şükela:  tümü | bugün
  • ing. yureklere korku salan, urkunc vs.
  • (bkz: judge dread)
  • 1987 yılında kurulan ve 90 ların başında dagılan saglam bir black/death grubuydu.awesome terror adında bir demoları vardır bulunabilir.
  • konuşma dilinde bir dreadlock kısaltması.
  • (bkz: rasta)
  • rastafari arasinda, anlami tersine cevrilmek suretiyle, harika, muthis, inanilmaz anlamina da gelen kelime
  • cliver barker'ın books of blood serisinin ikinci kitabı bu öyküyle başlıyor. spoiler vermeden konusundan nasıl bahsedebilirim, tam emin değilim ama üniversite öğrencisi steve'in, korku olgusuna takıntılı quaid ile başından geçen macera dolu... sikeyim, olmadı. aslında çok dehşete düşürücü bir hikaye, anlatınca güzel olmuyor.

karanlıkta 33 yazar serisinde "korku" adıyla yayınlanan bu hikayenin bir de filminin çekileceği, hatta steve rolünün jackson rathbone'a ait olduğu da kulislerde dolanıyor. (kulis de dedim, hepten üstada saygısızlık..).
  • bi turlu polisi aramayan genclerle dolu bu filmin basina oldukca heyecanla oturduyduk -korku, gerilim hastasiyiz ya-; cok da dolu cikmadi... vakit gecirilebilir ama konunun guzelligine kapilarak da beklentiyi yuksek tutmamak lazim; ben yaptim olmadi...
    imdb linki icin; http://www.imdb.com/title/tt1331307/
  • içinde 3 ayrı öykücük barındıran, clive barker imzalı psikolojik gerilim filmi..ilki, ailesi baltalı bir katil tarafından katledilen quaid'in hikayesi..ikincisi yüzü doğum lekeli kızımız feriştah pardon abby..üçüncüsü de quaid'in filmin sonunda yaptığı 6 günlük deney.

film çok ağır gidiyor, sabırlı olmakta yarar var. benim notum 6/10.

--- spoiler ---

bir korku sever olarak filmde benim tespit ettiğim "ürkünç" ögeler:

-sol tarafı doğum lekeli olan kız..daha sonra bütün vücudunun lekeli olduğunu görüyoruz.
    -projeyi kuran quaid in ailesini katleden özkan uğur tipli eli baltalı katil.
    -quaid'in cheryl'ı hapsetmesi.
    -ve saw gibi biten filmin sonu.

--- spoiler ---
  • gerilim yaratamamış fakat, senaryo anlamında iyi olduğu düşünülebilecek; oyuncuların pek önplanda olmadığı kurgusu fena olmayan film. izlenebilir.