şükela:  tümü | bugün
 • beş gün içerisinde, üzerine otuz paket bepanten sürülerek yapılmayacak şey. efsanemidir bilmiyorum ama dövmesine çok iyi bakmak isteyen bir keke, dövmecisinin söylediklerini biraz yanlış anlamış ve üzerine yaklaşık otuz paket kremi boca etmiş. çocuk hastanelik olmuş, dövme ise yok olmuş. bunları yapmayın işte, kaşımayın, okşamayın, yalatmayın, spor yapmayın, germeyin deriyi kardeş. bir de kesin bilgi yayalım tadında, '' böyle böyle yapanlar olmuş, bunları yapmayın '' tarzı şeyler yazanlar var, onları da siklemeyin.

  dövmecinizin söylediklerini yapmaya çalışın, sonuçta o da en az sizin kadar o dövmenin iyi çıkmasını ister ve yüksek ihtimal sizden daha tecrübelidir. onun haricinde maori triballeri, melek kanatları, yıldızlar, sonsuzluk işareti, zar, iskambil kağıdı falan yaptırdıysanız; dövmenize bakmayın, üstüne asit dökün çılgınlar gibi bağırın.
 • arada bir kendisiyle konusmayi ihmal etmeyin. gece yatmadan önce klasik müzik dinletin.
 • özellikle ilk 2 gün oldukça dikkat edilmesi gereken bakımdır. uzman tv'de umut kıran'ın bir videosunu izleyince dehşete düştüm.

  "içme suyu ve antibakteriyel sabunla dövmeyi yıkayın" diyor ama videoda musluk suyunda kolunu yıkayan bir eleman görünüyor ?! ilk günler dövmenize musluk suyu değerse su değen yerlerde parça parça iltihaplanmalar görebilirsiniz, renk kaybına yol açacağı için afedersiniz dövmeyi piç eder. su değdirmeyin !

  antibakteriyel, alkolsüz ıslak mendiller oluyor. ilk günler krem sürmeden önce bastırmadan bu mendille bir temizlik yapıp ardından bepanthen merhem veya bepanthen plus sürmeniz yararınızadır. vıcık vıcık bırakmayın kolunuzu, bütün kremi yedirin.

  dövme kabuklarını atana kadar banyo yaparken dikkat edin, ilk bir kaç gün hiç girmeyin. kabukları kendiniz soymayın, zaten nemli tutuyorsanız krem sürerken kendisi parça parça atar kabukları.

  kolunuza boş yere streç film sarmayın, deri hava alamıyor, iyileşme süresini azaltmaz tam tersi arttırırsınız. sadece dövmeciden eve gidene kadar kan ve su atan açık yaranın kıyafete yapışmaması için bir önlemdir. eve gidince çıkarın streç filmi, bir kaç saatten fazla kalmasın vücudunuzda.

  kabukları attıktan sonra pul pul dökülmeler olabilir nemli tutmayı ihmal ederseniz, "10 gün geçti tamam" diyip bakımı elden bırakmayın.

  en fenası ilk haftadan sonra tatlı tatlı kaşınır, dövmenin olduğu yeri ısırasınız gelir kaşıntıdan, sıkın dişinizi, there is no spoon.
 • yaptırdıktan sonra devam eden yıllarda güneşe çıktığınızda dövmenizin üzerine muhakkak yüksek faktörlü bir koruyucu krem sürün. bu yöntem de dövmenizin uzun yıllar rengini soldurmadan taşımanızı sağlayacaktır. işin sırrı dövmenin olduğu bölgede derinin kalınlaşmasına ve desenin yüzeyden aşşağıda kalmasına engel olmaktır.
 • bepanthene plus (tüp rengi sarı) kremdir.
  bepanthene (tüp rengi mavi) merhemdir.

  bakım için merhem tercih edilmelidir, yani normal bepanthene.

  dövme yapıldıktan sonra renginin solmaması için en az ilk 10 gün boyunca titiz bir bakım yapmak gerekir. dövmenin kuru kalmamasına özen gösterilmeli, kuru kalmasın diye de merhem boca edilmemeli, güneş yağı gibi sürülmelidir. yani az az ama sıkça sürmek gerekir. eğer uzun süre dışarda dolanılacak ve bakım yapmaya fırsat olmayacak ise dövme üstüne merhem boca edilip öyle dışarı çıkılabilir.

  en önemlisi, dövmeyi ömür boyu güneşten korumak gerekir. çok yüksek faktörlü güneş yağları işe yarar.
 • her dövmecinin kendine göre bakım yöntemleri vardır.

  bazı dövmeciler ilk 5 gün krem sürmeyeceksin, sonra abanacaksın der. bazıları hiç kuru kalmayacak der vs vs.
  bugüne kadar yaptırdığım çoğu dövmede dövmecinin tavsiyesini uygulamaya çalıştım. saçma gelse de sorgulamadan onu uyguladım. sonra kendimce en sağlıklısını buldum.

  üç farklı krem kullandım bugüne kadar.

  en klasiği bepanthen zaten. her eczanede bulabileceğiniz nemlendirici krem. eğer siyah bi dövmeye sahipseniz, direkt bunu kullanabilirsiniz.
  ama eğer renkli bi dövme yaptırdıysanız, bepanthen yerine kullanabileceğiniz renkleri canlı tutacak iki krem markası var.
  biri sorry mom
  öteki de optimus

  normalde renksiz siyah dövmelerde de bepanthen'den daha iyi bi sonuç verir bu iki krem. ama eğer bulamıyorsanız bepanthen kesinlikle alternatif olarak iyidir. bepanthenin olayi hizli iyilestirmesi ama rengini azicik soldurmasi. vazelin de kullanabilirsiniz.

  renkli dövmelerde neden optimus veya sorry mom tercih edilmeli diyorum, onu da şöyle açıklayabilirim;
  bacağımdaki renkli dövmeyi yaptırdıktan sonra bakımını bepanthen ile yaptım. renkli kısımlarının solduğunu ve aktığını gördüm birkaç ay sonra. rötuşa gidip düzelttirdikten sonraki bakımını da sorry mom kremiyle yaptım. aradan aylar aylar geçti ve şu an ilk günkü canlılıkta renkleri var.

  bakım aşamalarına gelince.

  dövmeyi yaptırdıktan sonra dövmenin üstü streç filmle kapatılır. sakın streç filmle dövme arasına peçete koymasına izin vermeyin. dövmeye yapışabilir. dövme yapıldıktan 3 saat sonra streç film açılır. içme suyu ve antibakteriyel sabunla* yıkanır. ondan sonra krem bakımına girişilir. günde en fazla 7 defa kremlenir. kuru kalmaması için her 3 saatte bir sürmek yeterli. çok ince bi tabaka halinde dövmenin üzerinde durması yeterli. bu bakım 15 gün sürer. duş alınacaksa, dövmenin üzerine bol krem sürülür. üstü streç filmle kaplanır. duştan çıkıldıktan sonra üstündeki fazla krem temizlenir. yine ince bi tabaka halinde krem yenilenir. streç film 4 saatten fazla kalırsa bakteri oluşur. bu da enfeksiyona yol açabilir.

  2 hafta denize ve havuza girmek çok sağlıklı değil.

  eğer spor yapılıyorsa, dövmenin üzerine kıyafet gelmemeli. terledikten sonra dövmenin üzerindeki ter havluyla temizlenmemeli. kendi kendine kuruması beklenmeli. dövme güneş görecekse kesinlikle güneş kremi sürülmeli.

  15. günden sonra bepanthen plus'a başlanmalı. bu 3 hafta kadar devam etmeli.

  bu bahsettiğim yöntem bugüne kadar denediğim ve en başarılı olduğum yöntem oldu. dövmenize iyi bakın.
 • ilk hafta bol suyla (ve antibakteriyel sabunla) güzelce yıkayıp vazelin sürün,
  sonraki iki hafta bol suyla (ve antibakteriyel sabunla) güzelce yıkayıp bepanthen pişik kremi sürün.

  bu kadar basit bir işlemdir. siz bakmayın su değdirmeyin filan diyenlere.

  streçi, ilk gün dövmecinin kapladığından sonra evde açın ve bir daha asla streçlemeyin, kaşımayın, kabukları yolmayın, pislik içinde gezmeyin, havasız bırakmayın, kurutmayın, ve yara olduğunu unutmayın.

  not: 4 adet hatırı sayılır büyüklükte rengarenk dövme sahibiyim. yıllar geçse de üstünden bakımlarını iyi yaptığım için hala capcanlılar.
 • bilumum antibiyotikli pomatlarla sağlıklı bir bakım uygulanması muhtemeldir, dövmeyle fazla oynaşmamak, kabuklarını soymamak, bi müddet güneşten korumak temel alınmalıdır.
 • sık sık lafı geçen bepanthene hakkında dövme bakımı başlığı altında önemli olan husus şudur , bepanthene güzel ve etkili bir kremdir fakat çok önemli bir olayı vardır hızlı kurur , özellikle ilk 3 gün en az 2 saatte bir sürmek gerekir sürekli bakmak gerekir yoksa mutlaka kurur ve ilk 3 gün dövmeyi kurutursanız sonradan başınıza iş açılır ölü deri boya ile birlikte dökülür ve üzerinden geçilmesi gerekir , nemlenme süresini uzatmak ve dışarı çıkarken uyurken vs rahat etmek istiyorsanız kesinlikle vazelin kullanın çünkü bepanthene in en az 10 katı fazla süresinde nemli tutuyor ve e vitamini ile deriyi besliyor adeta dövme için yaratılmıştır (e vitaminli ve mümkünse parfümsüz aromasız olanları tercih edin)
 • sadece dövme yapıldıktan sonraki bir kaç gün değil ömür boyu yapılması gereken bakımdır. çok güneşli günlerde dövme güneş ile temas ediyorsa mutlaka 50+ faktör güneş kremi sürülmelidir. aksi takdirde 2-3 sene içerisinde solmuş, keskin hatlarını kaybetmiş bir dövmeye sahip olursunuz.
hesabın var mı? giriş yap