şükela:  tümü | bugün
 • gunun en guzel ayilma yontemi, hayatin anlami. kafein deposu. ha hala anlamayan salaklar var "bizim espressolarimiz minik yanliz?" deyip anlamsizca suratiniza bakiyorlar. "onun icin double istiyorum zaten" diye aciklama getirmeniz gerekiyor kendilerine.
 • garson tarafından getirildiğinde, "ulan gerekli espresso miktarı budur" dedirten, bir çırpıda içilip bitirildiğinde "yeterli espresso yoktur, az kafein vardır." dedirten fincan formatına bazı cafelerde verilen isim.
 • bir tony levin band albümü.
 • çift espresso şeklinde betimlenebilecek kahve.
 • yurdumun bazi dallama mekanlarinda hesaba 2 adet espresso olarak gecen kahve. tabi ki her yerde farkli yapiliyor bu kahve, biraz sans meselesi.
 • çiftli filtre sepeti ile 14gr öğütülmüş kahveden basınçlı su geçirilerek crema hariç en fazla 60ml ölçüsünde elde edilen kahvedir. daha fazlası sepet buyuklugu değişmedigi surece lungodur.

  ayrıca ne adla istenecegi sıklıkla mevzu edilen kahvedir. bu kahvenin isteniş şekli yada adlandırılışı bir küçümseme yada yergi aracı olarak da kullanılmaktadır. yok espresso doppio yerine double espresso yazıyorsa uzak durun, yok illaki espresso doppio denilmelidir, yok çift espresso denilmez vesaire. asıl uzak durulması gereken mekanlar degildir, bunu mevzu eden insanlardir zira espresso nasıl adlandırıldığı ile degil tadıyla degerlendirilir ve siz bunu içmeden bilemezsiniz. espresso yerine expresso denilmesinin eleştrilmesi bir yere kadar anlaşılabilir ancak bildigin çift manasina gelen double yada doppio kelimelerinin bu urunu isterken kullanılmasi yada kullanılmaması bu urunun içerigine etki etmez. etken olan kahvedir, öğütücüdür, makinedir, baristadır. istersen hokaido espresso de, önüne gelen fincandaki espresso miktari 14gram kahveden alınmış 60mllik bir shot ise en azından ölçüsü dogrudur.

  artı; kafein deposu yada çok fazla kafein içerir soylemleri de yanlıştır. zaten espresso denilen içecegin keşfinin ardında yatan asıl amaç kafein miktarı diger yontemlere gore düşük bir kahve elde etmektir, ki bunda da başarılı olmuşlardır. espresso yada espresso bazlı bir içecek filtre edilmiş kahveden (kullanılan filtre kağıt filtre olmamak koşulu ile) yada french press ile yapılan kahveden daha az kafein içerir. kafein su içerisinde daha fazla çözündügünden kahveden geçirilen su miktarı ne kadar çoksa kahvedeki kafein miktarı da o derece fazla olur. bu durumda 7gr kahveden elde edilen bir espresso, 7 gram kahveden elde edilen bir french press'e gore daha az kafein içerecektir.
 • (bkz: ristretto)
 • ağzıma sıçtı. bu saat oldu hala uyuyamadım. geceleri içmemek lazımmış. saatlerdir etksinin geçmesini bekliyorum ama ı ıhh!
 • double-double olarak içildiğinde ancak ihtiyacı karşılıyor. her yerde göt yemez de okulda karton bardağı doldurunca 1.5 tl'ye geldiğinden problem yok.