şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit 01: öncelikle arkadaşım destekleriniz için çok teşekkür ediyor. mahkeme sürecinde de tüm gelişmeleri buradan size bildireceğiz. ayrıca an itibari ile google yorumlarını engellemek için sanırım kalıcı olarak kapatıldı yazıyor.

  konu daha önce de bazı entrylerde konuşuldu (bkz: yapmadığı ameliyat için 50 bin tl alan doktor) ama yeterli ilgiyi görmedi. fakat yaşanan olay tam bir rezalet olduğu ve doktorun adı ekşisözlükte bir rezalet başlığı hak ettiği için son gelişmeleri bu başlık altında yazdım.

  konu kısaca arkadaşımın, annesinin ameliyatı için cahide topsakal ile anlaşması ve ameliyat gerçekleşmeden annesinin vefat etmesi üzerinde, doktorun parayı geri vermeyi sürekli erteleyip, daha sonra ise para aldığını inkar edip geri vermemesi.

  konu hakkında mahkeme yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen hala devam ediyor ve sürekli ileri bir tarihe erteleniyor. bu entry ile tekrar konuyu canlandırma sebebi ise, istanbul tabip odasının’a yapılan şikayetin sonuçlanması ve oy birliği ile doktoru hatalı bulup cezalandırılmasına karar vermeleri.

  konu hakkında çok fazla paylaşılacak bilgi var. fakat hasan acarın avukatı dava sürdüğü için paylaşılması sıkıntı yaratabilir dediği için paylaşamıyoruz.

  istanbul tabip odası davayı takip ettiği için burda paylaşamadığımız tüm detaylara hakim. karşı tarafın savunmasını da dinleyerek ekte verdiğimiz kararı verdi. bende onların kararını paylaşıyorum.

  1.sayfa
  2.sayfa
  3.sayfa

  tüm kararı okumak istemeyenler için özet olarak istanbul tabib odasının aldığı karar;

  değerlendirme:
  hekimler mesleklerini icra ederken tıbbi işlemlerde olduğu gibi tıbbi işlem olmayan, ücret tahsili gibi konularda da hekimliğe yakışan, hekimliğin gerektirdiği kişilik yapısına uygun tutum ve davranış içinde olmalıdır.
  ameliyat öncesi, yapılması düşünülen ameliyatın bedelinin tahsili için hastayı zor durumda bırakmayacak, tıp hizmetinin yerine getirilmesini engellemeyecek bazı tedbirler alınmasını anlayışla karşılamak mümkündür.
  ancak ameliyat yapılması karşılığı olarak tahsil edilen ücret, ameliyat yapılmaması durumunda kabul edilebilir masraflar düşüldükten sonra geri ödenmelidir. dr. cahide topsakal bu gerekliliği yerine getirmemiş ve tahsil ettiği ücreti geri ödememiştir.
  aslı acar'ın vefatı ve yakınlarının yaşadıkları dikkate alındığında, ücretin gecikmeksizin ve hekimliğe yakışan bir tutum ve davranış ile ödenmesi aynı zamanda hekimin görevidir.
  ilk whatsapp yazışmalarında ücreti geri ödeyeceği izlenimi veren dr. cahide topsakal'ın ilerleyen günlerde ödeme yapmaması, önce zamana yayması, daha sonra da vekilini devreye sokması ağır bir etik kusur olarak kabul edilmektedir.
  sonuç:
  dr. cahide topsakal'ın, vefat nedeniyle ameliyat yapılmamasına rağmen, ameliyat öncesi aldığı ameliyat bedelini geri ödememesinin hekimliğe yakışmayan tutum ve davranış olduğu ve kusurlu olduğu kanaatine varılarak
  kusurlu fiili nedeniyle dr. cahide topsakal'ın ttb kanununun 39. maddesi gereği
  para cezasıyla cezalandırılmasına
  para cezasının, fiilin işlendiği 2017 yılı için karşılığı olan 1376,00 olarak belirlenmesine
  oy birlıgı ile karar verilmiştir.

  konunun tüm safhalarını merak edenler için, uzun hali ise şu şekilde;

  hasan acar annesini ilgili doktora muayeneye götürüyor, ameliyat kararı alınıyor. doktor 50 bin tl’yi elden almadan gün veremiyorum diyor. hasan acar, kız kardeşi parayı muayenehanede elden nakit ödeyip ( banka havalesi, kredi kartı ödemeleri kabul edilmeyip, elden nakit ödenen para için belge vs. verilmiyor), ameliyat öncesi tetkikler için hastaneye gidiyorlar
  hasan o ödemeyi de şu şekilde açıklıyor: “ annem tv’lerde izlemiş, bu doktor benim ilacım, benim ağrılarımı tarif ediyor ve beni tedavi edecek diye şartlandırmış kendisini. şimdi belge almadan o parayı vermeyi kabul etmeseydik ve doktor bizi kapı dışarı etseydi asla annemizin yüzüne bakamazdık. umutlarımı söndürdünüz diye düşünürdü. çaresizlik böyle bir şey…”
  anneleri ocak ayının başında zatürre teşhisiyle marmara eğitim ve araştırma hastanesinde 1 gün kırmızı bölgede, dört gün de yoğun bakımda tedavi almış. dr. cahide topsakal ile ocak ayı sonunda ameliyat kararı alınmış ve hastane tetkiklerinde anestezi uzmanı tarafından ameliyata uygun çıkmamış. (zatürre etkileri geçmemiş. sürekli öksürük ve akciğerde lekeler varmış.)
  dr. cahide topsakal; “ anneniz iyileşsin ameliyatını sonra yaparız diyerek” hastaya ve yakınlarına bilgi vermiş.
  maalesef bu süreçte aslı acar solunum yetmezliğinden vefat etmiştir.
  dramatik ve çok üzücü olaylar silsilesi bu vefat ile başlayıp yıpratıcı bir hukuki süreçle devam etmektedir.
  hasan acar öncelikle whatsapp üzerinden hekimi bilgilendiriyor, dr. cahide hanım ilk yazışmalarda ilgileneceğim dedikten sonra bir süre oyalayarak, geri ödeme için avukatını devreye sokuyor.
  bugün, yarın, bu hafta, haftaya vs. denilerek oyalanıyor. avukat ile bir görüşmesinde “ hukuka başvurmaktan başka şans bırakmıyorsunuz, oyalıyorsunuz bizi “ dedikten sonra film kopuyor. dr. cahide topsakal hasan acar’ı whatsapp’tan engelliyor.
  hukuki prosedür gereği whatsapp yazışmaları delil gösterilerek öncelikle icra takibi başlatılıyor ve itiraz üzerine olay davaya dönüşüyor.
  toplamda 4 duruşma tarihi verilmiş ama 2 duruşma, mahkeme hakimleri başka yere atandığı için yapılamamış ve ertelenmiş! şu an için hukuki süreç işlediği için bu konuda detay vermek, bilgi belge paylaşmak sıkıntılı olabilir. 5. duruşma 12 şubat 2019’da!

  son satırlarda klavyeyi hasan acar’a bırakıyorum.
  “mesleğinin etik değerlerine sahip doktorlarımız bizim baş tacımızdır. doktorluk ve öğretmenlik mesleğine hep saygı duymuşumdur. vergi kaçırmak için alengirli işlere giren, paraya tapan, para verip tv’lerde tiyatro oynayan, önüne geleni “felç kalırsın diyerek” fahiş rakamlarla ameliyat yapmaya çalışan ve hastalarını müşteri gibi gören doktorlara ise diyecek lafım kalmadı maalesef. çok yıprandım. eğitim sistemi rezalet, sağlık sistemi rezalet, hukuk yerlerde sürünüyor. devlet vatandaşını düşünmüyor, kendi arpalıklarını kurmuşlar millet kendi çaresizliği ile yalnız bırakılmış.
  meslektaşları tarafından oy birliği ile alınan bu karar mahkemenin vereceği karardan daha kıymetlidir benim nazarımda.
  şimdi yazacaklarım konu dışıdır. duygularımı paylaşmak istedim.
  rahmetli annem bizim kıymetlimizdi, babam çok genç yaşta vefat ettiğinden bize hem annelik hem de babalık yaptı. babam vefat ettiğinde abim askerdeydi, diğer üç kardeş sırasıyla ilkokul, ortaokul ve ben lisedeydim. bizi hep onurlu, namuslu ve dürüst yetiştirmeye çalıştı ve başardı. okuryazarlığı olmamasına rağmen okuyun çocuklar, okuyun diye telkinde bulunurdu sürekli. babam vefat ettiğinde annem 39 yaşındaydı, evlenmeyi aklının ucundan geçirmedi varsa yoksa evlatlarıydı. azmettim gece gündüz çalışıp çok iyi bir teknik üniversiteden mühendis olarak mezun oldum. annem üniversiteyi kazandığım haberini aldığında mutluluktan hıçkıra hıçkıra ağlamıştı. daha fazla yazamayacağım maalesef… ışıklar içinde uyusun anneciğim “.
  söz sizde…
 • parayı elden alma olayı farklı bi doktorda benim de başıma geldi. doktor beyimiz sözlükte de sıkça övülmüş hekimlik meziyetlerine diyecek hiçbir sözüm yok çünkü anlamam etmem.

  babamı ameliyat için götürdüğümüz doktor bey ücretini söyledi ve hiç bir şekilde banka filan karıştırmadan ve dahi parayı verdiğimizi gösterir en ufak bi belge vermeden masasında elden hazır şekilde gelindiği taktirde ameliyatı yapacağını belirtti.

  istediği paraya en ufak bi itirazım yok gözü kör olsun serbest piyasa zorla değil ya der geçerim ama paranın kayda geçmemesi için sarfedilen eforu, kasaba ahlakını, tefeci gibi takılan tavrı anlayamıyorum.
 • "biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir."

  - mustafa kemal atatürk

  rezalet üstüne rezalet ne diyeyim. böyle haberleri okumak ve şahit olmak beni kahrediyor, ülkecek utanma duygusunu kaybediyoruz.

  yuh olsun bize.
 • gelen para acınızı dindirmez ama bu şahsın size yaşattığı rezillik ile hasta kaybetmesine sebep olur. bu da onun için yeterli olur mu tartışılır.
 • herkesin görmesi gereken rezalet silsilesi.böylesine kan emici,dolandırıcı doktorlardan uzak durmak lazım.
 • rezalet puanım 10/10
 • hekimliğin de, insanlığın da yüz karası bir doktor.

  yapacağı ameliyat ücretinin tamamını peşin istiyor.

  paranın tamamını almadan işlemlere başlamıyor.

  mr ve emg için anlaşmalı merkezlere yönlendiriyor.

  parayı resmi banka kanalından kabul etmeyerek kayıt altına almıyor.

  aldığı paranın da makbuz ya da faturasını kesmeyerek vergi kaçırma yoluna gidiyor.

  aldığı parayı “almadım” diyerek yalan söylüyor.

  ve işin en acı yanı.

  ölü soygunculuğu yapıyor.

  yazıklar olsun sana.
 • iyi niyetini daha önce de gördüğüm arkadaşımın maalesef ki şahit olduğu rezalettir. keşke adalet sadece kulaktan dolma bir kavrama evrilmese şu ülkede de haklı hakkını arayıp bulabilse. ne desem boş. bu arada her şeyden evvel başınız sağolsun.
 • yukarı.

  ulan ne kadar ahlaksız insanlar var ya. bu başlık neden gündeme gelmemiş anlayamıyorum.

  uyanığa bakar mısınız, muhtemelen delil vb durumlar olmasın diye parayı da elden alıyor. bunlar yüzlerine tükürülmesi gereken insanlar. bunlar o kutsal mesleğin yüz karaları.

  şimdi adını arayanlar bu başlığa gelir de ne olduğunu görürler.

  insanlardan bir şeyin karşılığı olarak para alıp, o şeyi yapmayıp, aldığı parayı da geri vermemenin adı bildiğimiz kadarıyla hırsızlık.

  insanların canlarını emanet ettiği bu kutsal mesleğin çatısının altında böyle insanları görmek kadar iğrenç bir şey yok.

  insanlar acılarıyla mı uğraşacak yoksa bunlarla mı. yazık.

  edit: adını google'dan aratıp baktım. hakkında şikayetler de var. böyle birisine nasıl olur da hala hekimlik yaptırabilirler. kimisine yanlış teşhis koymuş, kimisinin elinde mr olmasına rağmen anlaşmalı olduğu yerlerde fahiş fiyatlara mr çektirmiş.
 • bu insanlar nasıl bu kadar paragöz ve vicdansız olabiliyor doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum. zaten ameliyat yapmamışsın, hasta yakınları zaten acısını yaşıyor kayıplarının. ne diye bir tekme de sen vuruyorsun. kendi mesleğinin kutsallığından bir haber olan doktor..