• ntv yayınları çizgi roman dünya klasikleri serisi yenisi. "dr. jekyll ve bay hyde" adıyla yayınlanmış.
  • bordo siyah dünya klasiklerinden aldığım versiyonu 101 sayfa olan kitap. çocukluğumda okuduğumda bu kadar kısa değildi diye hatırlıyorum. metin eksik mi acaba? akşam akşam hem şekli hem içeriğiyle sıkıntı basmasına neden oldu.
  • ortaokulda reading dersinde okudugumuz kitabin adidir. o donem ki ingilizcemle pek anlamadigim, anladigim kisimlariyla ise sinavda ancak kendimi kurtarabildigim eserdir. sinifta ceki ve hayt diye iki farkli arkadasa lakap da kazandirmistir.

(bkz: silas marner)
  • hyde ve jekyll arasında "i" yani ben yani robert louis stevenson olduğunu düşündüğüm, bu yanıyla da ayrı gizemli bulduğum novella.
  • (bkz: carl jung)
  • yazdıklarımı okuyan yakın çevremdeki açık sözlü dostlarımın beni tanımlama şekli.

ve tam da bu manaya gelecek bir kaç cümle var cebimde:

yazdığım duyguların hiçbirisi yalan değildir,
    belki sadece, benim hissetmediğim şeylerdir;
    içimdeki başka birinin dışavurumları.
    ama kesinlikle hissedilmemiş değillerdir.

imza: doktor olan.
  • bu romanın baş karakteri noter utterson'dur (fazladan bilgi)
    ve eğer bu eser bu kadar meşhur olmamış olsaydı; anlattığını bilmeden ilk kez okuyor olsaydı çoğu okur, yazarın gerilimi işleyişine ve sonuna döner döner hayran olurdu gibi geliyor bana. bilmeyen yok tabii anlatılanı.

bırak yazıldığı dönemi, şu zaman için dahi şaşırtan bir hayalgücü var burada.
  • '' kendi benliğimden çekip çıkarmış olduğum hyde, yaradılış olarak kötü ve alçaktı. tüm davranışlarında bencilliğin izleri vardı. hırslarını yontma gereği bile duymuyor, hayvani bir içgüdüyle bir kötülükten diğerine sıçrıyordu. yüreğinde merhametin kırıntısı bile yoktu. hyde'ın bu davranışları karşısında tüylerim ürperirdi. her şey yasalara aykırıydı, onun varlığı bile. bu yüzden çenemi tutmak zorundayım. suçlu hyde idi, ben değil...''

bana göre bu gececil öykü, vicdan üstüne, gerilim türünün ilk örneklerinden biri olarak tasarlanmış. iyi ve kötünün farkında olup, görmezlikten gelmeye çalışarak, bilinçaltına ( bilinçaltının kötü yanına ) tüm yükü yıkmaya çalışan ve iyi biri olduğunu iddia eden bir doktor. yazar robert louis stevenson' un yaşadığı dönemde henüz adı konulmamış olsa da ' bilinç dışı ' kavramına değinmesi ilginç.

kötü yönün maddeleşerek, varolmuş hali hyde. bastırılmış ve ilk bulduğu açıklıkta bütün tazyikiyle fışkırmış bir artezyen. önceleri bembeyaz bir boşluk olan kağıda, ( doğuştan varolmayan kötülük mü ? ) ying-yang çizilirken, sınırını yavaş yavaş geçen siyah mürekkep mi hyde ? yoksa o armanın mühürlenmesi mi o kağıda aynı anda dr. jekyll ve mr. hyde ?
  • robert louis stevenson'un yazdığı hikaye kitabı. dinlemek için: (bkz: #34989783)
hesabın var mı? giriş yap