıdır. bu yüzden ekibinizi damage dealerlar ile doldurabilirsiniz. genellikle ben beast+elf ve druidden oluşan bir ekip kuruyorum druid gidersem.

  goblin mechs
  diğer örneklerin aksine bunu hem class ve specie olarak bir tarafta ele aldık. 4 tane mech varsa eğer diğer bütün mechlerimiz 25 heal regen alırken 3 goblinin bulunması ise herhangi bir heromuzun armorunu ve hp regenini 15 yapıyor. ve bu da oyun başı çok sağlam bir takım elde etmemize sebep oluyor. ancak mechlerin bir sorunu var, o da dayanıklı olmalarına rağmen çok az damage vuruyorlar. (oyun sonu gelen techies dışında) bu yüzden ekibinizi diğer damage dealer sınıflarla oyun ortası ve oyun sonunda çeşitlendirin derim ben.

  basit ipuçları verelim

  - canı az olup uzun menzillileri arkaya koyup canı yüksek ve melee olanları öne koyun. oyunun ismi ne de olsa chess- yani güçsüz herolardan oluşan ekibiniz olsa dahi güzel bir dizilişle çoğu kişiyi yenebilirsiniz. işte burada da ability synergy devreye giriyor.

  -eğer agresif bir yakın mesafeli heronuz varsa (warriorlar gibi) onu düşman sahasının yarısına koyabilirsiniz. düşmanlar çıktığı vakit bu onları yarı sahayı geçmesine engel olur ve rakibin damage vuran herolarının bizim arkamıza geçmesine engel olur.

  - eğer defansif ve aynı zamanda düşük canlı herolardan oluşan bir ekibiniz varsa alanın köşelerine düşmandan uzak yerlere turtle(kaplumbağa) pozisyonunda yine dediğim gibi frontlinerlar önde olacak şekilde dizin.

  https://d2sbsqqdu2ofn4.cloudfront.net/…-950x950.jpg

  bu örnek bir diziliş. tanklar sol ve önde olmak üzere damage vuranlar ise sağ ve geride. ana damage vuran heromuz level 3 tinker ise düşmanın erişemeyeceği kadar ortada.

  oyunu artık öğrendiğimize ve sona kaldığımıza göre sonda yarayacak taktikleride söyleyelim madem

  oyun sonlarında rakip takımın dizilişlerini çok iyi inceleyin. ne zaman oyunda sizle beraber 3 kişi kaldıysa sürekli rakibin boardına bakın ve boardı nasıl dizdiğine dikkat edin.
  yani eğer rakip defansif bir takımsa herolarımızı rakibe yakın olacak şekilde dizin.
  ve eğer çok fazla aoe(alan hasarı) olan bir takıma karşı kapışıyor iseniz takımı ayrık dizin. gerekirse bütün heroları farklı yerlere koyun. kunkka-enigma-disruptor-gyrocopter-techies-alchemist gibi herolara karşı konuşuyorum.

  ıtemlar-

  itemlar sadece creep roundlarında düşüyor. 1-2-3-5 ve her 5 turda bir (10-15-20,.). dotadaki gibi itemlar birbirleriyle birleşip daha gelişmiş bir item olabilir. auto chess dotadaki pek çok upgradei içinde bulur. ama dotadan en büyük farklılık itemlerin farklı özelliklere sebep olması ve recipe istememesi.
  ıtemlarınızı dikkatli dağıtın çünkü oyun sonu genellikle itemlarden dolayı bitiyor oyun. oyun başı itemlarınızı dikkatlice birleştirin. survivability(yaşamsal) itemları front liner(önde yer alan herolar-warriorlar gibi)'a dağıtın. dps itemlarını damage vuran herolara ve mana itemlarınıda mage'lere warlocklara falan dağıtın.

  bir itemı sadece bir heroyu satarak geri alabilirsiniz. eğer bi itemı bir heroya vermeye uygun görmediyseniz yere atabilirsiniz çünkü kaybolmaz.
  ____________________________________________________________________________________________________________

  - kaynak büyük ölçüde https://www.dotahaven.com/…/dota-auto-chess-basics/ olmak üzere genel olarak kendimdende bilgi ekledim. herhangi bir sorunuz, hatalı gördüğünüz yer varsa lütfen yeşillendirin.
 • valve'nin yeni çıkardığı kart oyunu artifact'tan daha fazla oynandığını düşündüğüm dota 2 modu. severek oynuyoruz.
 • artifact 1k kişi tarafından oynanırken auto chestt 450k kişi tarafından oynanmaktadır
 • hic yayin izlemeden 3. oyunumda 1. oldum.

  hearthstone'da 2. haftasinda arenada 12 yapmis, 2. ayinda legend ilk 100'e girmis biri olarak bana zeka oyunu getirmeyin ya.*
 • hearthstone sebebiyle takip ettiğim yayıncıların bir süredir dota 2 oynadığını görünce ilkin herhalde valve ile sponsorluk anlaşması yapmışlar diye düşünmüştüm; dota 2 izlemediğim için yayınları açıp bakmadım tabii. ancak bi ara imleci üzerlerinden geçirirken "auto chess" diye yayın başlıkları görünce modun varlığından haberdar oldum.

  gelip geçici bir trend mi; yoksa yayıncıların sağladığı spot sayesinde artan popülaritesini muhafaza edebilecek potansiyele sahip mi bilmiyorum. henüz oynamadım, izlediğim kısa sürede de çok bi halt anlamadım ama her yerin moba ve fps kaynadığı şu günlerde farklı türde bir oyunun popülerleştiğini görmek sevindirici. tarz olarak zamanında legion td ile doldurduğum boşluğu ikame edebilecek bir benzerliğe sahiptir dilerim, izlerken hafiften o hissiyatı verdi.

  geçenlerde bi dota 2 analisti 500$ ödüllü turnuva düzenlemiş, valve desteğiyle ödül havuzu 5000$'a çıkartılmış:

  https://www.vpesports.com/…ss-bsj-tournament-finals

  yarın da twitch rivals etkinliği düzenleniyor:

  https://smash.gg/…a-2-auto-chess-showdown-2/details