• nasıl bir sıkıntı yarattıysa artık izleyenlerde, eş dost arasında ağız tadı ile bir watchmen kritiği yapılamıyor.

ben sinema salonlarına uzak iken iş arkadaşlarımın hepsi toplanmışlar, "heyo süper kahraman filmi gelmiş" diye organize olup hep beraber gitmişler bu filme. sonrasında kime sorsam nasıl filmdi diye, aldığım cevaplar;
    "sinemada izlenmeye değmez"
    "çok sıkıcıydı"
    "bitmedi arkadaş, şiştik"
    vb idi.

hayır filmi izlemiş değildim, çizgi romanı da buldurup okuyamadım ama, bir potansiyel vardır filmde diye düşünüyordum. e imdb puanı da 8'in üzerinde. konuştuğum adamlar da öyle bilime kurguya fanteziye uzak insanlar değil. zehir gibi herifler. dedim bu işin içinde bir bit yeniği var.

ciddi ciddi merak uyandı bende, empati yapmaya çalışıyorum:
    "herhal bunlar spider-man tadında bişey bekliyorlardı, dövüş filmi derken konuşmalı film çıktı ondan sarmadı"
    cık! yetmiyor. bu kadar antipatiyi açıklamıyor bu hayal kırıklığı ihtimali.

efendim gel zaman git zaman film sinemalardan çekildi, rapide düştü. söylemesi ayıp indirdim izledim.

olay o zaman anlaşıldı.

arkadaş, asıl mesele filmin kurgusu, akışı, senaryosu değil dr. manhattan'ın çüküymüş.

filmle ön bilgi olmadan muhatap olan çoğu kişi gibi bizim arkadaşlar da iron-man tadı ararken, 3 saat boyunca dev ekranda afedersiniz s.kli t.şaklı mavi dev temaşası izleyince biraz rahatsız olmuşlar.

işin kötüsü filmi beğendim, bin tane alt mesajı vardır, yönetmen teşbihten aliterasyona, cinaslı kafiyeye binbir sanatsal atraksiyona koşmuştur eminim, gel gör ki dost meclisinde konuyu ne zaman watchmen'e getirsem mevzu dönüyor dolaşıyor mavi çüke geliyor.

beğendim desem, adamların aklında bir tek şey kalmış, direk bağlantı kurulacak diye korkuyorum.

3 saatlik film "vietnamda donu vardı, kantinde peyda olurken niye donsuz çıktı, ayıp değil mi? aile var" diye eleştirilir mi yahu.
  • filmin izleyici üzerindeki etkisinden şu çıkarım yapılabilir :

zamanla, mekanla oyuncak gibi de oynasan, marsta kendine katedral de yaratsan, evden çıkarken donu giymeyi unutmayacaksın hoca.

don önemli.

don yoksa bi kıymeti yok.
  • kız olsam götüne, adonis kasına falan odaklanacağım adamın önemsiz bir ayrıntısına takılma durumudur.

öyle vücut yaptınız da (hem de mavi. ne kaddar güzel renk lan) koca penis kaldı geriye bir sorun edecek.
  • dr manhattan; tüm cizgi roman kahramanlarının en süperi, salt enerji. öyle süpermen filan doktorun yanında iskoç eteği giymiş cihangir enteli kalır. acelesi olmadan, sakin sakin, yatak odası sesiyle konuşması bile süper kahraman ötesi bir şeyin figürü. tek defosu manitaya gönül koyup dünyaya küsmek gibi mallıklar yapması. dedik ya defolu tanrı; maddenin nasıl oluştuğunu, takyonların hızını filan gözleri ile gören adam, laurie kezbanına aşık oluyor. tamam gönül bu ota boka konar da sen yarı tanrısın lan, hemen her şeyi değiştirmeye gücü yeten adamsın amq.

moviemax action'da izledim sansürlenmiş. böyle rengine uysun diye mavimsi bir blurlukla geziyordu herif. yalnız marsta sırça katedral imalatı için bağdaş kurmuş havada oturuyorken, adamın kıçının lopları iki ayrı gezegen gibi belliydi, blurlamamışlar. o sahneyi bulamadım, ama aynen bu şekil. moviemax'ın ahlak skalasında alelade bir çük sansürlenecek, kıç gibi kıç sansürlenmeden verilecek bir görüntü. ilginç..!

sen ki güneşte yürüyorsun, organik maddeyi ışınlıyorsun, o kadar küçük ve hızlı olan olaylara tanıklık ediyorsun ki, gerçekte varolduklarının bile anlaşılmaz olduğunu ifade ediyorsun, ama bir donu yanında taşıyamıyorsun. abi nasıl bir ego var sende de dal taşak gezme ihtiyacı hissediyorsun milletin ortasında. yarı tanrısın yahu malı mülkü göstererek ne ifade etmeye, hangi defolu yanını tamir etmeye çabalıyorsun? hiç don giymesen neyse ama donlu kahramanlıklarında var.

donunu düşüren kahraman olamaz menetın efendi. onun için çok sevilmedin bu topraklarda.
  • insanların mavi yarrağa ne kadar meraklı olduğunun göstergesidir, başka bir şey değil.
  • genetik olarak yanlis ifade. dr. manhattan dan ziyade, dr. brooklyn cuku buyukluk olarak sorunsal olmaya daha yatkindir.
hesabın var mı? giriş yap