• benim dövmecide mi bir sıkıntı var, yoksa buradakiler mi bakımı çok abartmış bilemedim.

dövmeler bittikten sonra streç filmle kapattı, "bunları bir saat sonra çıkar, dövmeleri su ve sabunla güzelce yıka (dikkatinizi çekerim, içme suyu ve antibakteriyel sabun değil; avm tuvaletinde temizledim hatta, ardından güneşe çıktım), sonra da bepanthen plus alıp sabah-akşam güzelce yedirerek sür" dedi. sadece bu kadar. bir haftadır da dediği gibi bepanthen plus sürüyorum ve doğal iyileşme süreci dışında bir sıkıntı yaşamadım.

duşa da girdim, bolca su da sıçradı. siz çok mu abartıyorsunuz acaba?
  • çok hassas ya da beyaz bir teniniz yoksa yaptırdıktan bir-iki saat sonrasına kadar dövmecinizin sardığı şekilde kalıp sonrasında tercihen antibakteriyel sabunla yıkayıp 4-5 saatte bir bepanthen plus sürmeniz durumunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. orası binlerce küçük iğne batmış bi deri, mikrop kaptırmayıp kabuk tutmayacak kadar nemli tutmak amaç, çok da büyütmemek lazım.
  • ilk bir hafta bepanten sonra vazeline geç kabuklanma normaldir kremle beraber kendini bırakan kabuklar düşer soymaya çalışma hayırlı olsun
  • dövme büyükse bepanthen plus veye bepanthol kullanımı önemlidir çünkü yoğun iğne darbeleri dövmenin yapıldığı alanda büyük bir açık yara oluşturur, enfeksiyon kapma riski vardır. dövme 15 gün içinde iyileştiği zaman da deri kendini yenilemiş oluyor. zaten ilk 3-4 gün su değmemesinin sebebi de enfeksiyon kapmamak için diye biliyorum.

duş alma durumu dışında da krem sürüp streç filmle sarmaya gerek yok kremli ve açık kalması daha iyi.

fakat güneş konusunda önemli bir uyarı yapayım: dövme 2 haftada iyileşse bile oturması 1 ayı geçer. ilk 1-1 buçuk ay güneş konusunda çok dikkat etmelisiniz renginin solmaması için. iyileştikten sonra bile dövme güneş görecekse mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi sürün.
  • bir süre sonra hafif silik dövmenin daha iyi olduğunu fark ediyorsunuz, o yüzden güneşti kremdi çok kafaya takmayın.
  • bir standardi olmayan bakimdir. zaten burada yazilanlardan da anlasilmistir. kimi bepanthen kullanir, kimi vazelin, kimi farkli bir krem, kimi strec film kaplar gibi cesitli bakim yontemleri vardir.

en iyi dovme bakimi icin, sadece dovmenizi yapan kisiye danisin. en iyisini o bilir. baskalarinda basarili olan bir bakim sekli sizde olmayabilir. her insanin cildi ve bunyesi farklidir.

dikkat etmeniz gereken tek sey, canliligini kisa surede kaybetmemesi icin direkt gun isigindan sakinmaniz. onun icin de gunes kremi kullanmaniz yeterli. geri kalan her sey ve bakim icin dovmecinize danisin.
  • ılık su + antibakteriyel sabun ile dövme temizlenir, ardından ince katman vazelin ile streçlenir.
    günde 4-5 kez tekrar edilir.

bünyemde bephanten kullanmaktan daha iyi sonuç vermiştir. dövmem 5 yıl geçmesine rağmen renklerindeki canlılıklarını korumakta. bephanten kullandığım ise soldu bayağı.
  • kaşımayın, duş alırken o bölgeyi ılık su ve protex ile yıkayın. büyüklüğüne göre 2 haftayı geçmeden iyi bir iyileşme görürsünüz. sorular olursa yardımcı olabilirim.(göğüs bölgesi full dövme olan biri olarak.)
  • dövmenizi yaptıktan sonra dövmenizin üzeri jelatinle kapanacaktır fakat dövmenizi jelatinle kapamanıza gerek yoktur çünkü derinizin nefes alması gerekiyor ve iyileşmez ve dövmeniz solabilir. lakin üzerini kapamalısınız çünkü iltihap kapmaması lazım, eğer kaparsa dövmeniz solabilir, iğrenç gözükebilir. bunun için en iyisi kendinizi radyoaktif bir maddeyle bir kutunun içine koyun ve 4 gün boyunca bu kutunun içinde kalın. böylece dövmeniz hem jelatinle kaplı hem de kaplanmamış olacaktır ve yaralarınız güzelce kuruyacaktır.

sonrasında ise kutudan çıkıp, yavaşça çekerek hem kapladığınız hem de kaplamadığınız jelatini çıkarın. eğer hızlı çekerseniz dövmeniz solar, şekli bozulur, deriniz sarkar, sarılık olursunuz.

sonrasında açık kalan dövmeyi iyileştirmek gereklidir. bunun için ilk olarak protex ile usulca yarayı temizleyin. ama aslında protex sürmenin dövmenizi solduracağını ve bilgisayarınızı bozacağını bildiğiniz için bunun yerine avcunuzun içine tükürüp üç kere üfleyip üç kere de yasin okuduktan sonra sol kolunuza usulca sürüyorsunuz ve bunu her sabah 4 gün boyunca tekrar ediyorsunuz. eğer bunu usulüne göre yapmazsanız dövmeniz solar, buzullar erir ve bulunduğunuz yerden 750 metrelik bir alandaki bütün solucanlar ishal olur.

bunun akabinde, yaranın üzerine fucidin sürüyorsunuz. yaranın üzerine işte bu bepanthene plus kremini sürerken parmaklarınızın dövmeye değmemesine özen gösterin. eğer parmaklarınız bepanthene merhemini sürerken dövmeye değerse dövmeniz solar, kedinizin tüyleri dökülür ve evinizdeki wi-fi şifresi 4 gün boyunca 16 karakterli, rastgele rakam ve büyüklü küçüklü harflerden oluşan yeni bir şifreye değiştirilip durur.

dövmenize 3 hafta boyunca sıcak su değdirmemelisiniz, yanında sıcak sudan kesinlikle bahsetmemelisiniz. aksi takdirde dövmeniz solar ve yapacağınız bir sonraki matematik işleminde ve bu matematik işleminden iki sonra yapacağınız matematik işleminde işaret hatası yapacağınız için yanlış sonuç elde edeceksiniz.

ha bi de güneş mi ne var, dövmeniz görmeyecek miymiş neymiş filan aman bunlar boş detaylar, siz tevbe ederseniz ve günahlarınızdan arınırsanız hiçbir şey olmaz. öteki türlü dövmeniz solabilir, tırnaklarınız dökülebilir ve ucunuz bitebilir.

not: işbu entâri, yazıldığı başlıkta her ağızdan başka bir şey çıkıyor olmasından mütevellit yazılmıştır. bilgilerinize arz ederim.
  • -dövme yapılır yapılmaz vazelin,bepanthen ve antibakteriyel sabun edinin.
    -dövmeden sonra sarılan ısıtıcıyı en erken iki saatte çıkarın. eğer dışardaysanız eve girene kadar çıkarmayın.
    -ısıtıcıyı çıkarınca dövmenin bulunduğu yeri içme suyuyla yıkayın.sonra bepanthen (yara iyileştirci) sürün.kuru kalmasına izin vermeyin.bepanthen sürekli yanınızda olsun.
    -içme suyuyla ilk yıkamadan sonra 48 saat suyla temas ettirmeyin.
    -iki hafta boyunca duş alırken dövmenin üzerine suyu geçirmeyecek kalın bir tabaka halinde vazelin sürün.
    -gün içerisinde özellikle dışardan döndüğünüzde antibakteriyel sabunla bölgeyi yıkayın.
    -yazın 50 faktor güneş kremi kullanın.
    -sabredin ve asla pişman olmayın.
hesabın var mı? giriş yap