şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bisiklet ve kayak yasilarinda "bayirdan asagi saldim kendimi" klasmanidir, ancak downhill denince genellikle bisikletle bayir asagi akla gelir. downhil bisikletleri genelde amortisorlu olur, ve downhill yaparken agirligi arkaya dogru vermek gerekir, yoksa pekmezi akitma veya comlegi kirma riski artar. tepeden inmeye baslarken hafifce pedallarin uzerinde yukselinir ve selenin arkasina dogru havada oturuyormus pozisyonu alinir, ayrica kollar gergin ve duz bicimde durmalidir.
 • kayaktaki en hizli disiplindir. tek yarislik bir klasmandir. ozellikle ziplamalar seyredenlere buyuk eglence verir.* keskin donusler ve yuksek hiz ogeleri bulundugundan en ufak hatada ciddi kazalar ortaya cikabilir.
 • en eğlenceli ve en teknik dağ bisikleti disiplinlerinden biri. bu işi hakkıyla icra edebilmek için binlerce dolarlik ekipmana(bisiklet, korumalar, vs..) sahip olmaniz kacinilmazdir. bir ara migros toys r us'da downhill yapmaya heves edecek kişilerin giriş niteliğinde satın alabilecekleri bisikletler satiliyordu.
 • moby nin 18 b sides adlı albumunde yer alan bir parçadir. muzigin ritmi akıp gitmektedir.

  downhill diye baslar ve öyle devam eder.
 • büyükada'da sevgili emektarımla* yaptığım küçük bir denemeyle çok büyük zevk aldığım ancak gerekli ekipman eksikliğini ciddi anlamda hissettiğim ekşın.
 • dünyanın belki de en zevkli birkaç şeyinden birisi.
  düşünsenize: yapayanlız, ormanlık bir dağın tepesindesiniz ve aşağıdaki kasabaya kadar, önünüzdeki birkaç kilometrelik patika boyunca sizi rahatsız edebilecek hiçbir şey yok. altınızda birkaç bin dolarlık bir bisiklet var; korumalıklarınız yerle yerinde ve formunuzun zirvesindesiniz. hal böyleyken, işte bunu yapmalısınız: http://upload.wikimedia.org/…/f/fe/downhilljump.jpg
 • (bkz: hermann maier)
  (bkz: bode miller)
 • bisiklette havali durduğundan gençken insanların almaya niyetlendiği ama bianchi gibi markalara yöneldikleri için sonunda ellerinde patlayan, gülle kıvamı modellerle bisikletten soğumalarına yol açan, şöyle adam akıllısı 2000 dolardan aşağı olmayan ancak toplandığında tadından yenmeyen bisiklet türü... kendine özgü top markaları vardır. gian, canondale gibi firmalar bile bu markaların altında ezilir... şehirde kullanmak düpedüz hammallıktır. normal bisiklettlerde hafiflik ön plandayken bu bisikletlerde oturması önemli olduğundan ağır olması tercih edildiğini gördüm. ve şaşırdım.
 • trek en iyilerini yapar bunların çok pahalıdırlar birde 4haneli rakamlardan başlar ortalama modelleri.

  kadrosu gidondan seleye alçalan bir profil sergiler. mtb yada yol bisikletlerinin aksine sele gidondan aşağıda kalır.(boya göre ayarlanabilir tabi akside mümkündür).

  ekstra korumalı ve çok pahalı giysileri vardır oldukça adrenalin dolu ve tecrübeli olmadıkça tehlikelidir. güzel bir düşüşte asfaltta düşmüş gibi çizikler kesikler yaralar değilde, en iyi ihtimalle kırıklar ve çatlaklar oluşur.

  türkiyede pek ilgi gösterilmemektedir. diğer bisiklet sporlarına göre pahalı olması bunda büyük etkendir herhalde.
 • (bkz: drift)
  (bkz: uphill)
  (bkz: mountain pass)

  ayrıca;
  (bkz: initial d)