şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dragon age efsanesinin üçüncü oyunu. baldur 3 misali asla çıkmayacağını düşünüyorum.
 • steam'den gelen habere göre bioware oyunu yapmak için developer aramaya başlamış bile.
 • dragon age 2 fiyaskosundan sonra anlasilan bioware kadroda yeniden yapilanmaya gidiyor.

  (bkz: galatasaray)
 • orlais'de geçmesi kesin gibidir. bundan dolayı origins'ten morrigan'ı görme ihtimalimiz yükselmiş oluyor.
 • birincisinin gazıyla ikincisini gözüm kapalı alma hatasını yaptıkan sonra bu sefer kesinlikle balıklama dalıp alelacele sipariş vermeyeceğim oyundur. üzerine atlanılasıdan ziyade bekleyip görülesidir.
 • commander shepard gibi, geralt of rivia gibi sembol olan ve default olarak gelen karizma bir kahraman içermesi gereken oyun.
 • henüz resmî olarak duyurulmayan (muhtemelen 2012 e3'te duyurulur) fakat geliştirildiği doğrulanan oyun.

  oyun hakkında detaylı, kesin bilgiler vermek için henüz erken ama gidişata ve yapımcıların tavrına bakarak oyunun ne menem bir şey olacağı tahmin edilebilir. herkesin malumu ki bioware ikinci oyunda feci çuvalladı. oyunu sulandırıp bilhassa konsolculara daha fazla satmak istediler fakat ilk oyunun yarısı kadar ancak satabildiler. bioware'in düşüncesi "nasıl olsa rpg tarzında tekel sayılırız, rpg oyuncuları mecbur bu oyunu alacak. bari oyunu biraz basitleştirelim, aksiyonu dayayalım, cod kitlesine de hitap edelim." şeklinde idi ama oyun the witcher 2 assassins of king, deus ex human revolution, the elder scrolls v skyrim gibi sağlam rpglerle aynı dönemde çıkmak gibi bir hata yapınca rpg oyuncularından yüz bulamadı. hatta rpg oyuncuları kendilerini önemsenmemiş, aldatılmış hissettiklerinden bioware hate tavan yaptı. bir de bunun üstüne hedef kitle olan cod güruhunun ilgisizliği eklenince bioware avcunu yaladı.

  böyle bir durumda yapılacak en mantıklı iş nedir? ilk oyundaki tarzı devam ettirmektir, öyle değil mi? fakat bioware şu durumda pek de mantık sahibi gibi görünmüyor. ikinci oyunun başarısızlığından sonra en yapılmayacak şeylerden birini yaptılar ve oyuncuları suçladılar. "biz oyunu ileriye götürecek bir sürü değişiklik yaptık (diyalog sayısının yarı yarıya azaltılması, savaş dışı skill sisteminin tamamen kaldırılması, taktik kameranın kaldırılması, gerçekçi görünümün anime özentiliğiyle mahvedilmesi, birbirinin kopyası elli tane düşmanı atlayıp zıplayarak kesmeye dayanan dövüş sistemi ne kadar ilerici sayılabilirse artık) ama oyuncular bizi anlamadı." minvalinde açıklamalarla oyuncular nezdindeki sempatilerini hepten kaybettiler. bioware'in en büyük sorunu zannımca budur; başarısızlığı kabul etmeyip hayal dünyasında yaşamak. bu tavırları üçüncü oyunda da sürecek. yapımcıların en büyük iddiası her iki kesimin de (hem baldur's gate - fallout döneminden beri rpg oynayanların hem de konsolcu amerikan ergenlerinin) seveceği bir oyun yapmak. bu iron maiden'ın justin bieber fanlarının da seveceği bir albüm yapmak istemesi gibi bir şey.

  lafı gereksiz yere uzattık, sadede gelelim. dragon age 3, ikinci oyunun biraz makyajlanmış halinden başka bir şey olmayacak. gene az sayıda diyalog, saçma sapan npcler, taktiksellikten yoksun bir combat sistemi, j-rpg özentisi bir atmosfer olacak. fakat bunlar biraz makyajla kapatılacak. örneğin düşmanlar ikinci oyundaki gibi gökten düşmeyecek, "gizli" bir kapıdan çıkacak. düşmanların spawn olduğu gerçeği değişmeyecek ama durum biraz daha "kabul edilebilir" gibi gösterilecek. yapımcılar da bundan cesaret alarak "fanlarımızı dinledik, ikinci oyundaki hatalarımızı düzelttik" diyerek küstürdükleri fanları tavlamaya çalışacak. oyunculara tavsiyem yapımcıların bol keseden sallamalarına kanmamaları, üçüncü oyunu kesinlikle pre order etmemeleridir. en sağlamı oynayıp beğendikten sonra almak. zaten dragon age 2 fiyaskosundan sonra kimsenin böyle bir hata yapmayacağına inanıyorum.
 • skyrime benzeyecekmiş öyle demişler. direkt eski dragon age originse benzese yeter, artık ne kasıyolarsa.
 • mass effect 3'ten sonra fazla bir umudumun kalmadığı oyun. olm bioware ve ea yatacak yeriniz yok la sizin.
 • yarı resmî olarak duyurulmuştur.