şükela:  tümü | bugün
  • uc bolumluk bir dracula hikayesi iceren bbc / netflix yapimi / yayini dizi.

--spoiler --

tek bir bolumde anlatabilecegi dracula'nin aslinda olmek istedigine dair hikayeyi uc bolume ve ciddi anlamda anlamasi zor isaretlere yayip, dizinin finalinde de neredeyse rasgele bir cumle uzerinden gizemi cozen dizi.

aslinda olume korkusunu iyi isleyen bolumler nihayetinde olumsuzlugun bir yolunu bulsan bile ergec olmeyi isteyecegini soyleyen bir fikirle bitiyor.

varligi ve bilinci zamanla birlikte tuketen dracula icin bu guzel fikir sanki yeterince iyi anlatilamamis hissi var bende. zira dracula bu korkuyu fiziki ihtiyaclari/korkulari olarak uydurdugu topragi, gunes isiginin olduruculugu, girmesi gereken eve davet istegi gibi rituellerle baglamis kafasinda. yani yasamaya hakki olmasi icin caninin yanmasi gerektigini dusunmus ve bunlari kendince risk olarak belirlemis.

bugun ayni seyi pekala yasamak icin nedeni kalmayan birinin baskalari icin yasamasi, onlarin onsuz varolamayacagini/mutlu olamayacagini dusunmesi icin soyleyebiliriz. yoksa zaten olecek olmaya insanin bilincinin dayanmasi mumkun degil. bilincin tavri diger memeliler ile etkilesim uzerinden belirleniyor ve bu etkilesimden iyi sonuc alamadigini dusunenler intihar ediyor. cunku bilincin farketmekten kactigi olum ile gelen son onlar icin careye donusuyor. dracula'nin bu hipnozlara kapilmis, aristokrasi, sanat, bilim gibi alanlara bel baglamis ve olumden bu hipnozlarla kacip, yasama sikica baglanan insanlarin kanini emmesi de normal tabi.

keske bu fikri dracula'dan getirip insanoglunun kucagina birakacak bir watchmen, bir seven samurai cesaretini gorseydik bu dizide. fakat goremedik. dr. zoe olume bu caresizligin farkinda olarak degil, dracula icin bir farkindalik yaratarak gitti. buradan siradan insanin sonuc cikarmasi mumkun olmayacagi gibi, en kotulerinde bu farkindaliga baskalari icin yapiyorum hipnozundan cikip erismesi mumkun degil.

son olarak, mehmet piskin gibi birakip gitmek yerine anladigi icin yasamaya hala bir hakki oldugunu dusunenlerden olun. zaten yol o kadar uzun degil, degmez.

-- spoiler --
  • bu isimde bir dizi ya da film bulunmuyor. ne yapıyorsunuz, her dizinin her sezonu için ayrı başlık mı açıyorsunuz?
  • aşağısı spoliler;

--- spoiler ---

3. bölüm ile ben netflix dizisiyim diye bağırmış olan dizi. balık etli kalın bacaklı ve çirkin kız anglosakson ingilteresinde "çok güzel"miş. başta neden anlayamadım, ancak sonra kafama dank etti ki ulan bu kız zenci, bu dizi de netflix dizisi, koca götlü zenci kız güzel olmayacak da kim güzel olacak?
    --- spoiler ---
  • bir netflix mini dizisi.
    izlediğim en iyi dracula uyarlamalarından biriydi.
  • ilk 2 bölümünde çok iyi iş çıkarmış, 3. bölümünde saçmalamış dizi. ingiltere ve 2020 bozdu reyizi. 1800'lerde takılsa mis gibi olurdu.
  • bbc ve netflix in ortak yapımı ve sherlock ekibinde çalışan iki abimizin de el attığı bir dizi. pek merak etmiyordum açıkçası. çünkü yıllardır işlenen bir vampir hikayesi var ve sıkmaya başladı ancak bunun farklı olacağına dair hislerim var bu yüzden izlemeyi düşünüyorum. birde ingiltere’de bir panoda çok iyi hazırlanmış bir reklam panosu var. akşam hava kararınca ortaya dracula’nın silueti çıkıyor. diziyi izlememe neden olanlardan biriside bu zekice hazırlanmış reklam.
  • alışıla gelen ergen işi vampir dizisi bekleyenlerin izlememesi gereken netflix dizisi. oldukça sert ve klas bir dracula var karşımızda. ergen dostu olmadığı için olacak ki puanı olması gerekenden düşük kalmış.
  • ilk başlarda şöyle ucundan kitaba bağlı gidiyormuş gibi başlayıp sonra, doctor who moduna bağlayan mini dizi.

ilk bölümde dracula çok kıl davranırken, ikinci bölümde karizma şov yapıyor. en süper uyarlama olmasa de içerdiği sjw politikalarına rağmen en az bir kere izlenmeli.

favorimiz tabii ki (bkz: bram stoker’s dracula) ve christopher lee üstadın dracula yorumu.
  • merak ettiğim henüz vakit bulup izleyemediğim netflix dizisi.
    kitabını okumuştum ama umarım hezimete uğramam.
  • bir vampir filminin/dizisinin nasil degerlendirilecegi "el vampiro qualitativese de quantitativese" de acikca bellidir. 2020'de gecmesi, netflix yapimi olmasi, davet edilmeden eve girememesi, eksisozluk yazarlari tarafindan begenilmemesi kriterler arasinda yoktur.