şükela:  tümü | bugün
 • 1997 yılı sonunda, napalm records etiketiyle piyasaya çıkan otyg albümü älvefärd'ın, 11. trackidir. albümün bitmesine yakınlaşıldığı için üzüntü yaratır. sözleri şöyledir:

  när månstromman svinner från vågornas svall
  dess moder bak molnskyar vandrar trind
  den klagande lymningens viderskall
  ljuder i bitande avlandsvind

  i aftonens mörker då stormarna skred
  på nodriket djupsvarta böljande hav
  draucgens skepnad på vågorna red
  över dess virvlande vattengrav

  böljebägarens vildsinta kast
  sen urminner skänker ett kärvhetens arv
  i skenrök nu skymtas grymvulen gast
  en vålnad som varslar om vemodets darv

  i kvävande mörker han nidrades ung
  sorgfällighetens börda han bår
  sjëlen nu irrfärder ödestung
  bland lömska blindklippors tigande här

  [refräng:]
  ett kustlandskap i daggvuren tid
  den dystraste ymn av stormarnas hymn
  draucgen beskuggar sjömans frid
  i mörker mareldsskimmer tar vid

  [vers 1 & 2]

  [refräng:]
  ett kustlandskap i daggvuren tid
  den dystraste ymn av stormarnas hymn
  draucgen beskuggar sjömans frid
  i mörker mareldsskimmer tar vid
 • red thread games'den 2019'da gelecek first-person adventure oyunu.

  bu kez norveç'te daha 'yerel' bir settingde geçecekmiş [ragnar, köyünü özlemiş *]. ilk kez first-person deneyecekler, bakalım nasıl olacak? ragnar tørnquist, bu sefer dreamfall chapters'tan daha iyi bir iş çıkartır umarım [sürükleyiciliğin yanından geçmemiş sıkıcı bir oyundu, hala bitiremedim zaten, 6 ayda bir 1 saat oynayıp kapatıyorum], the longest journey günlerine dönemeyecek olsa da, dreamfall'a kıyısından yaklaşsa bile kabulümüz.

  konuya değinirsek; 1923 yılında, kayıp kız kardeşini aramak için norveç'e gelen amerikalı gezgin edward, ve yanında indie kız lissie ile birlikte, kendini bu kıyı topluluğunun pastoral atmosferi içinde kaybetmeye hazırlanırken, elbette aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir. harika manzaranın altındaki karanlıkları ortaya çıkartırlarken olaylar gelişir...

  https://www.redthreadgames.com/draugen/
  https://www.dropbox.com/…jip6gukeskpzllfm6llwa?dl=0
 • bilmecesiz adventure oyunu.

  ragnar, röportajlarında adventure oyunlarında bilmecelerin hikaye akışını kesintiye uğrattığını, artık pek kullanmak istemediğini söylüyordu, ama yine de hiç bilmecesiz bir adventure beklemiyordum. oyunda sadece diyaloglarda seçim yapabiliyoruz ancak onun da sonuca bir etkisi yok, yalnızca hikayenin farklı kısımlarını öğrenmemize yarıyor.

  oyun, bizi açık dünyaya bırakmış gibi görünüyor ancak oynanış tamamen çizgisel, her mekana sırası geldiğinde gitmek gerekiyor, erken gidince hiçbir şey olmuyor.

  konu olarak spoiler vermek istemiyorum ama son kısımlar haricinde spoiler verecek pek bir şey yok zaten: bir kayıp kız kardeş, bir sidekick karakter, bir hayalet kasaba, norveç'teki viking efsanelerinden bir bukle, klişeler... öyle işte. son kısımlar azıcık da olsa heyecanlı olmayı başarıyor.

  teknik olarak da ragnar'ın en düşük oyunu diyebiliriz. unreal engine kullanılmış ama görsel açıdan, yine aynı engine'i kullanmış ve yıllar önce çıkmış obduction kadar bile etkileyici olamıyor. bethesda'yı anımsatan bug'ları da cabası. ayrıca oyun çok kısa, kasaba demeye dilimin varmadığı oyun dünyası, bizdeki en küçük köyden daha küçük, çevre ile etkileşim de düşük. oyunu 4 saatte bitirmişim ama hızlı bir oyuncu 2 saatte sonuca ulaşır. tasarım kısmında da kısalığı örtmek için bilindik hileler kullanılmış: diyaloglar hızlı geçilemiyor, seçim yapmamız gerektiğinde ilgili tuşa basılı tutup beklemek gerekiyor vb. tabii bunlar tekrar oynanabilirliği de bitiriyor.

  evet yukarıda oyunu bayağı gömdüm sanırım, fakat kendi türü için [yürüme simülasyonu + resimli roman??] gayet iyi denebilir, atmosfer yer yer iyi olabiliyor, lissie karakteri de gayet dinamik ve hoş bir karakter olmuş. oyun sonunda devamının geleceğini de haber vermişler, belki devam oyunlarında hatalardan ders alırlar. ama üzüldüğüm nokta, the longest journey gibi bir şahesere imza atmış ragnar'ın her yeni oyununda bir öncekini aratıyor olması, artık kendine gelmesi gerekli.
 • ucu açık bırakılan dizi ,film ve kitap konularını sevmiyorsanız bu oyunu tavsiye etmeyeceğim zaten gezme ve keşfetme yönleri pek ahım şahım değil,her şeyin yorumlanması da oyuncuya bırakılmış,bari kızın başına ne gelmiş onu öğrenebilseydik