• kötü başlayan bir oyunda para biriktirmeye uğraşayım derken en son bende sadece 1 hp kaldı. bu arada birincinin 74 hp si vardı ve oyunda 6 kişi daha vardı. yaklaşık 15 tur yenilmeyerek her tura son turmuş gibi bakarak oyunu kazanmayı başardım. oyun hayatımın en büyük geri dönüşlerinden biri oldu.

kombomu da yazayım, warrior+scaled+assasin+dragon+human.
  • tumbstone alıp oyun kaybeden yok,
    knight alıp oyun kaybeden yok,
    3 tane btc alıp oyun kaybeden yok,

başlığına bir tane müptezelin dadanıp ortalama 3 günde bir ağladığı oyundur.

oyun oynamayı beceremeyenlerin yorum yapmaması gereken oyundur aynı zamanda.
  • 1 aydan kisa bir sure once lord olmusum. burda da yazmistim. o gunden beri gunde ortalama 1-2 oyun oynuyorum. ilginc bir sekilde cok daha verimli rank aldim. 1 ayda 40 civari mac ile ilk 500 gordum.

zevk almak icin oynayin, kesinlikle daha verimli ve eglenceli oluyor. lord olmadan once kaybedince sinirlenip hirs yapar, arka arkaya maclara girerdim. kotu bir seri olursa oldukca sinirlenirdim. simdi sinir stres olmadan yavas yavas hedefim olan top100'e gitmeye calisacagim, season 1 gelmeden.

bu arada ben de ufak bir katkida bulunayim.

ekonomi konusu gereginden basit anlatiliyor ozellikle streamerlar tarafindan. o kadar basit kurallari yok o olayin. ornegin slark 3* hala oyundaki en iyi unitelerden biri ama round 3 ve 4te 2 tane slark bulsan "duruma gore" almaman (ya da alip satman diyelim), almaktan daha yararli olabilir. oyun basinda opportunity cost da onemli bir faktor oluyor.

9 olmadan 50 gold altina inmeyin, caniniz 20 altina inmedikce 50 gold altina inmeyin, "all in" yapmayin gibi argumanlar yanlis. yanlis demiyelim de eksik diyelim. bir kac tane daha if var o algoritmada dikkat etmeniz gereken.

gecenlerde kazandigim bir macta son rakibimi elemekten 2-3 round once level 8 olmustum mesela. bu maca bakip "kesinlikle 3 yildizli unitelere gidin daha iyi oluyor" diyemeyecegim gibi 9 olmadan 50 gold altina inmeyin de denilemez.

board icin cok onemli bir power surge'e yakinsaniz o goldu harcayacaksiniz. gerekirse 30 gold a, 20 gold a ineceksiniz. ama mesela bu 50 gold altina inmeyi sadece neutral round sonrasi olan 1 -2 round icerisindeyken yapmaniz daha makul. round 29'da 25 caniniz varsa genel olarak zayif kaldiysaniz bile 1 round bekleyip sonra roll ya da level yapabilirsiniz. (hangisi daha cok isinize yarayacaksa, yine kosullu bir durum)

her hangi bir guc sicramasi * olmayacaksa ve rakiplerinize gore gucluyseniz, 3 caniniz varken bile roll yapmamak daha makul olabilen durumlar oluyor.

bu oyunu iyi oynamak tamamen bu tip durumlarin farkindaligiyla olculur bence. oyunu cok oynamak ve her veriyi, her heroyu en ince detayina kadar bilmek tabi ki avantajli ama zaten boss seviyesi ve ustu bunlari bilmeli, ve de biliyor genelde.

yukari cikanlar genelde sabit bir plan ile ilerleyen degil de kosullar degistiginde nasil adapte olacagini bilen oyuncular oluyor. arada da gunde 40 mac atip yukarda olanlar da oluyor ama onlar da ayri bir takdiri hakediyorlar.
  • son bir ayda oynadığım tek oyun. başka birşeye gitmiyor elim. şuan big boss seviyesindeyim.

belki işlerine yarar diye yeni başlayacak arkadaşlara bazı tavsiyelerim olacak.

(daha önce autochess oynamadım, o nedenle bu yazacaklarım zaten bilenen şeyler midir hiçbir fikrim yok. amaç yardımcı olmak.)

1) ilk round'larda alliance tutturucam diye kasmayın.

örn; yerde morphling'in var. tur sonunda da karşına chaos knight ve razor seçenekleri geldi. primordial alliance tutturucam diye razor'u almamalısın orada. (gold'un varsa yine al istersen, sonra kullanmak için elinde tutabilirsin) chaos knight'i tercih etmelisin. kendisi başlı başına dev kadro sayılır.

ayrıca pudge, timbersaw, abaddon gibi hero'lar da bu kategoridedir.

2) ekonomi oyunun en önemli ayağı. ekonomini güçlü tutmanın en iyi yöntemi de interest'ten elde edeceğiniz gelir. sahip olduğunuz her 10 gold için tur sonunda 1 gold alıyorsunuz. maksimum 50 gold üst sınırı var, yani 70 gold'un varsa gene 5 gold alırsın tur sonunda.

50 gold'u geçene kadar asla reroll atmayın. turu kaybettiyseniz free reroll'u kullanın o kadar. 50'den sonra da istediğinizde reroll yapabilir ya da xp'ye abanarak üst level'leri zorlayabilirsiniz. unutmayın; 9 level'a kadar, 50'gold'un altına panik durumları haricinde inmeyin. 9 ya da 10 level olunca gönlünüzce harcayabilirsiniz, stratejinize bağlı o dakikadan sonrası.

3) mage yada hunter build gidiyorsanız ilk round'larda bazı armor'u yüksek heroları takımda bulundurmaya dikkat edin. mage ve hunter ilk ve orta round'larda kağıt gibi dağılıyorlar warrior, knight, assassin ve scrappy karşısında. o nedenle hemen 6 mage yakalayıp board'a sürmek yerine, 3 mage + 3 scrappy yapabilirsiniz. 3 mage'nin levellerini artırdıktan sonra diğer mage'leri yavaş yavaş board'a sürebilirsiniz. oyun başında daha az puan kaybetmenizi sağlayacaktır.

4) warrior + warlock gittiğinizi farzedelim. amaç 3 warrior + 4 warlock elde etmek değil. amaç; warrior ile warlock'u en iyi kombinleyen heroları bulmak.elinde necrophos varken, 1 level pudge 2 level tusk'tan daha yararlıdır. necrophos + pudge heartless alliance sağlayacağından rakibin tüm heroları 5 armor eksik sayılacaktır artık.

5) mask of madness (dota tabiriyle "mom") item'i giyilen heroyu silence'lar. yani ability'lerini kullanamaz artık. ama buna passive ability'ler dahil değildir. bu demek oluyor ki eğer mask of madness'i tiny'e verirseniz düşmanı sağa sola fırlatamaz. ama slark'a verirseniz hiçbir değişiklik olmaz. skill'i passive özellikte olduğundan kullanmaya devam edecektir.

iyi oyunlar.
  • knightlar'ın metada c tier seviyesinde olduğu oyun. şu anki en baba comp 4 primo 3 assas 3 mage 3 dragondur ama lord lobileri dışında pek bileni yoktur. elusives ve brawny hunter buildleri de sağlamdır, ondan sonra garantici ve rahatlıkla counterlanabilen knightlar gelir. dediğim comp 8 levelda online olduğu için -3. dragon opsiyonel- 8 levela geldiğimizde rahatlıkla roll down yapabiliyoruz ve kimse de bizim heroları aramadığı için (viper hariç) rahatlıkla 4-5 level 3 hero yapabiliyoruz, braindead knight playerlarına da mel mel damage ekranına bakmak kalıyor.*

edit: aha bu da attığım son el.
    edit2: pek bileni yoktur diyorduk 3 günde herkesin eline düştü snofe reyizin (snofe'u bilmeyenler için ilk lord of the white spire kendisidir) turnuva buildi iyi mi. ha bir de bence artık metada elusivelerden hunterlara doğru bir kayma var elusiveler ikinci plana atılmaya başlandı iyice, brawnyler hala sağlam.
  • yeter artık slark oyunun bugu.
    kasım ayından beri patch yok.
    slarkı 3leyen oyunu alıyor,eski metadaki bloodseeker bugundan farkı yok.
    acilen güncelleme yapılması gerek
  • legion commander, ultisini basacağı zaman yakınındaki en düşük hp'li heroyu seçer. fakat yakınında düşük hpli hero olmayabilir. naçizane birkaç taktikten bahsedeyim:

-deadeye alliance yaptıysanız legion commanderınız en düşük hp'li unit'e saldıracaktır, ultisi için çok iyi.
    -troll, savage, demon ve bloodbound alliance'ları ile epey uyumlu bir hero. defansif alliance'larla pek iyi gitmiyor. demon alliance'ı, legion'ın ultisini geciktirerek ekstra zaman kazandırabiliyor.
    -helm of the undying, düşmana bonus damage vermemek için şart. bu item yoksa legion commander'a hiç bulaşmayın.
  • -herolar cok alengirli olmus. taniyamiyosun bazilarini.
    -health barlarin acilen gorunur olmasi lazim. lol e benzemis resmen.
    -karsi takimin kombinasyonunun da eklenmesi lazim.
    -gui de bazi seylerin boyutu asiri buyuk bazilari asiri kucuk. underlod gereksiz buyuk. hero menusu asiri kucuk.
    - oyuncu listesi asiri kucuk.

yukaridaki arkadasin her dedigine de katildigimi belirtirim. gozumuz alisana kadar biraz egreti duracak sanirsam oyun.
  • (bkz: yo)
  • daha once hic dac filan oynamamistim. underlords mobile’a gelince indirip denedim. oyunu kavrayip hizlica boss 4’e ciktim. orda uzuunca bir sure kaldim sonunda 3-4 gun once big boss’a cikarak hedefimi tamamladim.. simdi zevkine chill oyunlar oynuyorum, isten sonra filan cok rahatlatici oluyor.

verebilecegim tek öneri; adaptasyon..
hesabın var mı? giriş yap