• 1780 yılında drama’nın nusretli köyünde doğan mahmut paşa , kavalalı mehmet ali paşa hanedanına mensuptur.babası silahtar halil ağa , annesi ise ııı.ahmet kızı zeynep sultan’dır.kendisinden önce drama mutasarrıfı olan dedesi çorbacı hüseyin ağa ve babası halil ağa’dan sonra drama valisi olmuştur.daha sonra kendisine larissa ve mora kentlerinin valiliği tevcih olunmuş ve hurşit ahmet paşa ile beraber ordularını hazırlayarak tepedelenli ali paşa’nın üstüne yürümüştür.1821’de sadrazam hurşit ahmet paşa’nın intihariyla sultan ıı.mahmut tarafından “serasker” unvanı ile mora tarihinin en büyük ordularından birinin başına getirilerek (yaklaşık 42.000 kişi) cereyan etmekte olan yunan isyanını bastırmakla görevlendirilmiştir. teselya'da isyanı bastırıp haziran'da güneye, mora yarımadasında argos'a hızla ilerledi. ancak yunan isyancı theodoros kolokotronis ( daha sonra milli kahraman ) karşısında dervenakia'da 26 temmuz 1822'de aldığı ağır yenilgiden sonra korinth’e geri çekildi ve burada tifoya bağlı yüksek ateşten hayatını kaybetti.dramalı mahmut paşa'nın mora'da zafere çok yaklaşmışken, osmanlı askerleri arasında çıkan salgın hastalıklar, yunan isyancılar tarafından yakılmış olan ekili topraklar , zehirlenmiş sular ve rumeli'den kendisine yardım gelmeyişi, sultan'ın gözünde iyice yükselmesinden çekinen diğer osmanlı paşaları'nın kendisine bilerek yardım etmemesi yenilmesindeki en önemli faktörlerdendir.bu savaş sonrasında dramalı’nın 42.000 kişilik ordusundan sadece 6.000’i hayatta kalabilmiştir. 25 mart 1822 tarihi , dramalı mahmut paşa’nın devasa ordusu karşısında toplanan yunan isyancıların özgürlük yolunda attıkları ilk adım olarak kabul edilmiştir. koloktronis’in dramalı’yı ağır bir yenilgiye uğrattığı dervenekia savaşı ,her sene 25 mart’ta çeşitli müsamere ve gösterilerle yeniden yaşanır.25 mart günü yunanistan genelinde “kurtuluş günü” olup, halen milli tatil olarak kutlanmaktadır. savaş sonrası dramalı karşısında alınan zafere istinaden o dönemde yunanistan’da pek çok şiir ve halk müziği bestelenmiştir.bugün drama'da adına yapılan mahmut paşa medresesi 1858 yılında onarım görmüştür. dramalı mahmut paşa'nın evi, bugün drama'da yunan hükümet binası olarak hala korunmaktadır. 1971 yunanistan yapımı “papaflessas” adlı tarihi filmde ispanyol aktör fernando sancho tarafından canlandırılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap