şükela:  tümü | bugün
 • dream league soccer'ın her türlü kazanacağı karşılaştırmadır.

  neden mi?

  offline mod: dream league soccer kazanır.

  lig düzenlemesi bazı takımların eksikliğine rağmen fifa'nın fut'undan çok daha iyi. en önemlisi offline modda bildiğin lig ayarında puan topluyorsun averaj önem taşıyor falan. fut'da ise saçma bir görev sistemi var. yok bir üst lige çıkmak için şu kadar maç kazanman şu kadar puan toplaman lazım falan diyor fut. oldu amk 3 puanlı lig sisteminde rakip takımlar sanki hepsi full çekiyor da bir bizim gariban takım kurban derisi toplar gibi puan mı toplayacak? dream ls bu saçmalığı ortadan kaldırmış bildiğin tek maç üzerinden puan tablolu lig kasıyorsun. gerçekçi, temiz, akıl mantık ürünü iş olmuş. online modda iki oyunun da lig mantığı el mecbur aynı.

  takım düzenleme: dream league soccer kazanır.

  dream league soccer'da forma düzenleme var. fut'da ise lisanslı formalar dışında forma yapmak imkansız ki bu oyunun damaktaki tadını bozuyor. ulan fantezi takım kuruyorsun. ismi kafana göre, taktiği, kadrosu kafana göre ama forması elalemin forması. ne anladım o işten? ayrıca logoyu da istediğimiz gibi yapıp yükleyebiliyoruz oyuna. fifa'da bu da yok. koymadılar yıllarca inat ettiler resmen. bunların dışında stat da yapabiliyorsun mis gibi. istediğin gibi inşa ediyorsun. fut'da bu da yok.

  tranfer mantığı: dream league soccer kazanır.

  fut hala ilkokulların önünde işportada satılan oyuncu pakedi mantığıyla para kazanmaya çalışıyor. dream league soccer ise mantıklı bir coins mantığı üzerine kurulu sadece satışta ağır zarar ediliyor onu bir elden geçirmek lazım. fut da coins de var ama mevzu karaborsaya bağlamış.

  oyuncu gelişimi: dream league soccer kazanır.

  fut'da bir oyuncuyu hangi kart olarak alırsanız elinizde öyle kalır. maç sayısıyla sınırlı olmak üzere hızını mızını arttırabiliyorsunuz fakat dls'de oyuncuyu kalıcı olarak seviye atlatabiliyorsunuz hatta bu seviyeleri atlatırken oyuncunuz altın oyuncu vs. de olabiliyor. fut da bir de şu saçmalık var düz hali bir boka yaramayan oyuncunun altın kartlık versiyonu, haftalık karma versiyonu gibi farklı versiyonları var. abuk sabuk bir mantık.

  saha dizilimi: dream league soccer kazanır.

  fut'da takım kimyası ve oyuncu pozsiyonları aşırı sınırlayıcı. ulan biri portekizli diğeri brezilyalı iki futbolcu aynı milli takımda ya da kulüpte yer almıyor diye takım kimyası içerisinde uyum eksikliği gösteriyor. ulan ikisi de futbolcu ikisi de portekizli ne kadar uyumsuz olabilirler? biri koreli öbürü meksikalı olsa anlarım. ama bu neyin kafasıdır arkadaş? dls'de bu saçma takım kimyası olayı hiç yok. bununla beraber esas posiyonu farklı olan futbolcuları istediğiniz pozisyonda oynatıp başarılı olabilme özgürlüğünüz var. misal benim takımımda stoperlerimden biri aslında cm, forvetlerimden biri am diğeri wf, am pozsiyonundaki adamım cm, rm'de wf olan adam oynatıyorum yani. cıva gibi de oynuyorlar yani. fifa'da böyle bir takım yapmaya kalk direkt takım kimyası yerlere iniyor. sahada abuk bir formsuzluk başgösteriyor.

  takım çeşitliliği: fut kazanır

  fut'un özellikle offline modda daha fazla takım sunduğu bir gerçek. dls bu konuda biraz gariban. ingiliz, ispanyol, italyan ve fransız takımları var. bunun yanında az biraz hollanda vs liglerden birer ikişer takım var. dls bu konuda almanya vs ülkelerden takım katabilirse bünyesine fut'un bu avantajının zerre önemi kalmaz.

  platform çeşitliliği: fut kazanır

  fut pc, konsol ve mobil olmak üzere üç taraftan da oynanabiliyor. dream league soccer ise sadece mobilde var. yemin ediyorum dls pc'de olsa fifa oynayacağıma açar bunu oynarım.

  sonuç: 5-2 net dream league soccer 17 fifa'nın çok üstünde. evde pc ya da konsol başında çürütecek zamanınız yok ama mobilden futbol oynayasınız mı var. dream league soccer tek adresiniz olmalı. gerisi yalan.