şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dramatik olan nedir bilen sahnelenmeye uygun metinleri olusturan kimselerin meslegi.
  (bkz: william shakespeare)
 • türkiye'de de birçok güzel sanatlar fakültesinin altinda kurulmus olan sahne sanatlari ana dalina bagli bölüm.
 • hep yapmak istediğim, kazandığım halde gitmediğim * için hayat boyu pişmanlık duyacağım bölüm...
 • sahnelenebilir metin yazarlığı anlamına gelir. bu yazarlık uzmanlığı çoğunlukla ülkemizde üzünçlü şeyler yazmak olarak algılansa da aslen sinema-reklam senaryoları ve tiyatro oyunlarını kapsar.
 • asla ve de asla gerçek anlamda yazar olamayacak birinin yazarlığı. kötü müdür? kendisi için hayır. buna karar vermiş kitle içinse.. okumuşlardır.
 • ayşegül yüksel'in konunun türkiye'deki tarihinde genel eğilimleri geniş bir şekilde ele alan yazısı, hayat tiyatro dergisinin 1. sayısında bulunmaktadır: http://www.yenikapitiyatrosu.com/…n-1-sayisi-cikti/
 • sahne ve gösteri sanatlarını önemseyen ülkelerde latince, grekçe zorunlu, ingilizce, almanca ve fransızca dillerinden de en azından birinin bilinmesi koşuluyla öğrenci kabul edilen bölümdür dramatik yazarlık bölümleri ve türevleri, ülkemizde ise öylesine bir bölüm işte...acı...
 • giriş sınavları oldukça eğlenceli geçen, canımdan çok sevdiğim bölümüm. kitap okuyorsunuz, film izliyorsunuz ve yazıyorsunuz. bunun bir meslek olabileceği belki akla gelebilir, ancak akademik olarak '' yazarlık '' okumak konusu tabii ki tartışılabilir. bunu açmak gerekir ancak kısa yoldan '' dramatik '' ifadesi göze çarpıyor. bölüme girmeden evvel, girerken, ve geçen bir sene dahilinde hep düşündüğüm şey şuydu : '' lan oğlum, çehov okudu mu bu bölümü hayır, shakespeare okudu mu , hayır. e o zaman ne artistik yapıyorsun lan . '' .. ancak sonrasında, bölümden aldığınız diplomanın hiç bir işe yaramadığını, tamamen 4 sene boyunca kendi tiyatral hedefleriniz için ilgilendiğiniz bir bölüm olduğunun farkına vardım. hocalar iyi birer yazar olmak zorunda değiller bu bölümde, kusursuz birer okuyucular. kuram dersleri canınızı yakar. okumalar ağırdır. ama keyif harikadır. ortalama yapmaya kasabilirsiniz, anlamsızdır. mühim olan konsantrasyon ve disiplin galiba. misal haldun taner'in her sabah 20 sayfa yazı yazmadan kahvaltı yapmaması gibi. sonuçta yazmak fiziksel bir eylem olduğundan , kondisyonu size veren bölüm.

  güncel olarak yine, dizi sektörünün başınızda nöbet tutacağı bölüm. iş garantisi yok. olmasın zaten.
 • oyunculuk bölümünü kazanmak isteyip kazanamayanların ya da entellektüel yazar adaylarının girmeye çalıştığı gsf sahne sanatları bölümü anasanat dalıdır. türkiye'de sanırım 5 okulda bu bölümü okuyabilirsiniz. ankara dil tarih coğrafya fakültesi, ki girmenin en zor olduğu yerdir. yine dokuz eylül gsf nin sınavları kalabalık ve diğerlerine göre zor olur. eğitimi de fena değildir. bunun dışında ısparta, kocaeli ve de bursa'da bulunmaktadır. bölümün amacı öncelikle oyun yazarı yetiştirmek olsada okuyanların kafası reklam metin yazarlığı ya da senaryodan yanadır.eğlenceli ve zor bir bölüm olduğu gerçektir. yetenek sınavlarıyla girersiniz sınavlar genelde zordur fakat bitirmesi daha da zordur. her daim sanatla iç içe olmanız bol bol okumanız ve deli gibi yazmanız istenmektedir. bir çok gsf bölümü gibi çevreden şimdi siz çok para kazanırsınız ünlü falan olursunuz ayağı yapılır fakat öğrenciler bilir ki işleri hiç de kolay değildir. okul bitince büyük bir yarış kaos ya da savaş onları beklemektedir. bu yüzden kazanıp bırakanı da çok olur.