şükela:  tümü | bugün
 • 1853 yilinda inşa edilmiş döneminin en ünlü üç direkli yük gemilerindendir... newyork - liverpool arasında 1853 - 1869 yillari arasinda 31 sefer gerçekleştirmiştir... son seferinde kaza yapıp karaya oturmuştur...
 • aslen askeri bir sava$ gemisi sinifidir.
  ornek: firkatein, hucumbot, destroyer(muhrip) gibi.
  motorlu gemilerin kullanilmasi ile kullanimdan kalkmi$tir. yelkenli zamanlarda, buyuk, cok sayida top tasiyan, dayanikli, menzili yuksek gemiler idi. artik yerlerini firkatein konsepti almistir. ozellikle "meko" (alman) ve "perry"(amerikan) sinifi firkateinler.
  real time strategy oyunlarinda "naval unit" olarak rastlanir.
  ornek: age of empires, red alert 2
 • 1900lerin başlarında adet savaş gemilerine (bkz: zırhlı) üç ayrı boyda top bataryası oturtulmasıydı. böylece gemiler 3-5 namlu uzun menzilli irice topun yanında, kruvazörlerle uğraşmak için orta menzilli bir batarya ve hücumbotlara karşı da seri atış yapan küçük toplar barındırmaktaydı.

  1906'da deniz kapışmalarında orta boydaki bataryanın bile çok az iş yaptığını fark etmiş ingilizler hms dreadnoughtu suya indirdi. 10 adet kocaman top, başka da birşey barındırmayan bataryası çok kısa sürede üstünlüğünü o kadar ezici bir şekilde kanıtladı ki tüm dünya ülkeleri orta ve küçük topları atarak hms dreadnought stili dizayn edilmiş yeni bir gemi yarışına girmek zorunda kaldı. bu yeni gemi sınıfına dreadnought dendi.

  birinci dünya savaşında denizler tamamen dreadnoughtlara aitti. sonrasında uçak kısmısının gemilere karşı becerisi arttıkça ikincil batarya eksikliği hissedilir olmaya başladı. boyler (bkz: boiler) teknolojisindeki ilerlemelerin kullanıldığı yeni gemilere göre yavaş kaldılar. ama eskimiş olsalar da ikinci dünya savaşında yerlerini aldılar.

  ikinci dünya savaşını hemen izleyen yıllarda hala yüzen dreadnoughtlar emekli edilerek jiletlerine ayrıldı. bir kısmı atom bombası testlerinde kullanıldı, daha sonra radyoaktif jilet olarak piyasaya sürüldü. bazıları ise philedelphia'ya çekilerek çeşitli korku filmlerinde kullanıldı.
 • star wars galaksisinde de yerini almış bir uzay gemisi türüdür. gerçekteki haline benzer bir yapı çizer gayet kuvvetli zırhı ve silah gücü vardır.
 • star trek evreninde cardassialalılar tarafından üretilen, bir gezegeni yokedebilecek kadar patlayıcı taşıyan ai sahibi kendi başına hareket edebilen silah...
 • aynı zamanda enli gövdeli büyük akustik gitarların kasasına verilen ad, özellikle country vb. müzik yapanların tercihidir, sustaini iyi olmamakla birlikte zengin bir ses verir, on iki telli olanları da oldukça yaygındır.
 • 19. yy. sonlarina dogru britanya ve almanya ekseninde gecen gücler dengesinin bas kalemlerindendir. karsilikli paralar döküp onlarcasi yapilan bu gemilerin ciddi bir kapismasi yoktur*.
 • 1906 yılında ilk kez suya indirilen ingiliz savaş gemisi, türbin destekli, ağır silahlarla donatılmış bir savaş gemisiydi. dünya denizlerinde 35 seneye yakın bir hakimiyeti olmuştur, bu sürede ingiltere'nin kolonileşme sürecini hızlandırmıştır

  türkçede "korkusuzca hareket eden kişi" anlamına da gelir ki, dreadnought'ların, zamanının en heybetli ve güçlü savaş gemileri olduğunu düşünürsek, ilişkilendirme yapmak zor olmaz.

  aynı zamanda, red alert 2'de sovyetlere ait, uzun menzilli 2 misile sahip, sağlam bir base'i bir-iki dakika içinde yerle bir edecek kadar güçlü fakat yavaş hareket etmesiyle dezavantajlı, korumasız gönderirseniz, karşı saldırıya dayanmaları olanaksız savaş araçları.
 • bu savas gemisi yapildiginda diger butun gemilere 'five minute ships' denmeye basladi, bu gemiye karsi sadece bes dakika dayanabileceklerini ima ederek
 • warhammer 40k'da uygun yerde kullanildiginda rakibinizi aglatabileceginiz icinde olu veya sakat veya asiri yasli bir marine bulunan mechimsi sey. predatorlari konserve niyetine acar, piyadeleri de tortortor diye bolter atesine maruz birakirken yakinlardaki yoketme mutesebbiscilerine de alev makinasının yakici etkisini sunar. ha bir de bu utanmazlar deep strike denilen orbitten yere indirilebilme ozelligine sahip abilerdir. yani cidden can yakma etkisine sahiptirler. space marine'lar kullanir bir de...