şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dizel partikül filtre dizel yakıtlı araçların egzoz gazı içindeki zararlı atık ve partiküllerin atılması için dizayn edilen bir parçadır. temel olarak dizel atıktaki gözle görülmez boyutlarda olan parçacıkların filtre tarafından yakalanması esasına dayanır. ecu tarafından program dahilinde işlev gören dpf belli işlemlerle içerideki partikülleri yeniden değerlendirerek iyice yakarak zararsız hale getirip egzozdan salınımını sağlar.

  [http://www.dpfiptali.com/ http://www.dpfiptali.com/]

  (bkz: dpf)
 • galiba yakıt tüketimiyle de yakın ilgisi olan bir hadise. mazot bile 5 liraya dayanmışken gözden kaçırmamak lazım

  [http://www.arabamazyaksin.com/ http://www.arabamazyaksin.com/]
 • yapılması çevre için hayli zararlı olan ancak parça fiyatlarının yüksekliği nedeniyle dizel araç sürücülerinin sıklıkla kafasını kurcalayan bir işlem. yapılması halinde ucuz yollu bir performans artışı sağlar ancak aracın emisyon değerleri artacağından dolayı muayeneden geçememe durumları oluşacaktır. bunu alt etmenin de yolları var ancak pek bilinmemesi düşüncesindeyim.
 • eger aracınızı her allahın günü 5 km lik ev iş arasında kullanan biriyseniz yapılması gereken işlem.
 • yapılması çevre için değil insan sağlığı için zararlı olan müdahaledir. dizel partiküller, özellikle no2 havadan ağırdır ve hava kirliliği emisyon ölçümlerine dahi girmez.

  ancak özellikle sıkışık trafikte sürücülerin, karayollarına ve trafiğe yakın bölgelerde oturanların sağlıklarına doğrudan etki eder. hatta rüzgarlı günlerde klimanın mazgallarına ulaşıp sürücüye de etki eder.