şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: 1984)
  • (bkz: doublethink)
  • yobazlarin dusunce ozgurlugunun teroristlerin demokrasinin * arkasina delice siginmasiyla ulkemizde yillarca yasanmakta olan olgu
  • kötüyü iyi, olumsuzu olumlu gösterebilen dil. misal:

toothbrush : home plaque removal instrument
    diet : nutritional avoidance therapy
    closing entire factory : volume-related production schedule adjustment
    car mechanics : automotive internists
    elevator operators : members of the vertical transportation corps
    grocery checkout clerks: career associate scanning professionals
    death of a patient : negative patient care outcome
  • (bkz: double talk)
  • sivas katliami: sivas olaylari (bkz: sivas katliamina israrla sivas olaylari diyenler)

sanki balonlar ucustu havada. sanki bir kutlama vardi. ya da sutu doktu kedi.
  • (o kadar kişi yazmış, örnekler vermiş, kimse kavramsal karşılığını söylememiş)

kötü olan (toplumun genel algısına göre kötü etiketlenmiş) bir durumun veya bir şeyin iyi tarafını anlatmaktır; veya bu kötü durumun iyi olduğu zannedilen bir şey ile anlatılmasıdır, yansıtılmasıdır...

mesala bir örnek;

alkol: yüzyıllardır çirkin insanların sevişmesine yardım eden en büyük nimet

oysa alkol toplum tarafından "kötü, kötü ahlak" olarak etiketlenmiş bir şey...
    ama bunun --sözümona, uydurma, zorlama-- iyi tarafını bulup da bahsetmek, işte bu doublespeech'tir.

genellikle dinciler ve siyasetçiler başvurur bu yola... ülkemizde örneği bol bol görülebilir...

----
    antiparantez konu: "kötü, ahlaksız" olarak etiketlenen şeyler "toplum normlarıdır"... ve toplum normları da ne kadar "akıllıcadır", tartışılır...

burada ahlak, ahlaksızlık, toplumsal ahlak veya toplumsal sosyokültürel yapımızı tartışmıyorum, doublespeech'i anlatıyorum...
    mesala alkol benim olmazsa olmazımdır ve toplumun normları aksine benim için bir "ahlaksızlık" değildir... (ahlak nedir, o da belirsiz bir şey ya neyse)
    bilmem anlatabildim mi!
    dini reddetmek de aynı şekilde, özgür seks de aynı şekilde, toplumun ahlaksız saydığı bir çok şey de aynı şekilde; benim için ahlaksızlık değildir...