şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda bir ghost whisperer bölümü.
 • iki fotoğrafın aynı fotoğraf karesinde elde edilmesi şeklinde basitçe açıklanabilen bir tekniktir. çift pozlama da denebilir. bir üst seviyesi triple exposure'dur. yapabilecekleriniz yaratıcılığınıza kalmış olsa da en çok bilinen örnekleri ağaç dallarından oluşmuş insan yüzü görüntüsüdür.
  (bkz: https://d1w5usc88actyi.cloudfront.net/…posure-7.jpg)
 • digital makina kullanıcılarının photoshop kullanarak yapabildiği, hatta artık akıllı telefonlarda uygulamaları dahi bulunan fotoğraf karelerini üst üste konumlayan çekim tekniğidir. çekim tekniği diyorum çünkü analog makina kullanıcıları için durum photoshoptan biraz daha farklıdır. kullandığım makinalar ile açıklayacak olursam canon ae1, nikon fm, nikon f3 gibi analog makinalarda double exposure yani çoklu pozlama tuşu bulunur. çekmek istediğimiz pozu çektikten sonra çoklu pozlama tuşuna bastığınızda film ileri sarılmamış oluyor, böylece diğer kareyi aynı fotoğrafın üzerine pozlayabiliyorsunuz. daha net kareler elde etmek istediğinizde pozlama değerleriniz ya da asa ayarlarında -/+ bir kaç değişiklik yapmanız gerekebiliyor.

  kısaca; yüzümde çiçekler, papatyalar açtıran, içimden yollar geçiren nefis çekim tekniğidir.
 • çok karmaşık görünmesine rağmen bir iki ufak dokunuşla gerçekleştirilebilen photoshop hadisesi.

  *
 • üst üste pozlama. iki kere ışık aldığınız için ultra aydınlık çıkabiliyormuş. o yüzden normalden bir tık az ışık alarak çekilmesi gerekiyor. bunun tuşu oluyormuş galiba analog makinelerde lakin benimkinde bu tuş yok. zenit 122 ile nasıl yapılacağını bilen suserler yeşillendirirse sevinirim.
 • süper bir fotoğraf çekim tekniği. hem sadece 1 poz harcanıyor hem daha güzel bir sonuç elde ediliyor.