şükela:  tümü | bugün
 • kullanılan mürekkebin kalitesine göre zamanı değişendir...

  her dövme solar, keskinliğini kaybeder, ne kadar uzun zaman sürüyorsa dövmeciniz o kadar düzgün iş yapmış demektir...
 • sizde biten iştir.

  eğer dövmeniz varsa, deniz-kum-güneş unutulmalıdır. güneşe dövmelerinizi ne kadar çok çıkartırsanız, o kadar çok yıpratırsınız, dövmeniz o kadar soluklaşır. güneşe çıkma zorunlukuğunuz varsa da en az 30 faktörlü güneş kremleri sürülmeden dışarı adım atmamak gereklidir.

  (bkz: dövme bakımı)
 • yapan işinin ehliyse, böyle bir şey olmaz, dövmeniz ilk günkü gibi kalır. benimkinin masmavi rengi pırıl pırıl, yirmi bir yıl sonra bile.
 • ciltten cilde değişen durumdur. esmere yakın ciltlerde dövmeci ve mürekkep ne kadar kaliteli olursa olsun deformasyon daha erken gelir.

  dövmeyi eski şehvetine ulaştırmanın püf noktası şu kürü uygulamaktır; bildiğimiz saç daxının kırmızı olanını 3-4 gün boyunca günde bir kere duştan sonra olmak üzere sürüyoruz. 3-4 gün sonunda sürmeden renk eski haline geldiyse 1 hafta 10 gün sade vazelinle her gece yatmadan dövmeyi besliyoruz. ve vuallaaa dövmemiz ilk günkü gibi. daha sonra düzenli olarak haftada bir vazelin takviyesi yaparsanız dövmeniz kolay kolay solmaz.

  ipucu: vazelini uygulamadan önce ıslatın sonra vazelin uygulayın. nemlendirmeyi iki katına çıkartır.

  bunu yaz sonları uygulamanızı tavsiye ederim çünkü uygulanan maddeler güneşte leke bırakmaya meyillidir.

  not: medikal tavsiye değildir, oluşacak olumsuzluklardan ben sorumlu değilim. peace.
  not2: renkli dövmede test edilmemiştir, ancak sonucun aynı olacağını tahmin etmekteyim.
 • bunun neye gore soldugunu ben hala anlayabilmis degilim cunku konunun yapan kisiyle ve ya murekkeple alakalı olduguna ve ya dovmenin oldugu yerin gunes gorup gormemesiyle ve ya baska sebeplerle olabilcegine pek inanamıyorum. basıma gelenlerden sonra ikna olamıyorum daha dogrusu. aklımın mantıgımın almadıgı bir sey var ortada.

  ilk dovmemi 10 yıl once ankara'da yaptırdım ve hala ilk gunku gibi canlı sırtımda. ikinci dovmemi 4 yıl once miami ink'de yaptırdım kalcamın ustunde ve rengi ufaktan solmaya basladı. ikisi de siyah, renkli degil ama cok daha sonra yapılan ve ustelik miami ink'de yapılan o canım dovmenin rengi digerinden daha once solmaya basladı.

  edit: bir ucuncuyu de cizmeyi bitirmek uzereyim. kısmetse onu da bu ara bir zamanlar ingiltere'de yaptırıp 3 ulke arası dovme kalitesi gozlemlerime yıllar icinde devam edip, gerekli bilgilendirmeleri yapacagım.