şükela:  tümü | bugün
  • dream league soccer 16'nın son güncellemeyi aldıktan sonra ki değişen ismi. bu defa geçen sefer ki hatayı tekrarlayıp ayrı bir oyun çıkarmadılar. dream league adıyla var olan oyunu öylece bırakıp direkt başka bir oyun olarak 16 çıkarmışlardı berbat olmuştu. ve gelelim dls 17'nin en berbat yönüne. rakibiniz ceza sahanızda güçleri 80-90 arası değişen defans oyuncularınız var rakipten topu kapmak için yöneltiyorsunuz adamları ve o da ne! çalım atarken rakip sizin defans oyuncunuzu abartı derecede kendinden uzaklaştırıyor, takip mesafesini kaybediyorsunuz en kral defansınızda olsa ve rahatlıkla gol yiyorsunuz. 16'da yine vardı bu durum ama bu kadar bokunu çıkarmamışlardı. 17'de eğer oynarsanız göreceksiniz street fighter gibi fırlatıyor defanstaki adamlarınızı bu kadar salakça bir oyun güncellemesi olamaz. bir de şu var transfer değeri 1000-1200 altın değerinde olan adamlar 1600'lerde olmaya başlamış. tamam ücreti arttı diyelim peki online mod'da maç yaptıktan sonra reklam izleyip ekstra altın kazanılıyordu onu niye kaldırdınız? bu oyunu bir türk firması geliştirip yapmış olsaydı ve son güncellemeyi böyle berbat, salak ötesi yapıp insanlara sunmuş olsaydı... her taraf şikayet yazılarıyla dolup taşardı oyunseverler tarafından. ama yabancı yapınca ses yok!
  • gol atmanın çok daha kolaylaştığı oyun. denildiği gibi rakip savunmacı hamle yapabiliyorsa eğer hücumcunuz siktirip gidebiliyor ama genelde çalım yiyorlar.

2016'da zar zor yendiğim, bazen yenildiğim takımlara 8-9 gol atıyorum.

grafikler de tuhaf. oyun öncesinde, menü ekranında atari oynuyormuşsun hissi veriyor.
  • onlayn kısmında çileden çıkaran oyun.

ara sıra tuşlar çalışmaz ve gole koşan forvetiniz birden durup tribünleri izlemeye başlayabilir. ya da degaj vurması gereken kaleceniz topu hafifçe rakibe yuvarlayabilir.

en saçması da diyelim ki maçın başında gol yediniz ve 6. dakikada rakibiniz kaçtı. hoppaa! o maçı hükmen kazanmıyor, 1-0 yenilmiş oluyorsunuz.
  • online kısmında çok fazla o.ç. barındıran oyun. örneğin 2-0 yenik durumdayken 2-1 yaptığınızda oyundan çıkan bir sürü adam var. dolayısıyla oyun sizi yenilmiş kabul ediyor. umut vaadediyordu ama kanser sebebi olacağı için bıraktım.
  • yahu, su oyunu oynayayim dedim. oynadigim ilk sezonu gol yemeden, her macimi kazanarak sampiyon bitirdim. oyuncularim ikisi ucu haric 60 overallli, bana ilk basta verdikleri sikik oyuncular. abicim bu nedir ya? yapay zekaniza sicayim afedersiniz. madem boyle bir bok yediniz, zorluk seviyeleri koyun?

ikinci sezon reklamlari kesfetmemle ipin ucu iyice koptu. 90+ overall ortalamali takim kurdum, daha ciktigim lig ucuncu kume ha. 12 mac sonunda 104 gol atarak ve 104 averajla ligi onde goturuyorum. son kupa macimda madridi 9-0, onceki macta psgyi 10-0 yendim. 8-0 bitmis devrelerim var ulan. ronaldo kendisinin 7., takiminin 13. golunu atiyor diye dolasiyorum. boyle salak sey mi olur?

yani bu kadar basit hatalari bu capta bir uygulama cikaran denyolar gormuyor mu anlamak mumkun degil. kendi yaptiginiz oyunu bi oynayiverin bi zahmet piyasaya surmeden.

edit: zorluk ayarlama secenegi olmayan bu oyunda az once bitirdigim sezonda 15 macta 170 gol attim askdhaslkdha. ronaldo 86 gol 49 asistlik bir performans gosterdi. maclarda ilk devre gol rekorum 10, ikinci devre gol rekorum 11, mac gol rekorum 17. tek oyuncuyla 10 gol attigim birden fazla mac oldu. sezon boyu kaleme atilan sut sayisi sifir. sizin yapacaginiz oyunu sileyim ben.
  • benim cihazda mı sorun bilmiyorum ama bazen teknik direktörün sadece kafa ve kol * olarak görüntü verdiği oyun.
  • iki hafta once indirip oynamaya basladigim, an itibariyle online kisminda division 1'e yukseldigim oyundur. yanilmiyorsam 10. ligden basliyoruz, 1. lige cikmak trivial bir olay degil. cok iyi bir kadro kurup cok yuksek galibiyet orani yakaladim.

yalniz oynadigim sure zarfinda gordum ki inanilmaz sayida orospu cocugu var bu online kisminda. soyle sikindirik bir oyun icin ne kadar alcalinabilir, ne kadar haysiyetsizlesilebilir aklim almiyor. hile hurda, ne yapabiliyorsa yapiyor adamlar.

son macimda, karsisinda cok ustun oynadigim bir oyuncuyla son dakikalara berabere giriyoruz. vakit gecirip skora yatma pesinde. dakika 90, topu kapip kaleciyle karsi karsiya kaliyorum, sutu cekiyorum, top kaleciyi geciyor, cizgiyi geciyor, tam skor degisip gol sevinci ekranina gececekken golu yiyecegini anlayan rakip cikiyor ve mac berabere olarak tescil ediliyor. bu nedir abicim ya :)

zaten maclarin yarisi baslamadan bitiyor, puanimi gorenler maca girmeden cikiyorlar. hasbelkader gol atanlar cikiyorlar, mac o skorla bitiyor yenilmis sayiliyorum. bir de yasak olmasa bile etik disi buldugum bir camura yatma hadisesi var, oyunun aciklarindan yararlanarak skor ustunlugu oldugunda sonsuza kadar top cevirebilme durumu. abi oynadiginiz oyuna bakin, yaptiginiz islere bakin azicik utanin ya.

edit: online division 1'de 12 mac oynaniyor. sampiyon olmak icin hepsini kazanmak gerekiyor. nasil oldu bilmiyorum, bilegimin hakkiyla gelen 11 rakibi de devirdim. son maca geldim ama buyuk bir stres var uzerimde. siradaki rakip geldi, sans bu ya, prestiji 1000in altinda. benimki ise 1500un uzerinde, kagit ustunde daha maca girmeden sampiyonum. ilk yari aptal saptal hatalar, bos kaleye kacirmalar, karsi karsiya kalip direge vurmalar derken 0-0 devreye girdik. ikinci yari atarim, rakip zayif diyorum hala. nitekim 70te de attim bir tane. yalniz sen git, o adamdan 90da golu ye. resmen rezillik, aglayacaktim yahu. o kadar emek ver, olmayacak seyler uc uca gelsin ve 11 maclik galibiyet serisi yakala, online'daki o kadar serefsiz adama ragmen. sonra o 12 mac icindeki en zayif rakip gelsin, senden puani calsin, hem de macin son dakikasinda. resmen fenerin timsaha yatmasi gibi oldum, bi daha oynamak icimden gelmiyor. bu nasil loserliktir arkadas.
  • zorluk derecesinin olup olmadığını merak ettiğim oyun. eğer varsa nereden ayarlanıyor yoksa da ne boktan bir şey bu anlayabilmiş değilim. oyun güzel ama eğer ki zorluk derecesi yoksa hiç tat vermez.