şükela:  tümü | bugün
 • dövmeciden az önce gelmiş biri olarak, dövmecinin söylediği kremleri saatten dolayı yarın alabileceğim için, evde de bir tek johnson bebek yağı ve nivea krem olduğu için hangisini kullanmam mantıklı ya da ikisi de mi mantıksız bilemediğim bakımdır. yeşillendirmenize ihtiyacım var sevgili suserler..
 • ilk dövmemi yaptırdığımda dövmecim iki saat sonra yıkayabileceğimi, günde üç dört kere o malum kremi kullanmamı ve dövmenin üstünü hiç kuru bırakmamam gerektiğini söyledi. aradan iki yıl geçti dövmede yayılma oldu rengi de soldu. sorduğum her dövmeci bilekteki dövmede yayılma olmasının normal olduğunu ama solmanın fazla kremden olduğunu söylediler.

  ikinci dövmemi yaptırdıktan sonra 5 gün boyunca hiç duş almadım. (tabii ki ıslak mendille temizlendim) günde bir kere aynı kremi sürdüm daha da sürmedim. sonuç mu? iki dövme de aynı gözüküyor. çok krem kullanınca da olmadı az krem kullanınca da :)
 • her dövmecinin kendine göre bakım yöntemleri vardır.

  bazı dövmeciler ilk 5 gün krem sürmeyeceksin, sonra abanacaksın der. bazıları hiç kuru kalmayacak der vs vs.
  bugüne kadar yaptırdığım çoğu dövmede dövmecinin tavsiyesini uygulamaya çalıştım. saçma gelse de sorgulamadan onu uyguladım. sonra kendimce en sağlıklısını buldum.

  üç farklı krem kullandım bugüne kadar.

  en klasiği bepanthen zaten. her eczanede bulabileceğiniz nemlendirici krem. eğer siyah bi dövmeye sahipseniz, direkt bunu kullanabilirsiniz.
  ama eğer renkli bi dövme yaptırdıysanız, bepanthen yerine kullanabileceğiniz renkleri canlı tutacak iki krem markası var.
  biri sorry mom
  öteki de optimus

  normalde renksiz siyah dövmelerde de bepanthen'den daha iyi bi sonuç verir bu iki krem. ama eğer bulamıyorsanız bepanthen kesinlikle alternatif olarak iyidir. bepanthenin olayi hizli iyilestirmesi ama rengini azicik soldurmasi. vazelin de kullanabilirsiniz.

  renkli dövmelerde neden optimus veya sorry mom tercih edilmeli diyorum, onu da şöyle açıklayabilirim;
  bacağımdaki renkli dövmeyi yaptırdıktan sonra bakımını bepanthen ile yaptım. renkli kısımlarının solduğunu ve aktığını gördüm birkaç ay sonra. rötuşa gidip düzelttirdikten sonraki bakımını da sorry mom kremiyle yaptım. aradan aylar aylar geçti ve şu an ilk günkü canlılıkta renkleri var.

  bakım aşamalarına gelince.

  dövmeyi yaptırdıktan sonra dövmenin üstü streç filmle kapatılır. sakın streç filmle dövme arasına peçete koymasına izin vermeyin. dövmeye yapışabilir. dövme yapıldıktan 3 saat sonra streç film açılır. içme suyu ve antibakteriyel sabunla* yıkanır. ondan sonra krem bakımına girişilir. günde en fazla 7 defa kremlenir. kuru kalmaması için her 3 saatte bir sürmek yeterli. çok ince bi tabaka halinde dövmenin üzerinde durması yeterli. bu bakım 15 gün sürer. duş alınacaksa, dövmenin üzerine bol krem sürülür. üstü streç filmle kaplanır. duştan çıkıldıktan sonra üstündeki fazla krem temizlenir. yine ince bi tabaka halinde krem yenilenir. streç film 4 saatten fazla kalırsa bakteri oluşur. bu da enfeksiyona yol açabilir.

  2 hafta denize ve havuza girmek çok sağlıklı değil.

  eğer spor yapılıyorsa, dövmenin üzerine kıyafet gelmemeli. terledikten sonra dövmenin üzerindeki ter havluyla temizlenmemeli. kendi kendine kuruması beklenmeli. dövme güneş görecekse kesinlikle güneş kremi sürülmeli.

  15. günden sonra bepanthen plus'a başlanmalı. bu 3 hafta kadar devam etmeli.

  bu bahsettiğim yöntem bugüne kadar denediğim ve en başarılı olduğum yöntem oldu. dövmenize iyi bakın.
 • dövmesi olan arkadaşlara bir sorum olacak, sonra imha edecegim bu yazıyı merak etmeyin.

  simdi ben 3 gun once dovme yaptırdım, uzerine 1 hafta kalacak seffaf bant yapistirdi sadece hava gecirirmis ben extra bakim yapmıyorum. ılk gun guzeldi ama sanki bi birbirine girmeler bi boyanin akıp konturlerin belirsizlesmesi gibi bisiler hissediyor ve bunu dert ediniyorum. sizce fazla mürekkep mi atiyor sonra duzelecek mi?

  amator birine yaptirdiysan bidi bidisi yapmayin pek saglam bi dovmeciye yaptirdim cok para..

  edit. bu arada dovmem de strec kagit yok henuz hic acmadim ve 1 hafta kapalı kalacak. su gecirmeyen ama iyilesmesi icin hava geciren ozel bir bant var ve seffaf tabi. bu yeni bi yöntem sanirim krem falan surmuyorum
 • her kafadan bir ses çıktığı için insanı muallakta bırakan işlemdir. kimisi su değmesin derken kimisi antibakteriyel olan protex, activex gibi sabunlarla yıkanabilir diyor. kimisi streç ile kaplarken kimisi açık bırakıyor. bepanthol plus veya bepanthol öneriliyor falan... kafalar karışık haliyle. şimdi parmağına dövme yaptırmış biri olarak zaten yukarıdan da anlaşılacağı gibi sorularım var açılın.

  1. ilk gün bepanthol yerine hametan kullandım, aynı işlevi gördüğü için sorun olmaması lazım sanırım. çok adı geçtiği için mavi tüpte satılan (merhem olan sanırım) bepanthol'den aldım.
  2. su değmesinde sorun var mı yok mu çok kararsızım, zira malum elde olduğu için duşta sakınması zor oluyor arkadaşı biraz. ameliyat eldiveni taktım duş alırken sorun olur diye.
  3. normal vazelin bulamadığım için gül aromalı olanından aldım, problem yaratır mı? duş alırken vazelin kullanılması için hem dövmecim önerdi hem de okuduklarım bu yönde zira.

  yeşillendirenlere şimdiden teşekkürler. 1 hafta sonra sonucu da yazarım.
 • dövmecim; dövme tamamlandiktan sonra saydam, elastik bir madde ile dövmeyi kapatti. akan kanlar icinde birikti, görüntü hos degildi ama banyo yapabildim mesela. ılk dövmemi de ayni kisi yapmisti ama o zaman strech film sarmisti.
  elimde protexli su birkac saatte bir temizlemistim.
  sonrasinda vücuduma nemlendirici sürüyorsam dövmeme de sürdüm hep.
  bir de günes kremi kullaniyorum her günese ciktigimda. rengini daha uzun süre korurum diye dusunuyorum. bakalim..
 • her kafadan ayrı ses çıkartan, dövme yaptıran kişiyi acaba hangisini yapsam da dövmem solmasa diye muallakta bırakan durum.

  evet şimdi size yaptirdığim dövmeyi bir gram bile soldurmayan bakımımı anlatiyorum size sevgili suserlar. benden size amme hizmeti olsun.

  dövme bittikten sonra hemen eve gelip dövmeyi antibakteriyel sabunla *yikadim. sonrasında streç filmle tekrar sardım. streç üç gün boyunca durdu. fakat üç gün boyunca her sabah antibakteriyel sabunla yıkama işlemini sürdürdüm. üçüncü günün sonu streci çıkardim ve gün içinde kuru kalmayacak şekilde sadece vazelin* sürdüm. sürekli evde olduğumdan ve üzerine gelecek bir giysi giymediğimden günde 2-3 kez vazelin sürmem yetti. üzerine giysi giyerseniz kuruma daha çabuk olacağından sürme sayısını arttırabilirsiniz ama bence oturun evinizde kuruma olmasın. çünkü her yerde çıkartılıp vazelin sürülmüyor ve illa kuru kaliyor.

  şu an kabuk atma bitiyor. tek tük kabuklar kaldı ama dövmem ilk gün gibi duruyor. hiçbir solma olmadi.
 • ikisi kol kapama olmak üzere, 3. dövmemi dün yaptıran biri olarak kendi yaptığım bakımı anlatabilirim, zira çok iyi sonuçlar elde ettim, dövmeler hiç kabuk bağlamadı vs.

  önerilerim sırasıyla şöyle:

  - yaptırdıktan sonra streç filmle sarıp, 3-4 saat sonra evde çıkarmak.

  - dövmecinizden mutlaka merhem önerisi alın, ben kendi dövmeci dükkanımın hazırladığı custom merhemleri kullandım, çok faydalı oldu.

  - eve giderken mutlaka antibakteriyel sabun, bol bol şişe su, iki adet vazelin ve streç film alın.

  - ilk 3-4 saatten sonra dövmeye dokunmadan makasla keserek streç filmi çıkarın.

  - ellerinizi antibakteriyel suyla yıkayıp kağıt havluyla kuruladıktan sonra dövmeyi şişe suyuyla - ilk 3 gün şebeke suyuyla temastan mutlaka kaçının. ben 1 hafta temas ettirmedim - ve antibakteriyel sabunla yıkayın. bu işlemi dövmenin kabuklarının durumuna göre 1 hafta ila 10 gün boyunca günde 4-5 kez tekrarlayın.

  - ilk 10-15 gün güneşten kaçın. mümkün olduğu kadar gölgeden gidin, güneşin tepede olduğu saatlerde kapalı bir yerlerde olmaya çalışın.

  - duşa girerken dövmeye kalınca bir vazelin tabakasıyla kaplayıp, streç filmle sarın. dövmenin lokasyonu zor olsa da bir şekilde bu işlemi uygulayın. (boynumdakiyle uğraşmak çok zor olmuştu, streç film tutmuyordu. buzdolabi poşetlerini bantlama yöntemiyle yaptım.) ben bu izolasyon işlemiyle ertesi günden itibaren her gün duş aldım.

  - dövmeyi ka-şı-ma-yın. çok kaşınırsa, hafifçe kaşınan yere elinizle minik bir şaplak atın.

  - ilk 2 günden sonra kaşınmalar başlayacak, bunların yaranızın iyileştirdiğinin habercisi olduğunu söylemeye gerek yok zaten.

  - bende bağlamadı ama birçok dövme kabuk bağlıyor, bunları kendiniz yolmayın. dövmenin mürekkebinden gider. 1 hafta sonunda şişe su ve antibakteriyel sabunla yıkarken (artık ılıtılmış su kullanabiliriz) elimizle hafif hafif dövmeye masaj yaparak dökülmeye hazır kabukların işlerini kolaylaştırabiliriz.

  - en az iki hafta deniz - havuz vs. gitmeyin.

  - güneşlenirken, 50 faktörden aşağı güneş kremi kullanmayın. güneşe çıkmadan 20 dakika önce kreminizi sürün, suya girerseniz, çıkınca bu işlemi tekrarlayın.

  eyyorlamam bu kadar.
 • dövmeyi seçmekten, yaptırmaktan daha önemli bir süreçtir. dövme yapılan bölge iğne darbeleriyle tamamen yaralı haldedir ve iyileşme sürecinde kesinlikle suyla temas etmemeli, güneş görmemelidir. ben bepanthol merhem ve vazelin kullanmıştım. bunlar ne boca edeceksiniz ne de tam kurutacaksınız. kremledikten sonra hava alabildiği kadar hava alsın bu şekilde yaklaşık iyileşme süreci 10 gündür. krem sürerken dövmeniz boya atabilir endişe etmeyin boyanın tamamını kabul etmemesi normaldir.
hesabın var mı? giriş yap