şükela:  tümü | bugün
 • bir çok alanda faiz lobisi ile birlikte hareket eden, birinden kaçtığınızda diğerinin kollarına düştüğünüz lobi cinsi. şimdi mesela bizim merkez bankası ısrarla faiz yükseltmiyor faiz lobisi ile girdiği amansız mücadele nedeniyle, ne oluyor peki bunun sonucunda? hoppp döviz kuru lobisi giriyor devreye, bir ayda %8 değer kaybediyor para birimimiz. işte bunlar hep dış mihrakların işi.
 • bankalarımıza ayakkabı ile giren dış mihrakların yönettiği bir organizasyon.
 • zamanlaması manidar olan lobi olmakla beraber lobiye de ayakkabılarıyla girer bunlar
 • tahtakale esnafını manipule etmek için kullandıkları yöntemlerin başında telekinezi gelir.
 • görünen o ki sadece türkiye'de değil uluslararası boyutta kirli oyunlarına devam eden dış mihraklardır. 2013 yılı verilere baktığımızda dolar karşısında %20,8 değer kaybeden türk lirasının yanında; arjantin, endonezya, güney afrika, brezilya gibi ülkelerin para birimleri de dolar karşısında minimum 15%'lik bir değer kaybı yaşamıştır.

  ne tesadüftür ki, türkiye ile birlikte aynı kaderi yaşayan bütün bu ülkelerin hepsi, ekonomik yapılarındaki temel sorunlar nedeniyle "orta gelir tuzağı ' na" yakalanmış ülkelerdir. ihracat başına üretilen 1,5 dolarlık katma değerle, gelişmiş ülkelerin fasoncusu konumunda kalıp, çevresini, iş gücünü, enerjisini yeni emperyalist düzene göre sömürten bir ülkenin, bir kaç markalaşmış ve inovasyon odaklı çalışan kurumsal şirket sayesinde bir üst lige geçebileceği hayaline kapılmıştır.

  avrupa'ya gerçekleştirdiği ihracat ile 1,5 dolarlık bir katma değer yaratıp, üretim odaklı büyümenin niceliksel boyutuna takılıp, niteliksel boyutunu göz ardı ederseniz, ara mamül üretiminiz size 3,5 dolarlık bir katma değer ile geri döndüğünde, cari açık sorununun nasıl çözülemediği konusunda şaşırıp kalırsınız. daha sonraki aşamada, cari açığın kur üzerindeki baskısına müteakip döviz kurlarındaki sürekli yükselişin sorumlusunu, tabi ki döviz kuru lobisi olarak görürsünüz.

  evet küresel bir dünyada, dış mihrakların gölgesi sizin üzerinizde olur. küresel ekonomiye entegre olmanın doğal bir sonucudur. bu sayede büyümenizi niteliksiz ara mamüller ile belirli bir noktaya getirirsiniz, ancak bir üst lige geçmek için, nasıl daha çok üretebiliriz sorusunun yanında, nasıl daha özgün bir malı, özgün üretim şekilleriyle, marka değeri yaratarak pazarlayabiliriz sorusunu sormak gerekir.

  yoksa sizin ihracatınız, sübvanse edilen enerji, düşük asgari ücretle baskılanan maliyet, ve çevreye olan olumsuz etkiler karşısında gözünü kapatarak sömürülen bir doğaya endeksli bir şekilde, belli bir noktaya kadar büyür.
 • faiz lobisi ile aynı olduğu için aslında zaten suçlanmış olan lobidir. dovizin artması demek mb'nin eninde sonunda faiz artırımına gitmesi demek, nitekim örneğini birkaç hafta önce gördük.
  o değilde memlekette ne çok lobi varmış arkadaş, suçla suçla bitmiyor.
 • (bkz: rte)
 • lobi uydurma lobisi.
 • malum tayfaya göre faiz lobisi ile koordine şekilde çalışan küresel oyunculardır bunlar.
 • benim görebildiğim kadarıyla akp li bakanlar ve sayın başkanımızdır. ağızlarını açmalarıyla dövizin roketlemesi bir oluyor. misal dün (30 kasım 2016) çok egzantrik ve fantastik beyanlar vermediler, dolar bir miktar nefeslendi. bugünse malum 3,5 psikolojik bariyeri yıkıldı.