şükela:  tümü | bugün soru sor
90 entry daha
 • şu kabuk soymama mevzusunu anlayamadığım bakımdır. arkadaşlar 5 gün oldu dövme yaptralı şimdi ben sadece vazelin kullanıyorum dövmecimin tavsiyesiyle kabuk bağladı ben bu vazelini sürerken kabuklar mürekkeple birlikte elime geliyor tabi devamlı nemli olduğu için yumuşak yumuşak e kabuğu soymuş olmuyor muyuz sonuç olarak?
 • ilk bir hafta bepanten sonra vazeline geç kabuklanma normaldir kremle beraber kendini bırakan kabuklar düşer soymaya çalışma hayırlı olsun
 • bepanthenin mantığını bir hekim olarak anlayamadığım bakımdır.

  bepanthen epitelizan bir ürün.. yani epitel oluşturarak yarayı iyileştirmeye çalışıyor.
  bepanthene plusta ise antibyotik var ekstra...

  neyse.. ama dövmede amaç sertleşmemesi uzun süre mürekkep iyice işleyene kadar, kabuklanmaması... öyle ise bepanthene yanlış.. hep vazelin tam vazelin daha doğru gibi geliyor düşününce...

  not: dbtd
 • dövme büyükse bepanthen plus veye bepanthol kullanımı önemlidir çünkü yoğun iğne darbeleri dövmenin yapıldığı alanda büyük bir açık yara oluşturur, enfeksiyon kapma riski vardır. dövme 15 gün içinde iyileştiği zaman da deri kendini yenilemiş oluyor. zaten ilk 3-4 gün su değmemesinin sebebi de enfeksiyon kapmamak için diye biliyorum.

  duş alma durumu dışında da krem sürüp streç filmle sarmaya gerek yok kremli ve açık kalması daha iyi.

  fakat güneş konusunda önemli bir uyarı yapayım: dövme 2 haftada iyileşse bile oturması 1 ayı geçer. ilk 1-1 buçuk ay güneş konusunda çok dikkat etmelisiniz renginin solmaması için. iyileştikten sonra bile dövme güneş görecekse mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi sürün.
7 entry daha