şükela:  tümü | bugün
 • evinizde tutun ülkede ne olacağı belli değil.
 • (bkz: döviz hesaplarının kamulaştırılması/@poturgilinpotur)
  ---------
  o da inanılmaz büyük bir olay ve aşırı düşük uç bir ihtimal ama: döviz hesaplarındaki paranın güncel kurdan tl hesabına çevrilmesi ve/veya bir süre çekilmesinin yasaklanması, yavaşlatılması vs. gibi bir şey olabilir. 2018 ağustosunda rte'nin erzurum konuşması sonrasında vatandaşın aklına bu geldi, panik oluşmasın diye gece 23'de ekonomi bakanlığı açıklama yaptı.

  "kamulaştırma" bilmemekten veya çarpıtma ile el konma anlamına gelecek şekilde yanlış şeçilmiş bir ifade. ancak arjanindeki gibi güncel kurun altında geçmiş dönem fiyatı ile tl'ye çevirlirse ortalık karışır ki bu zaten el koyma demek oluyor. bu da tl ile ticaretin ve ekonominin çökmesi demek olur buna hiçbir hükümet cüret etmez, en başta kendi intiharı olur.
  -------------
 • olmamış olaylar için başlık açıp türkiye ekonomisini sabote etme, yerli-yabancı yatırımcıyı spekülatif söylemlerle tedirgin etme akabinde iktidarı yıkmaya teşebbüse kadar gidebilecek iddiadır.

  şaka lan şaka olursa kimsenin şaşırmayacağı eylem.
 • böyle başlıklar açmak, temelsiz ve kaynaksız sallamak, sizi belli bir süre gün ışığından mahrum edebilir; yapmayın böyle şeyler kardeşlerim. bir abiniz olarak uyarıyorum.
 • milletin terörist dediği kadar varsınız. böyle muhalefet mi olur. saçma sapan sallamalarinizi uluorta yaymayin. devlet yakaniza yapisinca çok aglarsiniz.
 • normal koşullarda mümkün olmayan olaydır zira böyle bir hamleyle ülke resmen dış dünyaya kapıyı kapatmış olur ama biz her açıdan dışarısıyla entegre durumdayız, enerjiden gıdaya kadar...

  bunun için savaş halinin bile ötesinde birşey olması gerekir ki zaten o durumda kimsenin döviz hesabını düşünecek hali yoktur..

  ülkede en fazla döviz kur rejimi değişir yani serbest kurdan sabit kur rejimine geçilir ki bu ülke ekonomisi için çok da iyi olabilir...
 • olur yada olmaz bilemem, ama bu tarz başlıklar açıp insanların kafasını karıştırmak neresinden baksan iyi niyetli değil.
 • devletin vatandaşın parasına çökmesi için birçok yöntem mevcut ama vatandaşın bankadaki parasını gasp etmek bunlardan birisi değil.
  en kötü olasılık döviz hesaplarına vergi getirilebilir.

  neden olamayacağını da söyleyelim

  vatandaşın bankadaki dövizine el koyulması veya zorla tl ye çevrilmesi gibi bir durumda küresel yatırımcılar dahil kimse parasını artık bankaya yatırmaz, önce bankalar sonra ekonomi çöker ortada devlet kalmaz. türkiye tarihinde 70 cente muhtaç kalınan günlerde dahi böyle bir uygulamanın örneği yoktur. ekonomik bir buhran yaşayacağız o kesin ama mevduata el koymaya kadar gitmez.
 • döviz hesaplarına el konulamaz çünkü bankada öyle bir para yok. bankalar sizden topladığı paraları başkasına kredi verir. hangi paraya el koyacak?
 • bankada ki dolar mevduat hesabınızın vadesinin bittiği gün -muhtemelen sabit kur rejminede geçilir- devletin belirlediği dolar-tl paritesine göre dolar varlığınız tl olarak hesabınıza yatar.