şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burun kökleri basık, kulakları düşüktür. avuç içlerinde simian çizgisi bulunur. epikantusları vardır. hipertelorizm mevcuttur. morfolojileri kendi içlerinde bazı ortak noktalar barındırır. çok fazla kalp sorunu yaşarlar. ama kalpleri senden benden daha iyidir. daha masum daha güzeldirler. bizlerdeki kötülük onlarda yoktur.
 • hakaret falan degildir. tibben de net olarak ortada. herkesin yuz yapisi birbirinden farkliyken, down sendromlularin yuz yapilari birbirinden daha az farklidir. bu benzerlik herhangi bir irktan daha fazladir, degildir, tartisilir, ama burada bir art niyet yok. down sendromlular, bilimsel olarak da ortaya konmus bir sekilde, birbirlerine benzerler.
 • anne karnindayken bile anlasilabilir benzerliktir. burun kemigi ve ense pilisi olcumleri bu yuzden yapilir. gozleri birbirine uzaktir. masumiyetin tanimidir 46+1.
 • fazla bir kromozom a sahip olunca ortaya çıkan durumdur. (bkz: 46+1)
 • doğrudur. hepsi gayet espritüel, kendiyle barışık, sevimli ve sevgi doludur.
 • öncelikle böylesi hassas bir konuda yazarken seçtiğim kelimelere çok dikkat etmeye çalıştım; ancak, yazdıklarım nedeniyle herhangi bir rahatsızlık verdiysem şimdiden özür dilerim.

  down sendromlu bireylerin, down sendromu olmayan bireyler tarafından benzer görülmelerinin nedeni tamamen down sendromlu olmayan bireylerin beynindeki gruplama ve genellemeden kaynaklıdır. down sendromlu olmayan bireylerde (down sendromlu bireylerin görüş şekline ilişkin bir bilgim yok) yüz hatları bakımından kendilerine birebir benzemeyenleri erken yaş çocukluk döneminden sonra ayrıştıramama sorunu vardır. sorun diyorum; ancak, bu belki de düşünsel bir gereklilik. işte bu nedenle; batı dünyası, uzak doğulu insanları da birbirinden ayırmakta zorluk çekmektedir. öte yandan, bebeklerin ve erken yaştaki çocukların insanları ve diğer canlıları birbirlerinden çok net biçimde ayırabildikleri yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılmıştır. erişim kısıtım nedeniyle kaynak sağlayamadım; ancak, aslında insanoğlu bu yetiye erken dönemlerinde sahipken nedenini bilmediğim bir sebepten ötürü bu özellikleri ilerleyen dönemlerde köreliyor.

  netice itibarıyla; aslında down sendromlu bireyler aynı değil benzer yüz hatlarına sahipken, down sendromu olmayan bireyler tarafından onların birbirlerine benzer sanılması tamamen bu bireylerin beyinlerindeki gruplama mantığından kaynaklanmaktadır. ayrıca, batı dünyasının uzak doğuluları da birbirlerine çok benzetmeleri hatta aynı görmeleri de anılan nedenden kaynaklanmaktadır.
 • genetik temelli bütün hastalık ve sendromların fizyolojilerinde ortak özellikler bulunur.
 • çok doğaldır. çünkü bu durumun belirtileri arasında zaten; kafalarının daha küçük olması, arka kısmının yassı olması, basık burunlu olması, gözlerin arasındaki mesafenin fazla biraz da çekik gibi olması, ensenin kalın ve kısa olması gibi tanımlar yer alması bize bu durumun nedenini çok net açıklıyor.
 • 46 kromozomluların öyle algıladıkları bir durum. onların elbetteki bazı fiziksel ortak özellikleri vardır ama genel olarak bakıldığında dış görünüşleri de birbirinden oldukça farklıdır. aynı 46 kromozomlular gibi saç rengi, göz rengi, ten rengi, boyları, cinsiyetleri farklıdır mesela. hepsi birbirinden farklı yeteneklere ve özelliklere sahiptirler. ayrıca aynı 46 kromozomlular gibi birbirinden farklı kişilikleri, karakterleri ve zekaları vardır. kısacası birbirinin aynısı gibi algılanan bambaşka bireylerdir.

  http://langdondownmuseum.org.uk/contact-us/