şükela:  tümü | bugün
 • insanoğlu saçının şeklinden, giydiği kıyafetin şeklinden şemalinden dönem dönem sıkılıp radikal değişikliklere gidebilecek kadar çok ruhluyken en iyisi dövmenin kişinin kendisnin göremediği bir yere yapılması 'sıkılmak' riskini azaltıyor. yok illa baktımmı görücem diyorsa, dövmenin bulunacağı saha ve dövmenin kendisi öyle emin olunarak seçilmeli ki, bir süre sonra sanki doğuştan gelmiş gibi mutlulukla kabullenilebilmeli. vücuda hür iradeyle atılan imza, çok iyi düşünülmeli.
 • eğer aile bireylerinden birini kurtarmak üzere dövme yaptırıyorsanız, güncellenebilir şekilde olmasına dikkat ediniz.

  - alo abi, senin biraderi silivri den kandıra ya almışlar
  - ananı sikiyim, gitti kaporta!
  - efendim abi
  - yok bişey,
  (dövme yapana dönerek)
  - ten rengi boyadan çok varmı abicim biraz natural çalışalım...
 • eğer kenji harflerinden veya çin, japon alfabesinden yararlanıyorsanız; kesinlikle yaptıracağınız şekillerin anlamını iki üç kere kontrol edin. daha önemlisi sanki japon dil edebiyatı dalında master yapmış gibi kıçınızdan bir cümle yazacaksanız,
  muhakkak bir japon'a kontrol ettirin, hatta iki japona, mümkünse saf bir japona...
 • dövmeyi tam olarak yaptıracağınız yere karar verdiyseniz ve o yer gözünüzün görme menzili dışında kalıyorsa, bunun etkisiyle sakın dövmecinin "biraz daha aşağıda/sağda/solda/yukarıda daha iyi olur" demesine aldanıp "adam bu işi yapıyor, benden daha iyi bilir" diyerek fikrinizi değiştirmeyin...

  zira dövme yapıldıktan sonra istediğiniz yerin daha iyi olduğunu gördüğünüzde yerini değiştiremeyeceğinizden, "hhrrr! niye dinledim onu!" diye hayıflanmakla kalacaksınız... (hrrr!!)

  anafikir: konu ne olursa olsun, kendi zevkini en iyi kendi kararın yansıtır...
 • alnımın ortasından burnuma doğru sarkacak bir şekilde gergedan siki dövmesi yaptırmak istiyorum, diye dövme stüdyosuna gitmeyin. önce ayılın; sonra gidin.
 • üst edit: dövmecinizin belirttiği şekilde ve eksiksiz olarak dövmenizin bakımını yapmayacaksanız, dövme yaptırmayın. gidin, işinize gücünüze bakın.

  ***

  profesyonel dövme stüdyosu olan biri olarak kendimce açıklamaya çalışacağım hususlardır.

  bilmeniz gereken ilk şey; dövme dini yönden abdeste engel değildir. fakat günah konusunda vücudun doğal görünüşünü bozduğundan ve dövme motifi işlenirken az da olsa can yaktığından mekruh (yanlış bilgi vermek istemediğimden alo fetva hattının numarası şuradadır, 0212 512 23 20) sayılmıştır. mekruhsa dini açıklama olarak, yapılması günah olmayan yapılmaması öngörülen bir hükümdür.
  bunun dışında dikkat edilmesi gereken diğer konular şunlardır;

  dövmenin işleneceği stüdyo:

  -sağlık bakanlığı kriterlerine göre dövme yapılacak yerin zemini kesinlikle sterilizasyona uygun olmalıdır.
  -bunun dışında motif işlenirken kullanılan her iğne kesinlikle müşterinin gözü önünde açılmalı, işlem bittikten sonra iğnenin sharps konteynırlarda biriktirilerek kutu 3/4 dolduğunda bir hastane ya da hastane atıklarını imha eden bir firmayla anlaşılarak yok edilmesi gerekmektedir. çöpe bile atılamayacak kadar ciddi risk taşır. hıv, aids hepatit b, hepatit c gibi bir çok bulaşıcı hastalığa neden olabilir yada bakteri yoluyla bulaşan. ölümcül bir risk başkasına batması yani.
  -dövme makinası ve makina başlıkları kesinlikle steril olmalı, bu sterilliği sağlamak için de sterilizasyon cihazlarından bulundurulmalıdır.
  -dövme yapan kişi kesinlikle işlem esnasında pudralı latex eldiven takmalı, her alete ve iğneye o eldivenlerle dokunmalıdır. zira hem dövme yaptıran kişideki bilinmeyen bir hastalığın hem de işlem uygulayan kişiden bulaşabilecek hastalıkların (olası) önüne geçilmelidir.
  -dövme yapılırken batikon ve su karışımlı solüsyonla deri rahatlatılmalı. kesinlikle ve kesinlikle her iğne darbesinden önce işlem yapılacak yere vazelin sürülmelidir.

  şekil veya motif seçimi:

  -asla ve asla bir anlık heyecanla kafaya takılmış şekilde diretilmemeli.. dövmeci ile birebir görüşülüp bu konuda ortak bir yol bulunmalıdır..
  -motifin işleneceği yerin seçimine özen gösterilmeli, reklamdan ziyade daha çok kişiye özel bir bölge tercih edilmelidir.
  -el, boyun ve yüz en riskli (görüntü açısından) bölgelerden olduğundan, bir dövmeyle hayat boyu yaşamanın riskinin bilincinde olunmalı. genelde bu bölgelerden kaçınılmalıdır..
  -dövme motifini işleyecek kişinin özel yetenekleri yeterliyse tek seferlik özel çizim yaptırılmalı ve o işlenilmelidir.

  dövme yapımı ve bakımı:

  -sağlıklı bir işçilik için motifin ebatı büyük değilse tek seansta işlem uygulanmalı, tek seansta işlenemeyecek motifler içinse 2 veya daha fazla seanslar tercih edilmelidir.
  -motif işlenmeden önce dövme sanatçısının eski işçilikleri birebir görsel ve görüntülü argümanlarla tetkik edilmeli, ne tarz bir işçiliği hakkında ön bilgi alınmalıdır.
  -dövme yaptırılırken asla kıpırdanmamalı, kan şekerinin düşmesi ihtimaline karşın tatlı takviyesi ile bu durum halledilmelidir.
  -olası bir can yanmasının anlık tepkisinin hata yapmaya ortam oluşturacağından dövmeciye sesli uyarı gönderilmeli, işlem esnasında çizim yanlışı yapılmamasının önüne geçilmelidir.
  -işlem bittikten sonra işlem yapılan bölge temizlenip beyaz vazelin sürüldükten sonra en aşağı yarım saat jelatinle kapatılmalı, olası bir boya atmasının önüne geçilmelidir.
  -yaklaşık bir hafta boyunca günde en aşağı 4-5 kez antibiyotik kremler sürülmeli (teramisin ve bepanten/bepanten plus gibi) banyo yapılacağı zaman da motif işlenen kısım vazelinle tamamen kapatılarak o bölgeye suyun geçmesi engellenmelidir.
  -dövme yapılan bölgenin iyileştirilmesi esnasında hiçbir şekilde güneşten özel bir sakınma yoluna gidilmemeli, buna karşın yağmurdan kesinlikle kaçınılmalıdır.
  -işlem yapılan bölge iyileşme aşamasına geçtiğinde olası bir kaşınma durumunda asla işlem yapılan bölge kaşınmamalı, o bölgedeki olası kabukvari deri kaldırılmamalıdır.

  ***

  neticede dövme bir sanattır. tenin tuvale dönüştüğü, sanatın bedene işlendiği bir sanat. ta tercih aşamasından tutun da yapım ve bakım aşamasına kadar çok basit tavsiyelerin uygulanması neticesinde her dövme sevdalısı kişi güzel bir dövme motifine sahip olabilir.

  (bkz: ekşi tattoo & piercing)
 • hergün görmeyeceğiniz biyerinize yaptırırsanız sorun olmaz, göreceğiniz biyerinize yaptırıyorsanız iyi düşünün
 • eğer acısına katlanamıyacağınızı düşünüyorsanız eczanelerde 30 tl gibi bir fiyata satılan emla adlı krem'i alınız. yoksa da emla muaddili lokal anestezi kremi sorunuz.

  "amaan beğenmessem sildiririm" diyorsanız da sildirmek için yaptırmanın 3 katı fiyat ve 3 katı acı çekersiniz. beğenmezsem sildiririm diyorsanız yaptırmayın. sadece size özel bir şey değilse veya sizi anlatan bir şey değilse ya da ya da bir hikayesi yoksa siktiredin yaptırmayın.

  sakın ola gidip dövmeci kataloglarını karıştırmayın. bu demek oluyor ki aklınızda bir şey yok ve sadece dövme yaptırmak istiyorsunuz. ha derseniz ki "kelebek" yaptıracağım çeşitlere bakabilirsiniz.

  aklınıza bir şey geldiğinde internette bir araştırma yapın, deviantart bu iş için idealdir. bulamadıysanız büyük şehirlerde az sayıda olan dövme sanatçılarına kafanızdakini anlatın ve onun çizmesini isteyin. son önerim için emin değilim o kadar iyi dövmeci bulmak 21. yy türkiyesinde hala zor.
 • parayı hiçbir zaman düşünmeyin.
  dövme, vucudunuzun bir parçası olacak. bir ömür taşıyacaksınız, bittiğinde içinize bir defa sinmesse, bir daha hiç sevmessiniz. sevmediğiniz, bir görüntüyü vucudunuzda taşımak çok kötü.
  pahalı dövme güzel olacak diye bir kural yok elbet. dövme ustaları, olayın parasal yönünden çok icra ettikleri sanatın içlerine sinmesini isterler. yaptıkları işin, harcadıkları zamanın pazarlığının yapılmasını pek hoş karşılamazlar.
  pazarlık yapın ama çingenelik yapmayın.
  ne yaptıracağınıza emin değilseniz. arkadaşlarınıza danışmak yerine, dövmenizi vucudunuza işleyecek olan adam ile fikir alış verişinde bulunun.
  sizi yönlendirecektir.
  çok emin değilseniz, ilk dövmenizi vucudunuzun görünmeyen bir kısmına yaptırın. çabuk sıkılıp, pişman olmassınız. gizli dövmeler çok daha eğlencelidir.
  kim ne derse desin. sizin vucudunuz, ne istiyorsanız onu yaptırın. ilerki yıllarda, alacağınız kilo, oluşacak kırışıklıkları göz önünde bulundurun. vucudunuzun deforme olacak bölgelerine dövme yaptırmaktan kaçının.
  kullanılan malzeme çok önemli. boya ve iğneler. fazla bir marka yok. biraz araştırın. dövmenizi yaptırmayı düşündüğünüz, sudio'nun ne tür malzeme kullandığından emin olun.
  dövmenizi yapacak olan elamanın, fikirlerine açık olun. sizi yönlendirmesine izin verin. egosunu okşamış olursunuz. daha bir özenli yapar.
  dövmeniz bittikten sonra, sıksık bakarak hata aramayın. hatalar bulursunuz. bulmanıza gerek yok.
  kız arkadaşınız, sevgiliniz, can dostunuz ile ilgili dövmeler yaptırmaktan kaçının. hatun sizi boynuzlar, iki gün sonra kolunuzda eşşek gibi bir dövme ile başbaşa kalmanın bir getirisi olmaz.
  çok alkollü gitmeyin.
  ilk dövmenizde, bir-iki bira fena olmaz. rahatlatır.
  yanınızda kesinlikle bir arkadaş, götürmeyin. dövme ustaları sevmez. zaten ilk randevünüzde söyleyeceklerdir, size. yalnız gelmenizi.
  tatil beldelerinde dövme yaptırmak, daha iyidir.
  onlarca memleketten, onlarca değişik kafa yapısına sahip adamlara dövme yapıyorlar. yaşadığınız şehirde ki dövmeciler gibi haftada, birkaç dövme yapmıyorlar. sezonda günde yeri geliyor 30-40 tane oldukca profosyonel işler çıkarıyorlar.
  sahte dövme yani kına dövme yaptırmaktan kaçının.. hiç sağlıklı değil.
  pearcing yaptıracaksanız, mutlaka eski usul yaptırın. daha hijyen. bu makina ve tabanca gibi aletlr ile yapılanlar sakıncalı olabiliyor.
  iş olsun diye dövme yaptırmayın. iyice emin olun.
  vucudunuzun bir parçası olacak. bir ömür taşıyacaksınız.
 • çağatay ateş'i bulun. gerisini ona bırakın.

hesabın var mı? giriş yap