şükela:  tümü | bugün
  • ikea'dan 2 sene önce almış olduğum , çok güzel ama ölmek üzere olan bitki. bir kaç defa yerini değiştirmeme rağmen yadırgamadı fakat son yerinde hızlı bir şekilde kurumaya başladı. eski yerinde getirdim ve toprağını değiştirdim fakat durum ümitsiz gözüküyor. bilgisi olan yazarların yeşillendirmesi dileği ile.
  • solmakta olan bir tanesinin tekrar nasıl canlandırılabileceğini merak ettiğim bitki.
  • çok şık bir yapısı vardır. uzun ömürlüdür. palmiyeye benzeyen gövdesiyle, büyüdükçe haşmetlenir.
  • memuriyete ilk başladığım zaman, çalıştığım daireden bundan bir tane almış ve evdeki saksıma dikmiştim. memuriyetimle yaşıt yani, 16 yaşında. çok sağlıklı bir bitki ve de bakımı da çok kolay. ışığı ve suyunu ihmal etme yeter. konuşunca anlıyor olmasından dahi şüpheleniyorum.

ancak, habire uzuyor kerata. bir türlü dal vermiyor. şu an boyu neredeyse benle beraber. nette araştırdım, bilmesi imkân dahilinde olanlara sordum boy vermeyi bıraksın, artık dal versin diye ama, hiçbir yerde bilgi bulamadım.

böyle giderse evin tavanından üst kat komşumun evine geçecek.

ekleme: böyle bir şey olamaz. ülen bir haftadır nette araştırmadığım an olmadı bir şey bulamadım. az evvel entry'yi yollaya bastım ve hadi bir kez daha bakayım diye yazdım google'a karşıma çıkan ilk sayfada olan şeye bakın hele.

"fazla uzarsa kısaltabilirsiniz. budanan bir dal, uç kesik kısmına yakın birkaç filiz çıkarır, çok dallı olur. kestiğiniz parçaları kolayca köklendirip yeni dracaena marginata'lar elde edebilir, eşe dosta hediye edebilirsiniz."

kaynak

e ben şimdi bunu, tepeden budarsam dal verirmiş onu anladım. anladım ama, bu zillinin bedeni çok ince, te tepeden dal verince nasıl taşır ki onları? al bu sefer de buna bir cevap bulamam kesin.