şükela:  tümü | bugün
 • vücudu değiştirmek günahsa, çükümü neden bana sormadan kestiniz diye sorarım size şeklinde cevap verilmesi gereken sıçmık.
 • diyanetin en güncel fetvasına göre dövme deri altına yapıldığı için namaza engel olmaz. abdeste veya boy adresine de engel değildir. ancak vucudu değiştirmeye yönelik olduğu için günahtır. dövme yaptırmak günahtır denmesi hayat kısıtlayıcı bir şey değildir. adam x dininin kaidelerini söyledi diye kimse kimsenin hayatına karışmış olmaz. ancak bunu zorbalıkla yaparsa haklı taraf olursunuz. bi hışımla gelip mantıksız şeyler yazmayın lütfen.
 • lan siz ne diyorsunuz değişikler.
  ilk dövmemi yaptırdıktan sonra gördüğüm tepkileri anlatmayacağım ama çok yıllar sonrasında meslek odasına kaydolurken dövmelerimi gören memur resmen irkilmişti. tüm türkiye genelinde meslek odasında dövmesi olan iki kişiydik, bizi gördüklerinde neredeyse taşlamaya yelteneceklerdi.
  hatta bir keresinde bir bankanın genel müdür yardımcısı ile büyük bir kredi için görüşme yapıyordum, adamlar sorularıyla deştikçe deştiler, size ben sunum yapayım dedim, ceketimi çıkardım, kollarımı sıvadım, dövmeyi gören bankanın genel müdir yardımcısı suratını ekşitti. neredeyse toplantıyı kesecekti.
  daha eskiye gideyim, üniversite yıllarımda bir hocam sen uyuşturucu da kullanıyorsundur demişti.

  hep kötüyü anlatmayalım, bir keresinde iş çıkışında takım elbise ile hayal kahvesine gitmiştim, bodyguard içeri almak istememişti, harbiden ceketi çıkarıp, kolumdaki dövmeyi gösterip girmiştim.

  bugün dövme vs diye şikayet etmeyin, ne satanistliğimiz kalmıştı ne uyuşturucu bağımlısı olmamız.
 • ne kadar günah olduğunu telkin etmek lazım insanlara. ıslam'da haram kategorisindeki günahlardan çok çok daha hafiftir. gıybet mesela dövme yaptırmayı döver. kul hakkı yemek de, içki ve zina da anasını beller dövme yaptırmanın. hele ki yalan söylemek sabunsuz siker. sigara içmek mekruhtur. dövme için mekruh diyen alimler var midir bilmiyorum. bizi diyanet bağlar canlar. dövme haram değil. peygamber efendimiz dövme yaptıranı hoş karşilamamış. islami hassasiyetleri olan mumin ve mumineler yaptırmazlarsa daha iyi olur. ama dövme yaptırmak haram diyen kişi haram olmayan bir eylemi harammış gibi gösterip bir kişiyi etkilerse vallahi dinden çıkar. onun günahını tüm türkiye dövme yaptırsa karşılayamaz. dikkat etmek lazım ağızdan çıkana...
 • abdeste, namaza engel veya değil. beni ilgilendirmiyor. benim sağ kolumda oldukça var. diyanet 500.000 liralık arabaya biniyor ben bir şey diyor muyum?

  hangimizin abdesti tutmaz bence tartışmayalım.
 • “dövme yaptırmak günahtır” diye dövme yaptırasım var alnımın ortasına.
  tepkilerini çok merak ediyorum.
 • (bkz: mekruh)

  he canım sigara günah değil, bu günah.
 • değildir.
 • az günahım varmış gibi bir de dövme yüzünden günahlarıma günah eklendi.hemen namaza başlamalıyım.
 • yıllar önce kalçama “spank me daddy” yazdırarak, günah ne de tatlı bişi dediğimdir