şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ci serimizin en superi; www.dovmeci.net
  gidiyon dovduruyon sekil oluyor
 • dövme yapan kimse.

  (bkz: tattoo artist)
 • yeni neslin havalı genç mesleklerinden biri.
 • gece yarılarında bile dükkanlarını açık görebilirsiniz. sebebi de kafayı bulan gençliğin şuurları kapalı şekilde gelip sabahleyin gördüklerinde pişman olacakları abuk sabuk dövmeler yaptırabilme ihtimalidir. yani alkolik hareket dövmecilerin pekala ekmeğine yağ sürebilir.
 • (bkz: taner arslan)
 • genelevdeki hayat kadınları gibiler. ortalama 10 cm2 lik bir alandan bolca para kazanıyorlar.
 • hep dovme yaptirmayi istedim, hala da istiyorum. bu yuzden dovmesi olan bir cok kisi ile konustum. bir fikir aliyim falan diye. kimle konustuysam, kayitsiz sartsiz hepsinin ama hepsinin dovmecisi superdi. oyle boyle degil, hepsi picasso falan. oyle anlatiyorlar dovmecilerini. bu picasso dovmeciler o kadar iyi oluyor ki, cogunun da kesin en az bir unlu musterisi oluyor hatta (bkz: seal of approval). soruyorum kac tane dovmeci ile calistin, cogunun cevabi 1 (bir). bir tane dovmesi olan adam tabi bu cevabi verecek de, 10 tane dovmesi olan da ayni seyi soyluyor. baska dovmecileri arastirdin mi? yok! ayni cevrenin adamlari da genelde ayni dovmeciye gitmis oluyor. karsilastirma yapacak ornek sayisi da nispeten az oluyor.

  yahu arkadasim hic bir kisi dovmesinden memnun olmaz mi? bunlarin hepsi mi uber yetenekli? adim gibi biliyorum ki aralarinda dovmelerinden ve dovmecisinin performansindan hosnut olmayanlar var. ama aliskanlik midir nedir yine ona gidiyorlar. ve garip bir sekilde insanlar bu hosnutsuzlarini kabul etmek, kabul etmis olsa bile dillendirmek istemiyor.
 • son yıllarda türkiye de mantar gibi çoğalan meslek grubunun mensupları. işin içinde para olunca doğal olarak sikmeye oynayanların sayısı da oldukça fazla olmakta. steril olması, tek kullanımlık malzemeler seçmesi vb. her yerde yazan şeyleri yazmayacağım. iyi dövmeciyi şu şekilde ayırırsınız ve bunlara dikkat edin;
  1- daha önce yaptığı işlere bakın (onun yaptığına emin olun).
  2- işlerinde photoshop var mı ona bakın (netten paylaşılan bir çok dövme fotografında photoshop oluyor).
  3- tecrübeli bir dövmeci değilse sadece yazı yazdırın (yapamayacağı işe yaparım diyen ve rezil işler yapanlar var).
  4- katalogdan dövme yaptırmayın (bunu yaptırmak noobluktur, aynı dövmeyi taşıyan bininci kişiye altın penis vermiyorlardır, dövmeci kötüyse size yapabileceği dövmelerin katalogunu veriyor olabilir, size yaptığı işi muhtemelen defalarca başkasına da yapmıştır, kafanızdakini anlatın ve sizin için sıfırdan tasarlamasını, çizmesini isteyin ve beklentinizi yüksek tutun çünkü çok iyi sanatçılar var).
  5- dükkana falan sakın kanmayın (dışarıdan mükemmel gözüken bir dövme stüdyosunun işlerinin çok iyi olacağı izlenimine kapılmayın, çok güzel muhitlerde çok berbat yapan hatta ün yapmış berbat dövmeciler var, aksine ufacık bir dükkanda sanatın allahını yapan adam da olabilir).
  6- tanıdık ve arkadaş dövmelerinden kesinlikle kaçının şayet aracınız güvenliyse yazdığım adımları yine de izleyin.
  7- basit bir dövme istemiyorsanız en az fiyata kanmayın (manavdan domates almıyorsunuz).
  8- size direk "tribal yapalım" diyen bir dövmeci olursa derhal oradan çıkın (tribal eli makina tutan herhangi birinin yapabileceği bir şeydir)
  9- dövme yaptırmaya başladıktan sonra kesinlikle vır vır etmeyin (acıyor, ah, uh, şöyle böyle diye sızlanması durumunda performansı %50 düşürürsünüz)
  10- dövmeciye çok bariz bir hata görmediğiniz sürece asla müdahale etmeyin.
  11- rütuşa gidin (bakımını anlatıldığı gibi yapın. sonrasında, bakımında doğan bir sıkıntıdan ya da dövmeciden kaynaklı bir durumdan dolayı dövme konuştuğunuz gibi çıkmazsa bu durumda kesinlikle ücretsiz rötuşa gidin)
 • kendini beğenmiş kimseye dövmeci denir. nitekim 3 farklı şehirde çokça dövmeciye gidip tek tek konuştum, kendilerini en iyi dövmeci olarak lanse etmeyi geç, diğer dövmecileri de küçümsüyorlar. kimsenin referansına güvenemez hale geliyorsunuz. kural gibi: dövmeciysen sürekli bir laf sokma, havalanma modunda olacaksın.