şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: dövme)
  • psikolojik kısmına eğilmek gerekirse mutlaka emin olmak gerekir hayat boyu mutlulukla bakabilmek için dövmeye.
    ondan sonra sterilizasyon ve bakım gelir yaptırdığınız dövmenin güzel bir dövme olabilmesi için
    (bkz: dövme bakımı)

yıllar sonra gelen edit: imla
  • dövme desenini, aman da bi iz olsum üstünde diye yaptırmayın, bana baksınlar diye yaptırmayın. hatta görünmiicek bi yere yaptırın. sebep de şu ki, benim vücudum bence biraz desenli olsa daha güzel olur, dövmeyi kendim için yaptırıyorum, kendi beğenim için kendi vücuduma. başkası için yaptırıyosanız götünüze yaptırın.
  • - sarhoş olmamali
    - kararlı olunmalı
    - 4-5 gün bepanthene ve vazelinle bakım yapılmalı
    - ilk bir hafta asiri ter ve sudan korunmalı
    - ilk iki hafta gunesten korunmalı
    - yapılan yerin sterilizasyonuna dikkat edilmeli
    - iğnenin kalınlığı konusunda konusulmalı (1-3-5 ve 7'lik igneler kullanılmaya baslandı cunku)
    - gelecek tepkilere hazırlıklı olunmalı, dövmesiz herkesin "ben de yaptırmak istiyorum" laflarına kulak asmamali, hemen tavsiyelerde bulunulmamalı*
  • yaptirilacak olan resim koca bi wallpaper yapilip o wallpaper en az bi 6 ay degistirilmemeli.
  • dövmeciyle sakın fiyat konusunda pazarlık yapmayın; "abi ben öğrenciyim, x liraya olmaz mı?" muhabbeti yapmaktansa paranız olana kadar sabredin. elbet pazarlık sonucunda fiyat düşebilirler ama bununla doğru orantılı olarak yaptıkları işin kalitesi de düşecektir...

edit: hazır aklıma gelmişken ekleyeyim; benim param az ama gene de pazarlık edip dövme yaptıracam, üstelik dövmem göt çatalı üstünde olacak diyorsanız:

(bkz: got catali ustundeki dovmede yazanlar)
  • kanı sulandırdığı ve yapım aşamasında haddinden fazla kanamaya yol açtığı için;en iyisi alkol almayın.
  • dövmeci telefonla konuşurken yapmasına izin vermeyin.

zira tehlikeli olabilir :

"tamam abi yazdım ben adresi buraya. hadi görüşürüz ararım ben seni"
  • hayat boyu tasiyacaginizi göz önünde bulundurun, her zaman bugünkü gibi genc ve körpe kalmayacaksiniz.
    eger geleceginizle ilgili estetik kaygi tasiyorsaniz, yaslaninca sarkacak, dagilacak yerlere yaptirmayin.
    mümkünse derinizin her daim gergin kalacagi yerlere yaptirin..
    örnegin pazunun üzerine ya da gögse yaptirilan dövmelerin acisi gelecekte fena halde cikacaktir.
    ama "ben 30 yil güzel güzel tasidim, halimden memnunum." diyecekseniz siz bilirsiniz tabii..
  • türkiye'de yaptırmayın. şimdiye kadar tatmin edici bir dövme şu memlekette görülmemiştir.