şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uluslar arası piyasada kabul gören geçerli olan değişim aracı. orta çağda bu para altına endexli idi ve ceneviz altını uluslar arası para olarak olarak geçerliydi.
  günümüz dünyasında siyasal ve ekonomik hegomonyasını kabul ettirmiş abd'nin para birimi dolar uluslar arası değişim aracıdır.
  2017 tuik istatistik verilerine göre ocak ayı dış ticaret verilerimiz, ithalat yaklaşık 15 milyar dolar, ihracat 11 milyar dolardır. kazancımızla masrafımız arasında yalnız bir aylık açık 4 milyar dolardır. bu iki kere iki gibi açık bir tespittir.
  belki bu terimler karışık gelebilir. kendi kişisel bütçemizi düşünelim. ayda 11 000 lira kazanıp,buna karşın ayda 15 000 tl harcıyoruz , kazancımızla masraflarımız arasında her ay 4000 lira açık var. bu hesap tutar mı? bir süre sonra bize hiçbir banka kredi vermez. ve bütün kredi kartlarımız bloke olur. bir süre sonrada hacizler başlar.
  ülkelerde böyledir. ürettiğin değerden daha fazlasını harcamaya kalkarsak bir süre sonra iflas edersin, uluslar arası kurumların oyuncağı olursun.
  cumhuriyetin ilk yıllarında osmanlının borçlar yüzünden yaşadığı felaketi bilen kadrolar denk bütçe yapmak azminde idi. günümüzde buna hiç değer verilmiyor.
  sonuç dış borç stoku sürekli büyüyor. yalnız evlatlarımız değil doğmamış çocuklarımız bile borçlu.
  dövizin artışı birilerinin bize hazırladığı komplolardan değil.iktisat biliminin kendi kurallarındandır.
  türk lirasından altı sıfır silinmesinden bu yana türk lirası döviz karşısında % 300 değer kaybetmiştir. bu bizim ekonomik iflasımızdır.
  ama biz gene ayağa kalkarız.paramızdan altı sıfır atarken milyon kez iflasımızıngöstergesi olan sıfırları bayram yaparak zanki zafer kazanmış ordu edasıyla kutlama yaptık.
  doların bu frensiz yükselişinden de bir zafer çıkartmamız mümkündür.
  ama ne kadar kendimizi aldatırsak atlatalım. dış ticaretimizi denkleştirmezsek, denk bütçe yapmazsak sonumuz kötü, göz göre göre iflas geliyor.
  ama biz ekonoımik iflasımızı da bayrama çevirip kutlarız. çok büyük bir milletiz vesselam.
 • (bkz: format nedir)