şükela:  tümü | bugün
 • turk filmlerinde cok fazla gorulen durum.
 • sahane pazar, pazar keyfi, sali pazari, zart zurt pazar gibi programlarda unlu konuga yapilan kamera sakalari buna bi ornektir. studyoda program konugu maymun edilirken nooluyomnkym diye tv'ye baktiginizda koselerden birinde "........e super kamera sakasi" yazisini gorursunuz. tv basindakiler olaydan haberdarken ayak yapilan program konugu durumdan bihaber debelenmektedir. *
 • genelde insanlarin roman okurken veya film izlerken karakterlere aşık olmalarına veya "vay beee, aşka bak adam neler yaptı helal olsun" demelerine sebep veren durum. aynı zamanda insan evladınının bu gibi durumlardan ileri derecede etkilenip filmlerdeki veya romanlardaki gibi harikulade karaktere sahip doğru insanı beklemesine de farkettirmeden sebep olmaktadır. örnek vermek gerekirse:
  ahmet ve ayşe iki sevgilidir. ahmet ölecektir yahut çok hastadır. ahmet günün birinde üzülmemesi için ayşe'ye (hastalıktan, ölümden bahsetmeden) artık onu sevmediğini, ayrılmak istediğini söyler, kendi içinde delikanlılığını yapar. ayşe, allah belanı versin dedikten sonra çeker gider. ayşe, ahmet'ten nefret etmektedir. fekat olayı gözyaşları içerisinde takip eden seyirciler salya sümük içinde "allahım ne erkek", "ehovvv aşka bak", "bize de böylesi seven denk gelsin" demekte, içten içe aşk hayatlarını gözden geçirmektedir.

  gerçek hayatta, -üçüncü bir kişi tarafından anlatılmadıkça- karşı taraf asla olayın aslını bilemeyeceğinden, bu filmlerden veya romanlardan etkilenip doğru insanı bekleyen arkadaşlara, bekleyin mutlaka bulursunuz diyerek verbal irony'e de örnek vermeyi de ihmal etmiyorum.
  (bkz: verbal irony)

  yıllar sonra gelen edit: imla ve belirginleştirme
 • william shakespeare' in oyunlarında sıkça rastlanan, amacının seyirciye eziyet çektirmek olduğunu düşündüğüm ironi çeşididir. örneğin;

  othello- othello, karısı desdemona yı kendisini aldatmakla suçlar. ama seyirci desdemona'nın othello'yu aldatmadığını, iago nun othello'yu kandırdığını biliyordur.

  macbeth- macbeth, duncan'a sadık gibi görünürken aslında onu öldürme planları yapar. duncan macbeth'in bu planlarından habersizken seyirci haberdardır.

  romeo and juliet- romeo, içtiği ilacın etkisiyle uyuyan juliet'i gördüğünde juliet'in öldüğünü zanneder ve kendisini öldürür. seyirci julietin aslında ölmediğini ve romeonun boşu boşuna kendi hayatına son verdiğini biliyordur.