şükela:  tümü | bugün
 • chill out, lounge olarak da tabir edildigini duydugum elektronik muzik tarzi. bana gore chill out dan biraz farklidir, biraz daha bass agirlikli, dubby'dir. bir de direkt rahatlatici bir muzik oldugu soylenemez her zaman. chill out ile trip hop arasindadir enerji seviyesi olarak.
  bu tarzda aklima ilk gelenler kruder ve dorfmeister ve bu grupun diger turevleri**, thievery corporation in son albumu haric digerleri, kid loco vs .vs.
  background muzigi olmaya cok yatkindir.
 • sıkı bir dans partisinden sonra yorulduğunuzda mekanın uygun yerlerindeki dinlenme ortamına geçmeden çayınızı alıp akabinde dinlenmek üzere chill out takılmak.
 • (bkz: downfall)
 • akin, olgun ve de ağır bir anlatıma sahip olan down tempo’nun önde gelen isimleri massive attack ve tricky’dir.alt türleri ise şöyledir:
  -dub:
  yoğun olarak ses efektlerine yer veren dub, enstürmantal reggae olarak da bilinir. dub, adını lee scratch perry, bill laswell ve king tubby ile duyurmuştur.
  -illbient:
  dj spooky ile özdeşleştirilmiş olan bu tarz, trip hop-dub-ambient karışımı ortaya çıkmıştır.
  -trip hop:
  tutku dolu vocallerle süslenmiş olan trip hop, genelde acı keder ve üzüntü gibi koyu (derin) hislere hitap eder. massive attack, cold cut, portishead ve archive bu tarzın önde gelen isimleri arasında yer almaktadır.
 • hatırı sayılır bir zamandır bunca parça, albüm, artist dinlememe rağmen hala chill out'la farkını tam olarak çözemediğim bir janr. sanırım her chill out aynı zamanda downtempo. ama her downtempo chill out değil. kendisine downtempo diyen bir grubu dinlerken hayli chill oluyorken bir diğer grupta loser'lığın dibine vurabiliyor mesela insan.. aynı şey trip hop-downtempo ilişkisi için de geçerli. bu mecranın her ırmağı dönüp dolaşıp downtempo denen deltaya alüvyon taşıyor sanırım. bu da nasıl bir benzetmeyse artık..
 • insanı sallayan ama sarsmadan, rahatsızlık vermeyen cinsten. hani böyle hamakta sallanır gibi yada trendeki o ritmik salınım gibi, gibi gibi. kafalar bi milyonken dinlediği vakit, keyfi daha çok çıkar.

  (bkz: max melvin)
 • türkiye'de ela aydemir'in top dünya şarkısı bu tarza uygun örnek olabilir.
 • bence bu tarzı sadece kadınlar yapmalı, hele ki ipeksi bir sese sahipse bu tarz sizi bulutların üstüne çıkarır. piyasada bu türden çokça örnek olmasına rağmen (türkiye'de yok sanırım) kalitelisini bulmak zordur ki ben birkaç örnek vereyim: flunk, late night alumni, haley gibby... (bütün parçaları downtempo tarzında değil tabi.)