şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (dona) "doulas of north america" isimli bir orgute kaynaklik eden meslek grubu haline gelmis dogum oncesi ve sonrasi cocuk bakimindan taze anneye destege kadar bircok konuda yeni cocuk sahibi olmus aileye destek olan kimseler. bu meslek grubunun acemi doula'lara verdigi dersler arasinda anneye cocuga dokunmasini, kendisini ve cocugu rahatlatma yontemlerini ogretmek gibi konular yer alir.
    kuzey amerikada genellikle orta yasli erkeklerin gittigi pub veya bar tarzi yerlerin mantar panolarinda bu tip is ilanlarina cok sik rastlanir, nedeni sadece taze anneye (bkz: lohusa) yardim etmek destek olmak olmasa gerek doula'larin! .
    buyuk olasilikla 6 dakikadan daha uzun surmeyecek doktor muayenelerinden sonra bircok cevaplanmamis soru isaretinde bogulup kalacak anne adayinin ve de ailesinin* yardimina kosacak kisidir doulalar. hala daha aile baglari guclu gunumuz* turkiyesinde dogumdan once ve sonra annenin basindan eksik olmayan anneanne ve babaanne kulturu sagolsun, turkiye'ye bu meslek grubunun yerlesmesi ve koksalmasi simdilik cok mumkun gorunmemektedir.
    turkceye uygun bir sozcuk bulmaksa gayemiz ebe'dir enuygun kacani veya onebe veya sonebe. (bkz: ebegomeci)
  • dunyanin bir cok ulkesinde anne adaylarin hem hamilelik surecinde, hem de dogum sonrasinda yardim aldigi bu profesyonel kisiler kesinlike ebe degil ama doguma ya da dogum sonrasuna anneyi hem fiziksel olarak hem de dusunsel olarak hazirlar (bilgilendirme, doktor gorusmeleri, yoga, beslenme, masaj...) bu anlamda, hamilelik; dogum ve dogum sonrasi asistani yada destegi gibi adlandirilabilir. gunumuzde bir cok hamile kadin dogal yontemler yerine ne yazik ki son anda yada planlanmis olarak (cogu zaman herhangi bir saglik nedeni olmadigi hale) sezaryen'la dogum yapmak durumda kaliyor, ve sezaryen'in dogum sonrasinda ozellikle anne'e bir dolu problem yaratmasi dolayisiyle normal dogumu secen annler icin doula cok gerekli olmasada, iyi bir destek.
  • eski yunanca'da "hizmet eden kadın" anlamına gelen kelime.

günümüzde kullanılan anlamıyla, "doğum destekçisi."

doula, doğumun mucizesine inanan, her kadında doğuştan mevcut olan annelik içgüdüsünü gerçek potansiyeli ile ortaya çıkarmaya yardımcı olan, bu konuda çalışan, okuyan, eğitim alan ve desteğe ihtiyaç duyan kadınlara yardım etmeye hazır olan kadındır.
    türkiye'de de birkaç senedir bilinen doula ve aktif doğum anlayışı, bu işi seven ve benimseyen kadınların yoğun çalışmalarıyla daha da yayılmakta, daha çok kişi tarafından bilinmeye ve benimsenmeye başlamıştır.

ilgilenenler için gerekli linklerde yazılar mevcut:

doula kimdir?
    aktif doğum manifestosu
    içgüdüsel doğum
    gebe destekçisi
  • türkiye'de henüz küçük bir doula ailesi vardır, sevgi doludur ve git gide büyümektedir!
    kendileriyle tanışmak için, buyrun
  • hazırlık okurken çok sevdiğim bir hocamın da içinde olduğu grup.
    hamilelikte bayanlara destek olup, doğum öncesi ve sonrası streslerini alıp yardımcı oluyorlarmış.

her gün facebookta bununla ilgili bişiyler paylaşıyor epey bilgi sahibi oldum, türkiye'de o kadar az ki bunu yapan onların uydurduğu bişiy olduğunu düşünmüştüm ilk başta. meğerse yurtdışında meslekmiş bu.
    şaşırdım.
  • annelerin, anneannelerin ve kayınvalidelerin aktardıklarını, kocanın doğumdaki yerini ve desteğini anlamamış, yahut çok yanlış anlamış olan kişiler tarafından taşa tutulan profesyonel doğum destekçileri.

doğum yapmak sıradan ve bir o kadar da mucizevi bir süreçtir. bu işteki bit yeniği, hiçbir doğumun, kesinlikle, birbirine benzemiyor oluşudur. tecrübeli bir doula, "benim doğumum üç saat sürdü sen de doğurursun kolaycacık, hadi aslanım benim"den öte bir yaklaşımla, hamile kadına rehberlik eder.

çok eski zamanlardan beri, doğuran kadının etrafı bilgili ve destekleyen kadınlarla çevriliydi. bugün etrafı beyaz önlüklü sağlık personeliyle ve bilimum bipleyen araçlarla çevrilmiş olan kadınların doğumuna katkıda bulunmak isteyen insanlardır doulalar. bunu meslek olarak yaparlar, bunun için eğitim alırlar.

çok merak ediyorsanız da söyleyeyim. bunu sadece para için de yapmazlar. türkiye'de bile gönüllü olarak doula hizmeti veren kadınlar vardır. hatta bir grup doula, bürokrasinin koridorlarında koşturup, devlet hastanelerinde de bu hizmeti vermek için uğraşmaktadır. tanıdığım her doula, mesleğine aşıktır.

edit: dona international'ın hazırladığı "an essential ingredient: doula" belgeseli doulalık hakkında hemen her şeyi anlatıyor, tavsiye ederim.
  • kınamayın dostlar ama bana çok itici ve yapmacık gelen bi oluşum. yanlış anlaşılma olmasın, içeriğinden ziyade ismi çok yapay geliyor.
    taze anne oturduğu yerden bildirdi. şimdi reklamlar
  • doğum anında anneye medikal hiçbir müdehale olmaksızın tamamen fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlayan yardımcı kadın. benim de bir doulam var. esasında çok yakın olmadığım birinin doğum gibi mahrem bir süreçte yanımda olması benim içinde ilginç bir deneyim olacak. doğumdan sonra etkilerini editlerim. hepimize en doğalından doğumlar diliyorum.

aylar sonra gelen edit: doğal doğum istememe rağmen 3 cm açıklıkla hastaneye yattım ve 36 saatlik doğum sancısının ardından hala rahmimde ki açıklık 3.5 cm idi ve ben yıkılmıştım çünkü sancılar çok şiddetliydi neredeyse dakika da bir geliyordu ama sonuç 3.5 cmlik açılma. evet doulam buraya kadar hep benimleydi, bana masajlar yaptı, beni motive etti vs. ama bana rahim açılmamasının sezaryen sebebi olduğunu söylemedi. bir daha doğuracak olsam intern değil de profesyonel bir doula ile çalışırdım sanırım. siz de eğer bir doula eşliğinde doğum yapmayı planlıyorsanız profesyonellere yönelmenizi tavsiye ederim ya da ebelik okumuş intern de olabilir. velhasıl 36 saat çok uzun bir süreçti aç, susuz ve ağrı içinde bitmiş bir psikolojiyle ameliyata girdim. sonrası lohusa depresyonu, hem de en ağırından. neyse o başka entrynin konusu.
  • hamile olan kadına doğum öncesinde ve sonrasında, manevi ve fiziksel destek veren, medikal herhangi bir yetkiye sahip olmayan yardımcıdır. belli bir ücret karşılığında veya gönüllü olarak, doğum yapacak olan kadının, yakını rolünü üstlenirler. doğumu büyülü ve tanrısal bi durum olarak görmek gibi sapkın bir bakış açısına sahipler.

doulalar özellikle aile ve çevre bağları zayıf veya kopuk kimseler tarafından bir ihtiyaç olarak algılanır, rağbet görür. vaktiyle insan ilişkilerine önem veren, sıla-i rahimi gözeten kişilerin ihtiyaç duyacağı bir yardımcı değildir.
  • insan iliskileri iyi olan, esi dostu, anasi babasi olan insanlarin da doulaya ihtiyaci olur. hatta daha cok olur.

cunku butun o es dost, anne, kayinvalde, teyzeler, arkadaslarin bir suru fikri ve bir suru de dogum hikayesi vardir. ve bunlari hamile ile paylasmak konusunda cok isteklidirler. benim bizzat duyduklarim:

"ay falanca bagir bagir, saatlerce surdu, perisan oldu kiz"
    "filancanin kocasi doguma girmis dayanamamis, kalp krizi gecirmis olmus, bebek dogar dogmaz yetim kaldi"
    "beni boyle boydannnn boya kestiler, makatima kadar vallahi"
    "yok sen 35 yasinin ustundesin imkani yok yapamazsin kizim normal dogum falan"
    "filancanin gelini ikinirken yuz felci gecirdi"
    "aaa normal dogurmayinca olmaz ki, oyle sezaryenle olunca annelik mi olmus oluyor, acisini cekmeden olmaz"
    "ben normal dogurucam diye gittim, olmadi, sonra da sezaryen oldum, hem acisini cektim, hem kestiler"
    "ay benimki 4.5 kilo dogdu, vallahi oluyorum sandim, bi de omzu takildi, o doktor nasil cikti ustume gorsen, ittirdi, ittirdi de oyle cikti bebek"

daha da sayarim da yazarken bile icim sisti.

iste bu guzelim hikayeleri anlatan anneniz, kayinvaldeniz, esiniz, dostunuz, yakinlariniz yine cok iyi insanlar olduklari icin dogum sirasinda hastaneye de gelirler, sizle beraber beklemeye baslarlar, surekli sorarlar, yorumlarda bulunurlar, giderler doktorla da konusurlar... aaa kac saat oldu derler, ay doktor bey bisi yapin kiz perisan oldu derler, bebege bisi olmaz di mi derler, bak falanca da soyle soyle olmustu, tam seninki gibiydi degerleri boyle oldu sonra, aman soyle bunu doktora derler... size destek olacagini dusundugunuz insanlar endiseleri ile sizi daha da gererler. niye? cunku onlar sizi seviyor ve endiseleniyorlar. endiselendikleri icin de onlarin da ayari kaciyor. bazen de kendi dogum hikayelerini ve bildiklerini anlatmak konusunda dayanilmaz bir arzu duyuyorlar ve yapsam uygun duser mi dusmez mi, bu kadin nasil etkilenir acaba diye dusunmuyorlar.

iste doula sizin ihtiyaclarinizi dusunen, ama esiniz dostunuz gibi endiselenmeden ve ayari kacmadan size gercekten destek olan, konusmasi gerektiginde konusan, susmasi gerektiginde susan, doguran kadina ne iyi gelir, ne gelmez bilen ve tam ihtiyaciniz oldugu anda size iyi gelen seyi size sunan egitimli bir yardimcidir.