şükela:  tümü | bugün
  • herhangi bir olayın dramdan biraz daha acıklı bir şekilde ortaya koyulması durumu. misal; "çocuk, elinde dondurması hızla evine koşarken ayağı takıllarak yere yuvarlandı, elinden fırlayan dondurma kedini önüne düştü ve kedi dondurmayı yaladı." burada çocuğun yere düşmesi dramdır, elinden dondurmanın fırlaması da dramdır, ama kedinin dondurmayı yalaması dramatizedir. ne acı bir durum. yazıklar olsun lan kedi sana. lahmacun olursun inşallah. burada kedinin lahmacun olması dramdır. lahmacuncunun lahmacunun içine tükürmesi doğaldır. lahmacunun içine kedi eti koyan adam haliyle tükürürde. bu lahmacuncu şerefsizdir.
  • (bkz: dramatize etmek)

normalde belli bir doz dram içeren unsurun dram yönünü abartmak şeklinde de görülebilir.
    bazı insanlar bunu çok yapıyorlar, söz konusu kendi hayatları olduğu zaman. sanki başına gelen şey dünyada bir tek ona oluyormuş gibi, ben zaten her acının tiryakisi olmuşum tavırları, büyüttükçe büyütüp günlerce depresyon takılmalar filan...

çektiği acıyı bile çirkinleştirebilmeyi beceriyorlar yani.

ve bunu hayatının her alanında yapmayı başarabilen kadınlar var bir de, evlerden ırak... (bkz: drama queen)
  • bu eylemin en nadide ornekleri diye kitap yazmayi dusunuyorum. simdi bir arkadasla geyik yaparken yurt yillari, ve bolumden kendini kanka kategorisine size sormaya gerek duymadan koyan bir tanidigimizin sevgilisi istanbul'dan ankara'ya gelirken kavga etmesi uzerine, odaya destursuz dalarak yaptigi yorumlari geldi aklimiza, geldi geleli de yattigim yerde tavuk gibi gidaklayarak guluyorum.

(aglayarak ve telefonu uzatarak): "ara onu oluyor de".
    (ayni monolog icinde devam ederken onemli sonuclara varmanin bilgeligiyle): "telefonunu acmadigina gore kesin trenden atladi".

oooy cortexi boyle bos muhabbetlerle yaktiran yumusak yuzluluge yaziklar olsun. fakat cicek gibi eylem bir yandan da, insanin soyle iki tanidigi olsa dizi izleyip zaman kaybedecegine drami gercek zamanli yasar pasalar gibi, "sleep no more"a gitmekten zerre farki varsa insan evladi degilim.

hesabın var mı? giriş yap