şükela:  tümü | bugün
 • bilgisayar terminolojisinde çalışma kesintisine verilen isim.
 • iletişim kurmaya çalışan iki bilgisayarın teknik altyapı sorunlarından ötürü, belirli bir zaman sornası iletişimin gerçekleşememesinde ortaya çıkan durum.
 • (bkz: uptime)
 • oluşan sorunun türüne göre , system ve network adminlerin maksimum efor gösterdikleri, zaman dilimi.
 • wide area networklerde genellikle sebebi turk telekom olan, bu yuzden pek cok yabanci kokenli firmanin istedigi sla degerlerine ulasilamadigi icin uzuntu yaratan terim*. 5 9'un ise ancak ruyalarda gorulebilmesine neden olur kendisi turkiye ortaminda**
 • new york'taki "ah ulan keske ulkemizde de boyle club'lar olsaydi" dedirten, cumartesi gunleri dev bir goth-industrial partisine ev sahipligi yapan muazzam mekan
 • manhattan'da 30th street uzerinde,dun itibariyla 10$ (indirim kuponu sayesinde) bayilarak girdigimiz, gorulebilecek en marjinal gothic tiplerin takildigi kalabalik bir parti mekani..
 • özellikle teknik hizmet sektöründe kullanılan bir terim olup atıl süre ile türkçe'de karşılık bulunabilir. bir cihazın veya bir sistemin işlevlerinin, kullanım amacını gerçekleştiremeyecek veya gerçekleştirmede büyük güçlükler ve tehlikeler yaratacak seviyede bozulduğunun teknik hizmeti veren tarafa bildirilmesinin üzerinden cihaz veya sistem tekrar ayağa kaldırılıp normal işleyişine geri döndürülmesine kadar geçen süre. bu sürenin bir kısmı teknik hizmeti talep eden tarafça hizmeti veren tarafa müdahale süresi olarak ayrılır ve hiç bir şekilde hizmetin kalitesini sorgulayıcı bir parametre olarak alınmaz. ancak bu sürenin ne kadar olacağı ve bu sürenin aşılması durumunda teknik hizmeti veren tarafa ne gibi yaptırımlar (garanti süresi uzatımı, süreye göre değişen para cezası vs.) uygulanacağı yapılan anlaşmalarla belirlenir. downtime her halukarda verilen hizmetin kalitesini belirleyen önemli bir parametredir. bu sürenin zıttı ise uptime dir.
 • sürekli hizmet vermek zorun kalan bankalar veya cep telefonu operatorleri tarafından en çok dikkat edilen, performans kriteri olarak belirlenen terim. şirket tarihinin en büyük çalışmasını bile yapacak olsa saatlerce süren toplantı ardından size bakan boş gözler "iyi tamam da ne kadar downtime alacaz onu bir söyle" derler çünkü yıl sonunda o masadaki insanların bonuslarını belirleyecek en önemli şey yıl sonunda sistemlerinin planlı plansız ne kadar downtime yaptığıdır kimse sistemler ne kadar iyileşmiş çalışmalar ne kadar başarılı olmuş umursamaz çünkü kimse oradan bonus kazanamaz.
 • özellikle firma için özel olan bir analizi seçilmesi gerekir.bu sanıldığı kadar kolay değildir aslında.dikkat ve ciddi anlamda know how sahibi insanlarca yapılması gerekir.çünkü sizin ilk seçmiş olduğunuz yöntem her ne kadar diğer yönteme benzese de,simülasyonlarda eğer buna dikkat edilmezse çok uçuk kaçık değerler elde edilebilir.
  insan faktörü bulunan noktalarda ise (diğer alanlarda önemli olmasına rağmen ,insan faktörü değişkeni fazlasıyla unstabledır ) doğru ve eksiksiz data sahibi olmak önemlidir.bu alanda howthorne effect gibi diğer dikkat edilmesi gereken öğeler vardır.