şükela:  tümü | bugün
 • melis alphan güzel bir yazı yazmış bugün bu dizi için.
  http://www.hurriyet.com.tr/…7063802.asp?yazarid=350
 • birinci dünya savaşı eşiğindeki ingilitere'de soylu bir ailenin evi üzerinden aristokrat ailenin ve hizmetçilerinin hayatını anlatan güzel bir dönem dizisi. dönem 19. yüzyıl sonrası 20.yüzyyıl başı gibi ilginç bir dönem olduğundan hem eski kafalı aristokrat anlayışı hem de elektriğin ve telefonun gelişi gibi gelişmelerin 19. yüzyıl kafasındaki ingilizlerde etkisini görebiliyorsunuz. dizide hem jane austen romanlarının hissiyatı hem de agatha christie romanlarındaki savaş dönemindeki ingilitere görüntüsü var ki iki dönemin ortalarında kalıyor yaklaşık olarak. eskiyle yeni arasında kalmış hal ingiliz karakteriyle birleşince oldukça ilginç bir dizi olmuş. şimdilik yedi bölümlük ilk sezonu bitmiş durumda ikinci sezonu heyecanla bekliyoruz.

  --- spoiler ---
  dizi de ayrıca fazlasıyla yakışıklı ve hafiften piç karakterli bir türk diplomat da var ki bu dönem dizisinde türk beklerken karşılaşmayı beklemiyorduk böylesiyle. yanlız adı kemal pamuk ki soyadı kanunun 1934 çıktığını düşünürsek 1912'de osmanlı da kişilerin soyadı olmasının ihtimalini pek görmüyorum doğrusu. bilmem kim oğlu kemal gibi bir tanımdan soyadı uyarlaması belki yapılabilir yabancı ülke içerisinde ama doğrudan pamuk diye bir soyadı edinmek pek olası değil gibi. ama tarihimin çok kötü olduğunu düşünürsek belki yanılıyorumdur.

  --- spoiler ---
 • sözlükçülerin en iyi alternatif dizi listesi'nde olması gereken bir ingiliz yapımı daha.
 • jane austen romanlarına benzeyen dizi. dönem farkı var tabi ama şu ana kadar izlediğim kadarıyla (ki sadece bir bölümünü izledim) konu ailenin büyük kızının koca bulması. yanılıyor olabilirim. göreceğiz.

  --- spoiler ---

  edit: yok konu oymuş.
  4. sezondan gelen edit: konu hala aynı.
  5. sezondan gelen edit: konu hala değişmiş değil. çıldıracağım.
  6. sezondan gelen edit: abla evlenmelere, erkeklere doyamıyor. durduramıyoruz. ayrıca kendisi dark side'a geçti sanırım. o değil de onca lord arasında araba yarışçısıyla evlendin ya mary ben sana bir bok demiyorum.
  --- spoiler ---
 • imdb notu 9.0'dır.
 • bugün yayınlanan bir habere göre; senarist dizideki bir türk karakterin başına gelen olayın gerçek olduğunu açıklamış ancak kimliğini söylemiyormuş..http://www.radikal.com.tr/…2.10.2011&categoryid=138
 • harika bir dizi. favori ciftim: anna ve mr. bates
 • sözlük aristokrasisi tarafından henüz keşfedilememiş yapımdır. ben ısınamadım pek. gerçi bizim laikçi arkadaşlardan biri hastası oldu, orası ayrı.
 • ikinci sezonu başlamış ve hatta gün itibariyle beşinci bölümü yayınlanmış ingiliz dizisi.
 • çok degil ancak nisan ayında gulse birsel'in bir yazısını (http://www.sabah.com.tr/…gi-dunya-televizyonlarinda) okuyunca, işte benim kalemim diyerek izlemeye başaladıgım bir donem draması.

  ayrıca mekanlar, kostumler, oyunculuklar, senaryo, 10 numaradır. bu tarz konuları seviyorsanız (test etmek icin bakınız bbc yapımcılıgında hazırlanmıs price and prejudice ya da emma dizilerini sevme dereceniz) su anda izlemeyerek çok sey kacırdıgınız dizidir.
hesabın var mı? giriş yap