şükela:  tümü | bugün
 • 6 temel varsayıma dayanır:
  1- endeksler her şeyi anlatır
  2- piyasada üç temel trend vardır
  3- ana trendler üç aşamadan oluşmaktadır
  4- endeksler birbirlerini doğrulamalıdır
  5- işlem hacmi, trendi onaylamalıdır
  6- kesin bir dönüş sinyaline kadar trend aynı kalır
 • bilinen en eski teknik analiz teorisidir. dow jones and co. nun kurucusu ve the wall street journal in editörü olan charles dow tarafından 1900 yılında geliştirilmiştir.

  charles dow 19 aralık 1900 tarihinde the wall street journal de yayımlanan yazısında - piyasanın hepsi aynı zamanda olan üç hareketi bulunmaktadır , birincisi günlük dar hareketler, ikincisi iki haftadan bir ay veya biraz daha fazla süreyi kapsayan kısa dalgalanmalar, üçüncüsü en azından dört yılı kapsayan ana hareketlerdir- demiştir. dow teorisi hisse senedi piyasasını tahmin etmek için değil genel ekonomik trendlerin bir göstergesi olarak düşünmüştür.

  dow'un 1902 de ölümünden sonra bu teori geliştirilmiştir. 1929 da bu teoriye bağlı olarak –a turn in the tide- başlıklı bir yazı gazetede yayımlanmıştır. bu yazıda boğa piyasasının sona erdiği ve ayı piyasasının başladığından bahsedilmiştir. bir kaç ay sonra ise büyük bir kiz başlamıştır.
 • borsa ekonominin barometresidir, ekonomide ne olacağını önceden görür. sözlerini sarfetmiştir bu charles dow denen adam.
 • ekonomik değişimlerin borsa üzerinde nasıl ve ne yönlü etkiler yaratır sorusuna açıklık getiren teoridir. buna göre ;

  herhangi bir olay ekonomik büyümeyi yavaşlatacak ya da düşürecek etkiye sahipse, önce borsa düşer, bu etki ortadan kalktığı anda borsa eski seviyesine döner. bunun tam tersi de doğrudur.

  herhangi bir olay ekonomik büyümeyi hızlandıracak ya da artıracak etkiye sahipse, önce borsa yükselir, bu etki ortadan kalktığı anda borsa eski seviyesine döner.

  dolayısıyla, herhangi bir olayın ekonomik büyüme üzerindeki etkisini tahmin etmek, borsayı tahmin etmek için yeterlidir.
 • herşeyin başlangıcı.
 • kuramın amacı, teknik analizin ilk adımı olan trend belirlemedir. dow teorisi kısa vadeli piyasa hareketlerini ana hareketten filtre ederek asıl trendi bulmaya çalışır.

  ortalamalar her şeyi hesaba katar, analiz yaparken dikkatli olunmazsa sizi sağa sola savurur. ama biz ne dedik? teknik analizin ilk adımı dedik. ılk adımda tüm değişkenleri hesaba katarsanız sonrasına ne kalır? bunun için dow teorisi vardır, size temeli verir.

  grafik için tık
  soldaki grafiğe bakarsak;
  a zirvesine çıktıktan sonra b ye kadar düzeltme yapan piyasa, c tepesine kadar ancak çıkabilmiş. yani tekrar a zirvesini geçememiş. bu bize ana trendin düşüşe geçeceğinin sinyalini verir. ama sadece bu bilgi ile kalmamamız lazım, sinyal bizim ilk adımımız. devamına baktığımızda c tepesinden tekrar düşerek b -yüksek dip- seviyesinin de altına geçen grafiğimiz bize sinyalin gerçeğe dönüştüğünü piyasanın düşüş trendine geçtiğini bizim de satış pozisyonuna geçmemiz gerektiğini anlatıyor.

  sağdaki grafiğe bakarsak;
  a dip noktasından b tepesine çıkan grafik c ye kadar düzeltme yapmış, tekrar yükselmeye başlayan grafik d seviyesinde b tepesini de geçmiş. bu grafik ise bize düşüş trendinin bitip yükseliş trendinin başladığı bilgisini veriyor.

  sonraki entryde bu kuramın bazı sorunları ve ikileme düşüren istisnaları hakkında konuşuruz.