şükela:  tümü | bugün
 • bir çocuk doktoru olarak...
  size söylüyorum...

  ülkeye 4,5 milyon suriyeli doğurgan çift almakla beraber 1 milyon 800 bin aşısız…
  bazı kaynaklarda 2 milyon suriye uyruklu çocuk aldınız...

  ülkemin son 30 yılda emek emek, ilmik ilmik
  yapılan demografik aşı haritasını değiştirdiniz...

  30 yıldır görülmeyen kızamık hastalığını hortlattınız...
  türk çocukları 30 sene sonra kızamık geçirir oldu...

  ilk olarak batı şeria ve gazze’den kontrolsüz geçiş suretiyle...
  el ayak ağız hastalığı hortladığında bakanlığı uyarmıştım...
  o dönemim sağlık bakanı kısa bir çalışma başlatmıştı...
  sonra suriye faciası ile olay kontrolsüz bir hale geldi ve ülkenin aşı politikasının ruhuna el fatiha okudunuz..

  yine 30 yılda sıklığı elimizde sağlıklı bir veri olmadığına göre 1000 de 2 ye düşen su çiçeği hastalığını %100 de 4 e fırlattınız...
  eredike ettiğimiz (yani sıfırladığımız) el ayak ağız hastalığını 10.000 (on binde 1 görülürken) %2 görülür hale getirdiniz…
  ölüyü hortlattınız...
  bunlar tehlike belirticisi rakamlardır...
  bu sektörde çalışanlar iyi bilir…

  sınır kapılarında aşı yapmak 1,5 milyon çocuk geldikten sonra aklınıza geldi... ama elimizde veri yoktu...ve buda başarılamadı ..

  önünüze geleni ülkeye aldınız..

  almayın demiyorum...
  ama kontrollü alınız…
  böylece aşılanmış çocuklar ve aşılanmamış çocuklarla, aşılanmış olanlarında immün (bağışıklık) sistemi bozuldu. bu hiç bir ülkenin yaşamaması gereken büyük bir hatadır
  size söylüyorum…
  sayın sağlık bakanı…
  biz 50 yıl bu hastalıklarla tekrar mücadele edeceğiz...
  kim için...?
  ne için...?
  ne adına...?
  benim çocuklarımın bahar yaşadığı bu iklime, kontrolsüz
  2 milyon aşısız çocuk sokarak…
  ülkeyi 50 yıl öncesine götürdünüz...
  bunun acı faturasını türk çocukları daha sonraki yıllarda ödeyecek...
  ya siz ne ödeyeceksiniz !!!
  ben ülkemin meftunu, aşığıyım…
  gerçek budur ve benim halkım bu gerçekleri bilmelidir...
  dr. savan günay
  çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı

  ilgili link
 • sağlık bakanının umurunda olmayan mektuptur. bu yaşadıklarımıza inanamıyorum artık. gerçeklikle bağımı kaybetmek üzereyim. avrupaya falan seyahat edecek arkadaşlara tavsiyemdir. sakın gitmeyin abicim. ülkemize geri geldiğimizde hangisi gerçek hangisi değil karıştırıyor insan sonra. gitmeyin görmeyin o huzurlu sokakları, o estetik mimariyi, o sağlıklı insanları.

  bu konu gözden kaçmış. bu başlığın ve konun hortlaması gerekiyor. el atın arkadaşlar. özellikle sağlıkçılarımızın fikirlerini okumayı isterim.
 • ilginçtir fakültede derlerdi hep kızamık çok nadir görülür eskidendi onlar artık kalmadı herkes aşılandı. ceyhun atıf kansu'nun kızamık şiirini okurturlardı. eskiden çocuklar ölüyordu bu hastalıktan derlerdi.

  işe başladığımda her gün 2 3 çocuk geliyordu. sub febril ateş döküntü. hiç kızamık gelmedi aklıma çünkü bu devirde kızamık mı kaldı herkes aşılı diye. gün geçtikçe sayıları arttı.

  dedikleri çok doğru. elenen bir çok hastalık geri geldi. bu hastalıkları toplumdan uzaklaştırmak için her sene aşılara milyonlarca lira bütçe ayrıldı. yılların sağlık politikası bir kerede atıldı. milyonlarca lira uçtu duyan olmadı.

  normalde böyle durumlarda kamplarda yapılır aşılar, sokağa salınmazlar. bir çoğuna aşı yapıldı yine de fakat kendi halkımıza yetecek kadar getirdiğimiz için bizim çocukların çoğuna aşı yaptıramadık onların da bir kısmı kaldı.

  tüberküloz sayımız azalmıştı. fakat tekrar hortladı. mültecilere ücretsiz tedavi verdik. çoğu sürekli gezdiği için doğru düzgün almadı tedavisini. almasın bize ne diyemedik. hiç tedavi almasalar zararı kendilerine. ama yarım yamalak alınca dirençli suşları ülkeye yaymaya başladılar.
 • ne zaman önemsendi ki kendi vatandaşımız ?
 • doktorumuzu bu tespiti icin kutluyorum. çocuğu küçük ve okula gidenler bu yazılanları daha iyi anlıyordur. sizin de ileriki yıllarda çocuğunuz olduğunda maalesef bu hastalıklarla karşı karşıya kalacağınızı bilin.