şükela:  tümü | bugün
 • paris'te bir jazz club. 80'li senelerde chet baker'ın çalmışlığı da vardır bu klüpte...
 • macarların meşhur birası.bizdeki tombul şişe efes gibidir macaristan'da.genç, yaşlı herkes severek içer.içimi ne serttir ne yumuşak.kesinlikle çok soğukken içilmeli, kesinlikle ılımasına izin verilmemelidir,çünkü biraz ılıyınca bile hiç çekilmez oluverir ama soğukken tadına doyum olmaz.fiyatı 194 forinttir ki bu da yaklaşık 2 ytl eder.
 • biradan anlamam dersem yalan söylemiş olabilecek kadar anlayan biri olarak: muadili varsa onu alınız. yarrak gibi bira..

  ps. bu entry bir bakıma yazarın kendi kendine seslenişi ve yakarışıdır.
 • yeşil şişede satılır. temiz, filtreli, parlak sarı renkli bira. bence lezzeti 10 üzerinden 7. tadını yeterince dolgun bulmadım. aromasında da ektra bir şey yok. bunu, yapımında maltın yanı sıra şerbetçiotu da kullanılmasına bağlıyorum. hafif bir acılık/ekşilik veriyor biraya. orta avrupa'nın en iyi biraları arasında sayamam ama daha iyisi bulunamadığında içilebilir düzgün bir bira.
 • on numara beş yıldız macar birası. türkiye'ye döndüğümden beri sürünüyorum... vecihi'ye döndüm, bunlarda bira mı peh, diyip duruyorum amk. trap cafe gibi nezih bir yerde 50'liğini yaklaşık 3,5 tl'ye içmek ise ayrı mesele... burda en sikik barda, en sikik bira 7 lira anasını satayım...

  taşına, toprağına, insanına, barına kurban olayım budapeşte.
 • budapeşte'de elliliği 129 forint'e (türk parası ile 1 lira 30 kuruşa) alınabilecek leziz bira.
 • budapeşte gibi alkolün sudan ucuz olduğu bir yerde içilmesi en gereksiz alkollerden birisidir. illaki bira içecekseniz 100-200 forint daha fazla verin mis gibi heineken için. budapeşte'de bazı mekanlar ısrarla dreher ve arany ászok denilen bundan daha kepaze bir macar birasını satardı. öyle durumlarda mecburen dreher içmek zorunda kalırdık. aslında doğru düzgün bira da içmezdim ama alkol komasına girme pozisyonuna gelince mecbur biraya dönüyorsun işte. daha ilk budapeşte'ye gittiğim gün millet bunu övmüştü, barda içeyim demiştim midemin içine etmişti. içimi rezil bir bira ne zaman bundan içsem sanki boğazımda takılıyormuş gibi bir his yaratıyordu. defalarca içtim sonuç hepsinde de aynıydı, fıçı veya şişe farketmeksizin. sadece limonlusunun güzel olduğunu söyleyebilirim gerisi 5 para etmez. bizim tuborg, bomonti falan buna 10 basar.
 • iki kişi olarak içip şahsımın çok beğendiği, arkadaşın acı bulduğu macar birası. iki farklı çeşidi (alkol oranlarıyla-tat farkı) vardır. arkadaşı heineken'e yönlendirirken beni iki tane daha almaya itmiştir. türkiye'de bulsam içerim.