şükela:  tümü | bugün
  • "ekselansları,

bildiğiniz üzere kıt kanaat geçinmeme rağmen zamanda yolculuk işinde bir hayli yol katetmiş bulunmaktayım. sizlerin yardımıyla kosgeb ve tübitak desteği almak istiyorum. şüphesiz ki, bu aldığım destek insanlığa ve hepsinden önce ülkenize katkı sağlayacaktır. ilk zamanda yolculuk yapan yerli otomobili ülkenizde üretmekten onur duyarım. cevabınızı heyecanla bekliyorum.

saygı ve selamla,
    yar. doç. dr. emmet l. brown

özel arizona üniversitesi"
  • ismet inönü'nün dr. emmet brown'a yazdığı cevap şu şekilde olmuştur.

"saygı ve sevgideğer emmet brown,

ne yazık ki, kosgeb ve tübitak'ı henüz kurmadık ve sizin bunu nerden bildiğinizi anlamadık. sanırım bir yerlerden para bulup hayalinizi gerçekleştirdiniz ve geleceğinizi görüp geriye geldiniz. ölümü görün biz de bu ay sonu sıkışığız ve nasıl para bulsak diye gece gündüz düşünüyoruz. üzerine osmanlı'nın kredi kartı taksitlerini ödüyoruz. hala bitmiş değil ve bitecek gibi de görünmüyor. bu sebeple, hiçbir banka bize kredi de vermiyor. kusura bakmayın.

esenlikler dilerim,
    milli şef
    ismet inönü"
  • sayın çok değerli yar doç umut buraun

görüyorum ve duyuyorum ki filhakika zamanda kafanıza göre yardırıyor uçuyor ve kaçıyormuşsunuz. libyalılardan tokatladığınız plütonyumun son şişesinide kullanarak geleceğe gittikten sonra deloreana bir mr fusion taktırmış binaelaneyh artık yakıt sorunu falanda kalmadığı için kah zaman içinde kafanıza göre kırılımlar oluştura oluştura kah buford tenan soyunun sülbünün yedi ceddini manda bokuna boğa boğa dolaşmaktaymışsınız. bu bağlamda kosgeb işini ayarlamam karşılığında makinayı 1 ocak 1881 e ayarlayıp 1 tur bana vermenizi istiyorum. müsait olduğunuzda selanikte buluşabiliriz. zaman yolculuğumda yanıma beylik tabancamıda almamın bir sakıncası yoktur umarım. ümit bey sizi hasretle öpüyorum tarihlere ikimizide esas adam olarak yazdırmanın hasretiyle

ismet inönü
  • devlet arşivinden erişilebilen mektuplardır.

emmet brown'un mektubu,
    http://i.hizliresim.com/vpg7pr.png

ismet inönü'nün cevabı,
    http://i.hizliresim.com/kg1dy7.png
  • 1885 yılından yazılmıştır.