şükela:  tümü | bugün soru sor
 • samsunda sıkça karşılaşabileceğiniz böle acayip "tıs" diye ses çıkaran, kollu bacaklı, üzerinize kondumu ancak tutarak alabileceğiniz böcek, yeşil bişey kendisi.
 • starship troopersdaki tanker bug ın ölçekli olarak küçültülmüş hali de denebilir,alışık olmayanları ve böceklerden korkanları dehşete düşüren ama sıkı sıkıya oranıza buranıza tutunması dışında pek bi zararı olmayan kocaman böcük (bkz: daha ne olsun lan)

  ayrıca ağırlıklı olarak kahverengidir.
 • (bkz: bözcek)
 • karadeniz civarlarında* karşılaşılan, yazın özellikle akşam üstü alacakaranlıkta ortaya çıkan, uçan dev karafatma* denilebilecek böcek türü. ayrıca jet hızıyla kör gibi uçar ve pat diye size yapışabilir. ters dönmüş bi halde görürseniz korkmanıza gerek yok demektir..
  böcekten korkanların kendisinden kaçmak için çığlık çığlığa koşmalarına neden olur.
 • yazın sonuna dogru yalova, armutlu civarlarina da musallat olan sevimli böcek.
  kadin kismi genelde ciglik atarak kactigi icin terlikle ezilmeye mahkum oluyorlar diger böcekler gibi.

  cocukken kendisine sarki yazmisligimiz bile vardir, nerede o eski gunler..
 • karadenizli olmama, karadenizin her yerinde bulunmama rağmen sadece samsun-ordu arasında varlığına şahit olduğum uçan ve insana yapışan böcek. büyüklüğü nedeniyle, "ben böcekten korkmam" diyenleri bile yerinden zıplatır. tahminim adını da uçarken çıkardığı "zozzzz" sesinden almakta.
 • latincesi, (bkz: polyphylla fullo)

  diğer adları:
  (bkz: haziran böceği)
  (bkz: kadılokması)
  (bkz: dozalak)

  bunu mayıs böceği ile karıştırmamalı, ikisini ayırt etmek için kanat desenleri yeterlidir. dozdoz'un kanatları açık ve koyu kahve rengi alacalıdır. orta karadeniz sahillerinde gün batımı ve gün doğumunu zehir etme potansiyeli vardır(haziran başından temmuz ortasına kadar). ışığa gelir, kördür, insanların saçlarına yapışması ve tırnaklarının hissi dışında zararı yoktur aslında. ağaçların ebesini ağlatıyormuş tabii.

  tipik dozdoz, gördüklerimizin boyutları erişkin bir erkeğin başparmağından büyük olabilir sıklıkla:
  http://img146.imageshack.us/…/7953/kadlokmasxj2.jpg
 • biz buna tostos deriz burda doz doz olarak karşıma çıktı. şimdi bunlardan bir tanesiyle benim bir anım var şöyle ;

  büyük teyzemlere gitmişiz yeşillik içerisinde güzel mi güzel bir yer. neyse akşam oldu balkondayız; yengem, ben ve kuzenim.

  ışığı yaktık,bir süre sonra böcekler tabiykkii ışığın etrafında hammbaleyooo diyerek dönmeye başladılar, tos tos tos korkutucu olan böceklerden kaçalım, artık içeri gidelim derkeeenn....

  kafamda bir ağırlık, benden çığlıklar çıkıyor !! yengeaaa kafamda böcek var (koyu renk saç- koyu renk böcek ikilisi)
  tabiykii yenge hem göremediğinden hem de ihtimal vermediğinden yok kızım bir şey diyerek beni kandırmaya çalışır ancak ben bilirim ki kafamda bi kilo ağırlık var elimi atarım ve o böceği (içim bi garip oldu yine) alıp yere bırakırım alahım..

  tabi kafamdan alıp bıraktığım için böcek ters dönük kalır öyle, tırz tırzz tırzzzz cep telefonu gibi ötüyor nası iğrenç hala elimde hissedebiliyorum ... sonra ben içeri girdiğimde öyle titriyormuşum ki ananem namazı bırakıp yanıma gelmişti.

  gecenin ilerleyen saatlerinde karşıma 7 tane daha beni korkutacak kamera açılarında böcek çıktı. o günden beri akşamları teyzemde dışarıda oturmam.. üzgünüm teyze seni seviyorum ama böceklerin çok sıcakkanlı.

  edit: bir de sineğin alnımdan öpüşü var onu daha sonra anlatırım.öptüm.
 • şu sıralar yabancı müzik radyolarında çokça çalan fransızca şarkıdır, doz doz doz doz völ völ völ