şükela:  tümü | bugün
  • özellikle yaz aylarında denize giden ve güneşe saatlerce maruz kalan dövmeleri bekleyen ve de dövme sahiplerinin keyfini kaçırıp kara kara düşüncelere sevk eden kaçınılmaz sondur.

birazdan paylaşacağım fotoda görüleceği üzere 6 yıl önce yaptırdığım dövme, zamandan öte güneşe yenildi ve rengi soldu. vakti zamanında 1200 liraya yaptırmıştım. şimdi tekrardan tazeletecegim rengini. bu sefer ne kadar tutar bilmiyorum.

güneş ile denizin tuzu bulustugunda o canım dövmeler işkenceye maruz kalıyor. ya dövme 50 faktörlük güneş kremi ile korunmalı ya da denizden çıkınca duş alıp vücudu tuzdan arindirmali. he birde malak gibi güneşin altında yatilmamali.

bunlara dikkat edilirse dövmeleriniz solmadan uzun yıllar canlı renklerini korur.

ahan da güneşe maruz kalıp solan dövmem :

http://i.hizliresim.com/dxdzbv.jpg
  • kullanılan mürekkebin kalitesine göre zamanı değişendir...

her dövme solar, keskinliğini kaybeder, ne kadar uzun zaman sürüyorsa dövmeciniz o kadar düzgün iş yapmış demektir...
  • sizde biten iştir.

eğer dövmeniz varsa, deniz-kum-güneş unutulmalıdır. güneşe dövmelerinizi ne kadar çok çıkartırsanız, o kadar çok yıpratırsınız, dövmeniz o kadar soluklaşır. güneşe çıkma zorunlukuğunuz varsa da en az 30 faktörlü güneş kremleri sürülmeden dışarı adım atmamak gereklidir.

(bkz: dövme bakımı)
  • yapan işinin ehliyse, böyle bir şey olmaz, dövmeniz ilk günkü gibi kalır. benimkinin masmavi rengi pırıl pırıl, yirmi bir yıl sonra bile.
  • mürekkeple alakası yoktur tamamen ten rengiyle alakalı olan durum. tecrübe konuşuyor sustururum.
  • ciltten cilde değişen durumdur. esmere yakın ciltlerde dövmeci ve mürekkep ne kadar kaliteli olursa olsun deformasyon daha erken gelir.

dövmeyi eski şehvetine ulaştırmanın püf noktası şu kürü uygulamaktır; bildiğimiz saç daxının kırmızı olanını 3-4 gün boyunca günde bir kere duştan sonra olmak üzere sürüyoruz. 3-4 gün sonunda sürmeden renk eski haline geldiyse 1 hafta 10 gün sade vazelinle her gece yatmadan dövmeyi besliyoruz. ve vuallaaa dövmemiz ilk günkü gibi. daha sonra düzenli olarak haftada bir vazelin takviyesi yaparsanız dövmeniz kolay kolay solmaz.

ipucu: vazelini uygulamadan önce ıslatın sonra vazelin uygulayın. nemlendirmeyi iki katına çıkartır.

bunu yaz sonları uygulamanızı tavsiye ederim çünkü uygulanan maddeler güneşte leke bırakmaya meyillidir.

not: medikal tavsiye değildir, oluşacak olumsuzluklardan ben sorumlu değilim. peace.
    not2: renkli dövmede test edilmemiştir, ancak sonucun aynı olacağını tahmin etmekteyim.